Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9395 miejsce

Czy jesteśmy lepiej przygotowani do wojny niż we wrześniu 1939?

W związku z konfliktem zbrojnym na wschodzie Ukrainy politycy wpadli w histerię na temat naszej zdolności obronnej. Czy dzisiaj jesteśmy lepiej przygotowani do wojny niż w 1939 roku?.

Nasza armia, najlepiej się sprawdza w sytuacjach reprezentacyjnych / Fot. Grzegorz SadowskiPolskie siły zbrojne we wrześniu 1939 to ok. 950 tys. żołnierzy (39 dywizji piechoty - czynne, rezerwowe, w tym dwie nie ukończyły organizacji, 11 brygad kawalerii, 3 nie w pełni zorganizowane brygady górskie oraz 1 brygadę zmotoryzowaną), 4,3 tys. dział, 870 czołgów i samochodów pancernych. Siły lądowe wspierała brygada lotnictwa bombowego i brygada myśliwska (Brygada Pościgowa) oraz lotnictwo armii, łącznie ok. 400 samolotów (86 samolotów bombowych, 159 myśliwskich, 68 rozpoznawczych i 84 obserwacyjne). Siły morskie składały się z 18 jednostek: 4 niszczycieli, 6 trałowców, 5 okrętów podwodnych, 2 kanonierek, 1 stawiacza min, oraz okrętów pomocniczych.

Siły te okazały się zbyt słabe na agresora niemieckiego (1,8 miliona żołnierzy uzbrojonych w 2800 czołgów, około 3000 samolotów, 10 000 dział, 2 pancerników, 10 niszczycieli, ośmiu ścigaczy, czterech eskortowców i dwudziestu czterech trałowców), który atakiem na Polskę wywołał II Wojnę Światową. Polskie wojsko, pomimo swojego bohaterstwa ( na przestarzałym sprzęcie) broniło się tylko (albo aż) miesiąc i 6 dni.

Czy w dniu dzisiejszym polskie siły zbrojne (Ranking Global Firepower w 2013 i 2014 roku zaszeregował Siły Zbrojne RP jako 18. pod względem siły wojsko na świecie, jednak nie uwzględniono broni masowego rażenia): 50 tys. żołnierzy wojsk lądowych, 17 tys. żołnierzy wojsk powietrznych, 8 tys. marynarzy marynarki wojennej, 2,5 tys. Żołnierzy wojsk specjalnych i 20 tys. rezerwistów Narodowych Sił Rezerwowych, uzbrojonych w 1068 czołgów, 3110 wozów bojowych, w 1153 ciężkich armat i wyrzutni rakietowych, 482 armaty i wyrzutnie przenośne, 101 zestawów przeciwlotnicze, 32 samoloty myśliwskie MIG, 32 samoloty myśliwsko – bombowe, 2 fregaty, korweta, 3 małe jednostki rakietowe, 5 okrętów podwodnych, 3 niszczyciele min, 3 trałowce, 4 okręty transportowo minowe, ok. 10 okrętów pomocniczych, 8 + 4 śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych, kilkanaście helikopterów transportowych, stanowią wystarczającą siłę militarną?.

Jak widać z tego pobieżnego zestawienia obecna siła polskiej armii, przedstawia się niewspółmiernie słabo, nawet w stosunku do siły naszej armii z 1939 r. Zachodzi pytanie na jak długi opór jest przewidziana nasza armia, przy zastosowaniu przez siły zbrojne agresora broni masowego rażenia (rakiety), by „dyskusyjna” pomoc sojuszników z NATO zdążyła jeszcze na czas.

W związku z tym zachodzi pytanie, czy powinniśmy rozbudowywać naszą armię?. Niezorientowani rodacy (nie wiedzący, że i tak nie zbudujemy takiej armii, by oprzeć się mocarstwom atomowym), postulują rozbudowę naszej armii, wymianę przestarzałego sprzętu, nie zdając sobie z kosztów takiej operacji. Operacji, która pochłonęła by miliardy złotych, przedłużając opór naszych wojsk o godzinę, dobę, tydzień?. Chociaż armia Ukraińska, nie może sobie poradzić z tysiącem separatystów (żołnierzy rosyjskich).

Chyba jednak powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że dzisiaj wojna byłaby nuklearna (strona przegrywająca, na pewno użyła by broni atomowej, aby przechylić szansę zwycięstwa na swoją stronę) i dodatkowe miliony, miliardy inwestowane w sprzęt wojskowy (przynajmniej 30-letni, bo nikt nie sprzeda najnowocześniejszego – tajemnica wojskowa), to pieniądze wyrzucone w błoto (kosztem społeczeństwa). Bez znaczenia jest to, że na stanie naszych Sił Zbrojnych RP jest 2257500 sztuk broni palnej (także karabiny wyprodukowane w okresie II wojny światowej), do wydania rezerwistom i ludności w razie wojny (bo raczej się tego żywi, nie doczekamy).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.