Facebook Google+ Twitter

Czy jeszcze wolno pytać?

Nie wolno nam komentować wyroków Sądu Najwyższego, ale mam nadzieję, że dozwolone jest stawianie pytań, które poniżej stawiam.

Sąd Najwyższy stwierdził, że obrazą uczuć religijnych może być nie tylko czynne zachowanie ale także świadomość tego, że może ono nastąpić. Nie wziął przy tym pod uwagę, że mogą być także obrażani inaczej niż religijnie myślący.

Wobec tego, czy można mieć inny światopogląd niż religijny? Czy dozwolone jest uznawanie Biblii za spisane w odległej przeszłości ludzkie rozważania na temat światopoglądu, historii i wzajemnych ludzkich zachowań? Czy można uznawać przykazania boskie za czysto ludzkie? Czy dozwolona jest zamiana kolejności tych przykazań?

Możliwe bowiem jest uznawanie przez kogoś, że priorytety w tych przykazaniach zostały nieco przestawione. Ktoś może przecież twierdzić, że najważniejszym przykazaniem jest „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Żeby wzmocnić wymowę tego przykazania może uważać, że następnymi przykazaniami powinny być: „nie zabijaj” i „nie kradnij”. Za truizm może także uważać pierwsze przykazanie. Może przecież przyjmować, że Wszechświat i siły nim rządzące zostały nazwane Bogiem. Nie można więc mieć innego Boga (Wszechświata). Może także słusznie uważać, że jest drobniutkim, nic nie znaczącym pyłkiem w tym Wszechświecie. Co oznacza, w kontekście Boga, że jest w nim zawarty elemencik boskości. W związku z tym nie widzi potrzeby modlenia się do Boga, bo jakby modlił się do samego siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wydaje mi się, że można komentować: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez sensu jest cały pomysł z karaniem za obrażanie uczuć. Jak ktoś się czuje obrażony, to niech nie będzie taki obrażalski, a problem sam zniknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzi Pan, że wyroku Sądu Ostatecznego nie będzie można skomentować ? Może jednak ..? :)

A propos obrazy.

Mówimy: czuję się obrażony. To jest uczucie. Subiektywne. Które kiedyś subiektywnie rozwiązywano :)

Problem pojawia się, kiedy usiłujemy je zobiektywizować. Na przykład w normie prawnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niby dlaczego nie można komentować wyroków sądu, choćby Najwyższego?
Ostatecznego to rozumiem...
Sama konstrukcja "obraza uczuć religijnych" jest infantylna i nie wiele ma wspólnego z logiką. Obraza uczuć? Co to u licha jest? Konstrukcja taka sama, jak gdyby ktoś powiedział, że obraziłem jego myśli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.