Facebook Google+ Twitter

Czy jesteś zdrowy? Według kryteriów WHO, prawdopodobnie... nie!

Definicja zdrowia WHO z 1948 roku jest bardzo rygorystyczna i wymagająca. Według niej, zdrowie nie oznacza tylko braku choroby czy kalectwa, ale jest to również nasz dobrostan, a więc pełne zaspokojenie potrzeb psychicznych i społecznych.

Autor: FIHIHF2013 (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], undefined / Fot. FIHIHF2013Krótkie wyjaśnienie

WHO (z ang. World Health Organization) znana czytelnikom pod polską nazwą, jako Światowa Organizacja Zdrowia. Jest to jedna z organizacji działających w ramach ONZ, zajmująca się ochroną zdrowia. Należą do niej 193 kraje. Jej siedzibą jest Genewa. Bardzo często powołujemy się na jej zarządzenia, wytyczne oraz przyjmujemy jej definicje i medyczne nazewnictwo.

Nasuwa się pytanie: czy wymagania WHO odnośnie zdrowia nie są zbyt wysokie? Skutkiem tak zdefiniowanego "zdrowia", jest jego powszechny brak... Któż bowiem jest w stanie spełnić wszystkie wymagane kryteria? Chyba nie znajdziemy człowieka, który ma zaspokojone wszystkie potrzeby psychiczne czy społeczne. Poza tym, jakąś chorobę zawsze u niego można znaleźć w myśl prokuratorskiej zasady... dajcie mi człowieka, to paragraf na niego znajdę.

Od stworzenia definicji upłynęło już wiele lat, a definicja ma się dobrze... Dyskutowano o niej tysiące godzin, napisano na ten temat dużo sążnistych artykułów i książek wskazując na jej treść oderwaną od rzeczywistości, w której funkcjonują zupełnie inne określenia odzwierciedlajace stan zdrowia człowieka.

W powszechnym odczuciu zdrowie, to po prostu brak dolegliwości. Czyż nie jest to najlepsza definicja? Tym bardziej, że intuicyjnie jest przyjmowana przez miliony ludzi.

W świetle ambitnej definicji WHO większość ludzi nie może siebie określić mianem "zdrowy". Nawet wśród osób wierzących większość musi mieć z tym problem, ponieważ powszechnie borykają się oni z konfliktem sumienia, stałym poczuciem życia w grzechu, niedostatecznym wprowadzaniu na co dzień ascezy, zwłaszcza w zakresie braku poskromienia swoich żądz i popędów. Są to przecież nie spełnione psychiczne kryteria dobrego zdrowia.

Również duża grupa ludzi niepełnosprawnych może mieć trudności w osiągnięciu tych wygórowanych warunków, ponieważ mogą nie być - z kolei - spełnieni społecznie.

Możemy przypuszczać, że jest dużo więcej osób nie spełniających definicyjnych wymogów dobrego zdrowia.

Reasumując

Z powodu przyjętej przez WHO takiej, a nie innej definicji zdrowia, twój lekarz Szanowny Czytelniku, nie może wystawić ci glejtu, że jesteś zdrowy. Może uczynić tylko opis twojego aktualnego stanu zdrowia, bez użycia formuły "zdrowy". A przecież jakże często wymagają od nas takiego zaświadczenia w różnych sytuacjach (w pracy, na uczelniach, przed zawodami sportowymi, itp).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Najczęściej na wszelkiego rodzaju zaświadczeniach widnieje "zdolny do...", "brak przeciwwskazań" itp., to nie jest analogiczne z pojęciem zdrowy. Człowieka idealnie zdrowego chyba nie ma, albo jest ich niewiarygodnie mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój zaprzyjaźniony lekarz mawia, że nie ma ludzi zdrowych. Są tylko źle zbadani:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.