Facebook Google+ Twitter

Czy Justyna Kowalczyk zdobędzie w Szwecji 350 punktów?

Od poniedziałku polska "Królowa Nart" przebywa w Falun, gdzie odbędą się finałowe biegi narciarskiego Pucharu Świata. W ciągu pięciu dni czekają ją cztery starty na różnych dystansach w obu stylach. Może za nie otrzymać nawet 350 pkt.

Justyna Kowalczyk (Polska) i Marit Bjoergen (Norwegia) / Fot. Bjoertvedt, licencja CC BY-SA 3.0W środę ruszy, po raz piąty w historii biegów narciarskich, czteroetapowy cykl zawodów nazywany Finałem Pucharu Świata (FPŚ), który kończy rywalizację o Kryształową Kulę. Po raz czwarty z rzędu organizatorem zawodów będą szwedzkie miasta Sztokholm i Falun. W nich przez pięć dni biegaczki narciarskie stoczą rywalizację na różnych dystansach, zarówno w stylu klasycznym, jak i dowolnym.

Pierwszą konkurencją będzie sprint techniką klasyczną w samym centrum malowniczej starówki stolicy Szwecji, nieopodal Zamku Królewskiego. Trasa licząca 1040 m jest trudna, ponieważ posiada dość ciężki podbieg, na którym nie sposób się nie zmęczyć. To wyróżnia sprint sztokholmski od innych sprintów ulicznych rozgrywanych w ramach Pucharu Świata, które praktycznie w całości odbywają się na płaskim terenie.

Przeczytaj niezbędnik kibica Justyny Kowalczyk


To jest jedyna konkurencja, którą postanowiono przeprowadzić w Sztokholmie. Gospodarzem trzech kolejnych będzie od piątku Falun. Tam zaplanowano prolog, tj. bieg indywidualny na dystansie 2,5 km techniką dowolną z długim podbiegiem pod wzgórze Mordarbacken (pol. "Mordercza Góra"), bieg masowy na dystansie 10 km techniką klasyczną oraz bieg pościgowy (z zachowaniem różnic czasowych po trzech pierwszych etapach) na dystansie 10 km techniką dowolną.

Ostatni etap Finału Pucharu Świata również zakończy się podbiegiem na wspomniane wzgórze Mordarbacken. Tym samym FPŚ wzorowany jest na prestiżowym cyklu zawodów, rozgrywanym od kilku lat na przełomie grudnia i styczna, Tour de Ski (TdS). Turniej w Szwecji liczy o połowę mniej etapów, ale też obowiązują w nim inne reguły niż w tradycyjnych biegach organizowanych w ramach Pucharu Świata.

Zwycięstwa w Sztokholmie oraz podczas dwóch pierwszych startów w Falun będą nagradzane 50 pkt (za drugie miejsce 46 pkt, za trzecie 43 itd.). Natomiast wygrana niedzielnego biegu z handicapem zasili pucharowe konto najlepszej narciarki o 200 pkt (drugiej zawodniczki o 160 pkt, trzeciej o 120 itd.). Łącznie zatem w Szwecji będzie można zdobyć 350 pkt w Pucharze Świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.