Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13 miejsce

Czy Kalisz rzeczywiście jest najstarszym miastem w Polsce?

Na jednym z budynków w mieście można podziwiać narysowaną na całej ścianie mapę i podpis "Kalisz – miasto ze wszystkich w Polsce najstarsze". W 2010 roku dumni Kaliszanie obchodzili jubileusz z okazji 1850 lat historii miasta. Słusznie?

 / Fot. By Czesio99 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], viaTrudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Kalisz jest bardzo starym miastem. Mówi o tym ziemia, a dokładniej wykopaliska archeologiczne. Na 8000 lat przed naszą erą datuje się odkryte przez archeologów najstarsze ślady osadnictwa na terenie Kalisza i okolic. Około 4300 lat przed naszą erą na ziemiach polskich dokonywały się ważne zmiany – gospodarka zbieracko-myśliwska została zastąpiona przez osiadły tryb życia. Wiązało się to z hodowlą zwierząt, uprawą ziemi i budową trwalszych domostw, dzięki czemu archeologowie mogli znaleźć więcej śladów po przodkach. Od około 1300-1200 p.n.e. zamieszkiwała tereny Kalisza ludność kultury łużyckiej, której ślady w postaci osad i cmentarzysk często odkrywane są przez archeologów.

Ziemie obecnego Kalisza nabrały jednak znaczenia na przełomie er, kiedy przebiegał przez nie, wzdłuż rzeki Prosny, szlak handlowy. Prowadził od Imperium Rzymskiego do Bałtyku, gdzie kupcy udawali się po bursztyn. Właśnie dzięki tzw. bursztynowemu szlakowi został wymieniony przez aleksandryjskiego uczonego Klaudiusza Ptolemeusza w II wieku naszej ery w swoim dziele "Zarys Geografii". Dokładniej chodzi o miejscowość Calisia, którą wielu badaczy utożsamia właśnie z dzisiejszym Kaliszem. Oprócz podobieństwa nazwy ma o tym świadczyć podana przez Ptolemeusza szerokość geograficzna. Trudno jednak uznać taką liczącą osiemnaście wieków metrykę za niepodważalną. Cześć badaczy jest zdania, że wspomniana Calisia to gród ulokowany na ziemiach dzisiejszej Słowacji. Nie może dziwić, że szczególnie mocno popierają tę teorię historycy Słowaccy.

Być może dowodami potwierdzającymi przeszłość Kalisza jako miasta na szlaku bursztynowym, o którym wspominał Klaudiusz Ptolemeusz, byłby skarb odnaleziony w 1927 roku. Zawierał on monety, ozdoby i medaliony. Znalezione denary datuje się na I-II wiek naszej ery. Niestety, osoby, które znalazły skarb sprzedały go handlarzom i kolekcjonerom. Jeden z elementów można oglądać w muzeum w… Berlinie. Rzymskie pochodzenie części znalezionych przedmiotów może świadczyć z jednej strony o wędrówkach kupców w te strony świata przez pradawny Kalisz. Z innego punktu widzenia znalezisko może być skarbem wędrownego plemienia, który zbierał te cenne rzeczy z pokolenia na pokolenie, niekoniecznie na ziemiach obecnego Kalisza.

Wspomniane znalezione medaliony mogły być darami cesarzy rzymskich dla wodzów barbarzyńskich plemion. O Kaliszu wspomniano również w innych niż "Zarys Geografii" źródłach pisanych, ale "dopiero" w średniowieczu. W 1106 roku Gall Anonim w swojej "Kronice" informuje o zdobyciu grodu na Zawodziu przez oddziały zbrojne Bolesława Krzywoustego. Z kolei w bulli Innocentego II z 1136 roku Kalisz wymieniono w gronie najważniejszych ośrodków państwa piastowskiego.

Jeśli to dokument potwierdzający lokację miasta ma być jego jedyną metryką, to ok. 1257 roku książę Bolesław Pobożny ulokował Kalisz na prawie średzkim. Jest to wciąż imponująca data, jednak wiele miast wyprzedza pod tym względem gród nad Prosną. Zaszczyt bycia najstarszym miastem w Polsce należy się wtedy Złotoryi. Jeśli ktoś ma ochotę poczuć atmosferę piastowskiego grodu, może wybrać się na Zawodzie. Jest to obecnie jedna z dzielnic Kalisza, gdzie zrekonstruowano wczesnośredniowieczny gród.

Niezależnie od interpretacji zapisu Klaudiusza Ptolemeusza można stwierdzić, że Kalisz jest miastem starym o bogatej historii. Nikt jednak nie może zapewnić, że jest to miasto najstarsze w Polsce. Nie wiadomo kiedy powstały pozostałe. Pozostają jedynie domysły i nadzieja, że archeolodzy i historycy znajdą jeszcze jakieś interesujące dowody dotyczące przeszłości miast na ziemiach polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tak uczono mnie. Ale mieszkają w nim ludzie, którzy z polszczyzną miewają kłopoty. Dziś teleexpress poinformował o błędzie na tablicy ku czci Żydów w słowie ''zbezczeszczony''.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.