Facebook Google+ Twitter

Czy jesteśmy tolerancyjni?

Każdego roku, na świecie i w Polsce, przypominane są wydarzenia związane z naszą historią i tradycją narodową. Upamiętniają je nie tylko trwałe monumenty, tablice ku czci, ale też wzmianki w prasie, a także manifestacje. Taka manifestacja w duchu tolerancji dla odmienności seksualnej odbędzie się w Krakowie, a o zamieszczenie informacji o niej w naszym serwisie, przez to środowisko zostałam poproszona.

Logo MSLiG (ILGCN) / Fot. archiwum Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i GejówMiędzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów na rzecz Kultury (ILGCN) oraz
Frakcja Młodych SDPL zapraszają do Krakowa na obchody:

Dni króla Władysława III Warneńczyka!

Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym świeckie prawo karne nie stosowało
żadnych sankcji w stosunku do homoseksualistów. Rozdział sądownictwa kościelnego od świeckiego, który miał miejsce w 1493 r. (rządy króla Jana Olbrachta) zalegalizował homoseksualizm.

Polska była wyjątkiem na mapie świata, jeśli chodzi o stosunek prawa do homoseksualizmu. Jedynie w czasach zaborów środowisko homoseksualistów dotknęły prześladowania. Paradoksalnie, dziś nasz kraj jest postrzegany jako stolica homofobii, pomimo że przez całe stulecia Polska była uznawana za kraj najbardziej przyjazny homoseksualistom.

Pierwsze historyczne wzmianki o homoseksualistach maszerujących po krakowskim Rynku, pochodzą z XVI wieku. O homoseksualnych królach nadal mówi się niewiele, ale już Jan Długosz sugerował homoseksualizm króla Władysława III. Dlatego też, w kolejną rocznicę urodzin króla Władysława III Warneńczyka chcemy przypomnieć Polakom o ich narodowej tradycji - tolerancji!

Program obchodów:

30 października (piątek) - biuro SDPL, przy ul. Pijarskiej 19/4 w Krakowie:
- godz. 17.00 debata historyczna: Homoseksualizm i obyczajowość w historii Rzeczpospolitej Polskiej z udziałem prof. Tomasza Nałęcza (Uniwersytet Warszawski),
- godz. 18.30 - koncert klasycznego tercetu działaczy lgbt z Budapesztu, który zagra na cześć Władysława Warneńczyka (Władysław jako Ulaszlo I był też Królem Węgier).

31 Października (sobota)
- godz. 13.00, spod Bramy Floriańskiej ulicami Floriańską, Grodzką na Wawel wyruszy: Marsz Tęczowej Tradycji i Kultury. Uczestnicy marszu złożą kwiaty na grobie Króla Władysława Warneńczyka w Katedrze Wawelskiej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach.

Kontakt:
Łukasz Pałucki
tel. 0519 141 651
l.palucki@sdpl.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.07.2010 07:54

Paranoją jest nazywać takie marsze PARADĄ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.