Facebook Google+ Twitter

Czy kalkulator graficzny zastąpi liczydło?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-07-04 08:39

Członkowie Stowarzyszenia Matematyki twierdzą, że polska szkoła jest zacofana. Od kilku miesięcy, bez powodzenia, próbują zwrócić na to uwagę resortu edukacji.

Uczniowie z Niemiec, Finlandii czy Norwegii mają dostęp do nowoczesnych technologii. A w polskiej szkole na lekcjach matematyki wciąż korzysta się z ołówka, kartki i liczydła. Nauczyciele chcą między innymi, by na maturze uczniowie mogli używać kalkulatorów graficznych, które oprócz tego, że wykonują skomplikowane działania, takie jak całkowanie czy obliczanie logarytmów, to jeszcze przedstawiają wyniki w postaci obrazu. Obecnie maturzyści mogą używać jedynie najprostszego kalkulatora.

– Jesteśmy zacofani – mówi wprost Barbara Płotkowiak, dyrektor V LO w Poznaniu, nauczycielka matematyki. – Trzy lata temu w szkole gościli nauczyciele z Holandii. Dziwili się, że nie mamy sprzętu. Po ich wizycie zdecydowałam się kupić kalkulatory graficzne, ale niestety dziś leżą w szafie. Nie możemy z nich korzystać.

Wyjątkiem są zdający maturę międzynarodową. Jej przepisy dopuszczają używanie kalkulatorów graficznych. Zdaniem Anny Kurzycy, nauczycielki matematyki z II LO w Poznaniu – jednej z dwóch szkół w Wielkopolsce, przygotowujących uczniów zarówno do międzynarodowej, jak i polskiej matury – rzecz idzie o różnicę w programie.
– Uczniowie zdający międzynarodowy egzamin muszą umieć przede wszystkim praktycznie wykorzystać matematykę, a więc na przykład obliczać pola skomplikowanych figur czy brył, stosować metody statystyczne. Mniej istotna jest teoria – opowiada Anna Kurzyca.

– Jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o rozwój technologiczny – alarmuje profesor Henryk Kąkol z Akademii Pedagogicznej w Krakowie, przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Uważa, że dostosowanie sposobu uczenia matematyki do międzynarodowych standardów sprawi, że królową nauk będą umieli lepiej wszyscy uczniowie i przybędzie studentów kierunków politechnicznych. Uczniowie w Finlandii, Luksemburgu, Niemczech, Austrii i wielu innych krajów mogą korzystać z nowoczesnych urządzeń. Maturzyści w Norwegii będą mogli także korzystać z laptopów. Tam politechniki nie cierpią na brak chętnych.

Magdalena Baranowska-Szczepańska,Katarzyna Sklepik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.