Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5302 miejsce

Czy Jezus miał żonę? Rewelacje naukowców odczytane z papirusu

Od dawien dawna mówi się, że Jezus miał żonę. Już nawet 200 lat po jego śmierci pojawił się ten problem. Teraz zaś prof. Karen King odczytała na papirusie: "Jezus rzekł im, moja żona..." Czy może to być dowód…?

Naukowcy dotarli do maleńkiego skrawka papirusu z IV wieku nowej ery, na którym dawny zapis głosi: "Jezus rzekł im, moja żona...". Zdaniem prof. Karen King, która odczytała starożytne słowa z papirusu, zawierają one być może fragment Ewangelii. Eksperci badają teraz autentyczność dokumentu źródłowego i jego krótkie zapiski z IV wieku. Widnieją na nim słowa napisane czarnym, mocno już wyblakłym, atramentem w języku starokoptyjskim: "Jezus rzekł im, moja żona...", a także: "ona może zostać moim uczniem".

Antyczny tekst starokoptyjski zachował się na małym fragmencie papirusu, wielkości zaledwie karty kredytowej. Jego słowa odczytała prof. Karen King z Harvard Divinity School w Cambridge w stanie Massachusetts (USA). O swoim odkryciu profesor poinformowała uczonych, podczas trwającego obecnie (jeszcze do 22 września) X Międzynarodowego Kongresu Studiów Koptyjskich w Rzymie.

Profesor Karen King przedstawiła na Kongresie dokument jako autentyczny. Amerykańskiej badaczce udało się odczytać na nim jeszcze inne słowa i zwroty, bezcenne zapewne dla nauki: "nie [dla] mnie"; "moja matka dała mi życie"; "uczniowie powiedzieli Jezusowi"; "Maria jest warta..."; "obraz"; "pozwól złym ludziom spuchnąć".

Niewielki fragment papirusu trafił w ręce prof. Karen King zupełnie w banalnych okolicznościach: prywatny kolekcjoner zwrócił się do niej z prośbą o pomoc w odczytaniu tekstu i oszacowaniu historycznej wartości "papirusu barwy żółtawobrunatnej" – czytamy w rp.pl.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Verme
  • Verme
  • 21.09.2012 14:26

Tutaj można przeczytać ciekawą rozmowę między dobrze znającymi temat badaczami wczesnego chrześcijaństwa i kodeksologii, w której poruszane są wątki wiarygodności, pochodzenia, datowania, związku z tradycjami gnostycznymi, możliwymi interpretacjami, itd: http://dstp.cba.pl/?p=6748

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 21.09.2012 13:30

Panie Baca,dowodem na istnienie Chrystusa są autentyczne papirusy wraz z opisem świadków wydarzeń biblijnych,Jego dzialalności oraz opisem cudów,które czynił na ziemi. Są one napisane w językach bądź to aramejskim,hebrajskim lub greckim. Ale nie każdy człowiek i tak wierzy w cuda (nikt go też do tego nie przymusza).

Komentarz został ukrytyrozwiń
baca
  • baca
  • 21.09.2012 10:45

Najpierw trzeba udowodnić, że ktoś taki jak Jezus Chrustus wogóle zaistniał, a nie jest to jeszcze jedna żydowska podpucha aby otumanić tłumy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 21.09.2012 00:40

Nie ma żadnego znaczenia,czy Jezus Chrystus miał żonę czy też nie miał. W tradycji judaizmu jest ważne aby mieć żonę i rodzinę. Autentyczność papirusu jest dopiero badana. Jak było naprawdę nikt nie wie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hjre
  • Hjre
  • 20.09.2012 22:21

Widzisz Puchacz:

> MONI: ale dlaczego przewrót? ja i tak będę wierzyła, nawet jeśli Chrystus miał żonę

...albo nawet trzy albo nawet męża ;)

> Hiroo: witam wielce szacownych badaczy. chciałbym nadmienić tylko, że rzeczownik "żona" posiada dzisiejsze znaczenie od całkiem niedawna. dziękuję, pozdrawiam.

Kolejny przykład - jak się nie da inaczej, to się ucieka do semantyki... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hjre
  • Hjre
  • 20.09.2012 22:18

> puchacz: jeżeli to sie potwierdzi to bedzie rewelacja .. i przewrot w kościele..

Nic z tych rzeczy... Za stary jest na to... Po prostu nie uzna...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hjre
  • Hjre
  • 20.09.2012 22:17

Co autor materiału próbuje udowodnić pisząc:

> Profesor Karen King przypomina, iż dotąd nie był znany żaden tekst z czasów Jezusa, który mówiłby o jego żonie. A odkryte obecnie zdanie w tej sprawie też nie jest dowodem.

skoro za http://wiadomosci.onet.pl/swiat/znaleziono-rekopis-potwierdzajacy-ze-jezus-mial-zo,1,5251337,wiadomosc.html

"Fragment ten pokazuje inny widok na życie Chrystusa. Podobne relacje pochodzą ze znalezionych w 1945 w Nag Hammadi starożytnych manuskryptów. Rękopisy te, w tym Ewangelia Tomasza, Ewangelia Filipa i Sekretne Objawienie Jana, przedstawiają tzw. wersję gnostycką chrześcijaństwa, która różni się znacznie od oficjalnej linii Kościoła.

Prześladowane i często odcięte od siebie, starożytne wspólnoty chrześcijańskie miały bardzo różne opinie na temat fundamentalnych doktryn dotyczących narodzin Jezusa, życia i śmierci."

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z tego mogłoby 'przewrocić" kościół? Może by uzdrowiło kilka spraw:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 20.09.2012 17:32

atrybuty boskie chrystusa{tj, z greckego mesjasza} nadano na synodzie biskupów w nicei 325 r..{kiedy stworzono pojęcie trójcy}. 1000 lat póżniej Dante pisał .. o jakżeś stał sie przez to ubogi...i ....faktem jest ze miał czy nie miał zone i dzieci nie ma znaczenia dla miłości bozej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
JM
  • JM
  • 20.09.2012 17:14

@Hiroo
Mędrcu ! Wyjasnij nam jakie znaczenie miala " żona" kiedyś i dzisiaj ? Różnice ?