Facebook Google+ Twitter

Czy "Klasa" się spodoba?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-24 19:37

„Entre les murs” (Klasa) – zdobywca Złotej Palmy w Cannes – od 24.09 zagości w kinach francuskich. Film Laurent’a Cantet’a otwiera drzwi, za którymi poznajemy rzeczywistość „trudnej” młodzieży z paryskiego college’u im. Françoise Dolto.

We Francji szkoły szczególnej opieki socjalnej i pedagogicznej określa się jako „strefę edukacji priorytetowej”. Reżyser właśnie w takiej szkole postanowił umieścić akcję filmu, który powstał na podstawie autobiograficznej książki François Bégaudeau – scenarzysty „Klasy” i odtwórcy głównej roli. Tragikomiczna historia uczniów w codziennej konfrontacji z nauczycielem francuskiego nabiera nadzwyczajnego autentyzmu. Głównym zamiarem Cantet’a było ukazanie szkoły wielowarstwowej i wielorasowej – doświadczenie scenarzysty w pracy z młodzieżą sprawiło, iż eksperyment się powiódł. Film ukazuje różnorodność języka i poglądów, codzienne obcowanie ludzi innej narodowości. Jury w Cannes podkreślało znaczenie ekranizacji, twierdząc, iż szkoła „jest jednym z tych miejsc, gdzie fabrykowany jest świat”. François Bégaudeau – były nauczyciel, świadomy roli edukacji w życiu młodego człowieka – postawił sobie trudne wyzwanie: zapragnął skierować nieograniczone pokłady energii podopiecznych we właściwym kierunku celem „stworzenia jednostek zdolnych do myślenia i wyrażania własnych myśli”. Sądzi on bowiem, iż szkołę należy przystosowywać do rzeczywistości, uwzględniając potrzeby każdego z uczniów, a nie tworząc odgórnie programy edukacyjne.

Po raz trzeci w swojej karierze Laurent Cantet staje po drugiej stronie kamery kręcąc film pełnometrażowy – novum polega na improwizowaniu scen. Dwudziestu czterech uczniów przez cały rok brało udział w warsztatach przygotowanych przez ekipę filmową po to, aby zagrać film autentycznie, bez konieczności recytacji gotowych tekstów ze scenariusza. Większość z nich nie gra siebie, zmienione są też imiona bohaterów – jednak fakt, że każdy z nich ma pozostawioną dużą swobodę interpretacji nadaje każdej scenie unikalny i autentyczny wymiar. Dialogi oparte są na slangu, języku ulicy, którym uczniowie posługują się na co dzień. Twórcy filmu nie chcieli narzucać żadnej kultury języka, aby uniknąć efektu „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”!

Zatem, czy zgodnie z zamierzeniem Cantet’owi udało się pokazać coś zupełnie innego? Jego celem było nakręcenie filmu autentycznego, z wątkami opartymi o doświadczenie scenarzysty – nauczyciela, gdzie szkoła to miejsce „tysiąca pomysłów i mikrokosmos świata”. Efekt końcowy wart Złotej Palmy w Cannes? Na polską premierę nie będziemy czekać długo – 1 października film „Klasa” otworzy I Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Camera w Krakowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.