Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5294 miejsce

Czy karate pomaga kształtować charakter?

Rozmowa z Maciejem Jędruszkiem - trenerem I klasy karate, wielokrotnym Mistrzem Polski, który od 1991 roku uczy dzieci i młodzież.

Młodzi adepci sztuki karate podczas poniedziałkowego treningu. / Fot. Emi SobońPrzestronna sala gimnastyczna w szkole przy ul. Kamiennej. Późne zimowe popołudnie poniedziałkowego wieczoru. Sala powoli zapełnia się dziećmi w białych kimonach, przedszkolaki, uczniowie, 6-8 latki z różnych części Wrocławia. Niektóre siedzą grzecznie przy rodzicu, inne biegają po sali. Za kilkanaście minut rozpocznie się trening, pierwszy z dwóch w tym tygodniu.

Pan Maciej Jędruszek, trener od prawie 20 lat, skromny i sympatyczny człowiek z prawdziwą pasją opowiada o swoich treningach.

W jakim wieku przejawia się zainteresowanie tym sportem?

- Trenuję dzieci od prawie 20 lat. Kiedyś na treningi zgłaszały się 12-14 latki, dziś są to często przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych. Rodzice chętnie przyprowadzają swoje pociechy, chcąc, by nauczyły się dyscypliny, pokonywania własnych słabości. Dla takich maluchów początkowo to zabawa. Po kilku treningach, gdy przekonują się, iż treningi wcale nie są takie lekkie - niektórzy się wyłamują.

A dla jakich dzieci to najodpowiedniejszy sport, nadpobudliwych czy raczej dla tych spokojnych?

- Nie ma reguły, często przychodzą rodzice dziecka bardzo spokojnego, którzy chcą, by potomek nabrał "męskości", pewności siebie. Są i dzieci pełne energii, nadpobudliwe, które rodzic przyprowadza, by się wyszalały, nauczyły dyscypliny, panowania nad sobą.

Takie dzieci wytrzymują treningi?

Ćwiczenia wychodzą różnie, ale każde dziecko stara się wypaść jak najlepiej. / Fot. Emi Soboń- Średnio połowa. Gdy rozpoczyna się prawdziwy trening, dyscyplina, stanie na baczność, słuchanie poleceń trenera - część się "stawia". Nie każdy rozumie, iż jest to dla jego dobra. Dziecka nie zmusi się do treningów, musi samo tego chcieć, czuć potrzebę podporządkowania się trenerowi i zrozumienia, że zaprocentuje to w przyszłości. Dla wielu z nich taki stan podporządkowania to swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa, są jasne zasady, reguły. Dzieciaki tego potrzebują. Takie dzieci trenują lata.

Jaki wpływ ma karate na tak młodego człowieka?

- Karate pomaga kształtować charakter, uczy pokonywania własnych słabości, dyscypliny. Dziecko nie tylko jest sprawniejsze, zwinniejsze, wie jak się zachować w ekstremalnej sytuacji, ale również zdaje sobie sprawę ze swojej siły. Ma świadomość, że potrafi się obronić. Karate uczy stanowczości, opanowania, osiągania celów, koncentracji. Buduje poczucie przynależności oraz wzmacnia rozwój duchowy i fizyczny. To nauka samoobrony bez użycia broni.

Poza treningami organizowane są również obozy. Jak dzieci zachowują się na takich wyjazdach?

- Tak, w okresach zimowych i letnich wakacji dzieci wyjeżdżają na obozy treningowe. Zazwyczaj są to ich kolejne samodzielne wyjazdy w życiu, czasami jednak zdarzają się początkujący obozowicze. Dzieci mają zajęty cały dzień, poza nauką karate czeka na nie wiele innych atrakcji, nie ma więc czasu na nudę. Pierwsze dni to czas na adaptację, poznanie planu dnia i rówieśników - niektóre dzieci tęsknią wtedy za mamą. Treningi i atrakcje życia obozowego szybko przysłaniają im jednak cały świat.

Co, Pana zdaniem, mogłoby ograniczyć agresję wśród dzisiejszej młodzieży?

Maciej Jędruszek - trener / Fot. Emi Soboń- Uważam, jako trener i ojciec, iż ogromny wpływ na zachowanie dzisiejszej młodzieży ma agresja płynąca z mediów, internetu, gier komputerowych i telewizyjnych. Ponadto - mało zajęć ruchowych w szkole oraz brak czasu rodziców procentuje tym, iż dziecko pozostawione samemu sobie szuka rozrywki nie tam, gdzie powinno. Młody człowiek, mający swoje pasje, zainteresowania oraz miejsce, gdzie spali nadmiar energii czy spędzi aktywnie czas pod okiem doświadczonego trenera, lepiej funkcjonuje na co dzień. Buduje świadomość swojej siły, pewności siebie i panowania nad własnymi słabościami. Te wartości to cele, do których dziecko dąży, nie rozdrabniając się na wzbudzające agresję czy inne negatywne emocje gry komputerowe albo towarzystwo osiedlowych rozrabiaków.

Dziękuję za rozmowę.


Klub przy którym trenuje p. Maciej Jędruszek to Wrocławski Klub Sportów Azjatyckich "BUDOKAN"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Podzielam opinie trenera. Moje dziecka uczęszcza na lekkoatletykę - jestem bardzo zadowolony. A i sama uczestniczka, w tym roku też już jest zadowolona. Wydaje mi się, że każdy trening sportowy ma podobne znaczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.