Facebook Google+ Twitter

Czy Kiszczak zapłaci za prześladowania homoseksualistów?

Do Instytutu Pamięci Narodowej trafił wniosek o wszczęcie śledztwa przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, przeciwko jednemu z najwyższych funkcjonariuszy władz PRL - Czesławowi Kiszczakowi.

Piotr Musiała - przewodniczący Unii Lewicy wspierającej inicjatywę mniejszości seksualnej (L), Jacek Adler - redaktor naczelny "Gaylife.pl" (C), Szymon Niemiec - kandydat w wyborach do Sejmu R.P. z listy PPP (P). / Fot. Jan Piotr ZiółkowskiWe wniosku chodzi o akcję "Hiacynt", która rozpoczęła się 15 listopada 1985 r. na rozkaz ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka. Akcja wymierzona była w środowisko homoseksualistów. Wnioskodawcami są: Szymon Niemiec (kandydat w wyborach do Sejmu RP z listy Polskiej Partii Pracy) oraz Jacek Adler (redaktor naczelny portalu mniejszości seksualnych "Gaylife.pl"). Zgodnie podkreślali oni, że zbrodnia jaką były bezprawne zatrzymania, aresztowania, przesłuchania, szantaże, a także pobicia, nie została od 22 lat rozpatrzona.

Pokrzywdzeni wciąż muszą mileczeć


- W tej chwili dostęp do różowych teczek (taki kolor mają teczki z danymi z akcji "Hiacynt" - przyp. red.) mają wszyscy. Każdy dziennikarz może wejść do IPN, wyszukać teczkę jednej z pokrzywdzonych osób i ją opublikować - mówił Szymon Niemiec, komentując absurd sytuacji mającej teraz miejsce. Wnioskodawcom zależy nie tylko na tym, aby oddzielić i utajnić te - kompromitujące dla wielu ludzi - dane, ale również znaleźć wszystkie osoby odpowiedzialne ze tę zbrodnię. - Nie chodzi o to, żeby wsadzić Czesława Kiszczaka do więzienia - on jest starym człowiekiem, ale o to, by publicznie napiętnować tę zbrodnię tak, żeby już nigdy więcej się nie powtórzyła - powiedział Jacek Adler. To jest walka o prawa mniejszości pojętych ogólnie. - Niedopuszczalne jest, by prześladowana była jakakolwiek kategoria społeczna zdefiniowana obiektywnie, to znaczy prześladowana tylko za to, że istnieje - dodał. Mogą to być mniejszości seksualne, religijne, warstwy społeczne, klasy zawodowe i in. Osądzenie winnych za tę zbrodnię byłoby - jak twierdzą wnioskodawcy - przestrogą na przyszłość.

Podstawa prawna

Fragment wniosku o wszczęcie śledztwa. / Fot. Jan Piotr Ziółkowski
Co jest bardzo istotne, wnioskodawcy postarali się o to, by śledztwo i ewentualne postawienie winnych zbrodni w stan oskarżenia były oparte o konkretne przepisy prawne. We wniosku o wszczęcie śledztwa czytamy: "W trybie art. 45 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz kodeksu postępowania karnego, składamy wniosek o wszczęcie, przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, śledztwa w sprawie zbrodni komunistycznej, znanej pod nazwą "Hiacynt" (...) Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zbrodniami komunistycznymi, są czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od dnia 17 września 1939 do dnia 31 lipca 1990 roku, polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia".

Zobacz wideo z wypowiedziami Szymona Niemca i Jacka Adlera:


Strona internetowa Szymona Niemca, gdzie znajdziesz więcej informacji o wniosku.
Portal internetowy Gaylife.pl, któtrego redaktorem naczelnym jest Jacek Adler.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Każdy chodzi w tym co lubi i co to kogo obchodzi inicjatywa bardzo ważna brawo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważna inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna jest ta koszulka. Nie wiem o co tyle sporu między wami. Chłopaki, nie wygłupiajcie się :) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie atakuję, mnie tylko ciekawi, co Cię razi w tej koszulce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiu (tak do Ciebie będę się teraz zwracał), jeśli tak bardzo Ci podoba się ta koszuleczka to bez problemu, może sobie takową kupić. Atakujesz - przegrywasz...
Pamiętaj!

Komentarz został ukrytyrozwiń

grzesie2k - Masz wyrażnie jakiś problem, mocny zza monitora...

Do tego nie wiem co jest dobre na trądzik młodzieńczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz, Ty naprawdę nie masz większych problemów, niż istnienie Azjatów i bluźnierczego napisu "Gaylife - Gay Clubbing Portal"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najwyzszy czas aby przestepstwo te chociaz zobaczylo swiatlo dzienne. Nie ma przeciez roznicy czy przesladowani to zydzi czy homoseksualisci, czy czarni...no moze jednak niektore z tych grup maja silniejsze lobby. Trudno mi jednak miec nadzieje aby ktokolwiek odpowiedzial za te zbrodnie skoro na przyklad antysemityzm obecny w niektorych stacjach i programach radiowych nie spotyka sie z protestami naszych rzadzacych.
Bardzo przepraszam za brak polskiej czcionki - niestety komentuje artukul w pracy i nie mam tu polskiego alfabetu. No coz..uroki emigracji.
Marius

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezłą koszulke ma ten redaktor :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.