Facebook Google+ Twitter

Czy Kadafi wspierał finansowo Nicolasa Sarkozy'ego?

Według informacji zawartych w poufnym raporcie przygotowanym przez francuskiego eksperta do spraw terroryzmu, prezydent Francji Nicolas Sarkozy otrzymał na kampanię wyborczą w 2007 roku 50 mln euro od Muammara Kadafiego.

 / Fot. EPA/IAN LANGSDONRaport, pisany na bieżąco przez Jeana Charlesa Brisarda, służył przede wszystkim od 2002 roku śledczym i prawnikom reprezentującym ofiary ataków terrorystycznych w USA. Brisard był zatrudniony w ciągu ostatnich lat
jako doradca ds. terroryzmu w kilku francuskich departamentach rządowych, a w 2008 roku prezydent Sarkozy przyznał mu Orderu Zasługi. Pracował także w wywiadzie gospodarczym.

Raport Brisard opiera się na poufnych rozmowach z francuskim neurochirurgiem, Didierem Grosskopfem, który był przyjacielem paryskiego handlarza bronią Ziada Takieddine. W latach 2004-2006, doktor Grosskopf towarzyszył Takieddinowi w kilku podróżach do Libii i spotkaniach z członkami rodziny Kadafiego.

Takieddine obecnie jest objęty dochodzeniem sądowym w związku z nielegalnym handlem bronią i finansowaniem kampanii innego francuskiego polityka, byłego premiera Edouarda Balladura. Mowa dokładnie o roku 1995 i sprzedaży broni do Pakistanu i Arabii Saudyjskiej.

Jednak raport Brisarda odnosi się do roli Takieddina między 2002 a 2009 rokiem, kiedy to jako doradca i pośrednik w obrocie bronią, współpracował z zespołem politycznym Sarkozy'ego i z kilkoma państwami arabskimi, a w szczególności z Libią.

Francuski serwis Mediapart uzyskał pełny dostęp do dokumentu, który ujawnia informację przekazane Brisardowi przez doktora Grosskopfa podczas rozmowy między dwoma mężczyznami, która odbyła się 20 grudnia 2006 roku w szwajcarskim mieście Lozanna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Igor Werbiński
  • Igor Werbiński
  • 20.03.2012 10:49

Napewno wspierał ,a żeby się to nie ujawniło postarał się mu o przeniesienie do lepszego świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.