Facebook Google+ Twitter

Czy kolejne ASY dostaną szansę?

Osoby z autyzmem zdobywają wyższe wykształcenie, znają kilka języków. Czy ich potencjał zostanie zauważony i doceniony przez pracodawców?

W Pracowni Rzeczy Różnych powstają produkty unikatowe, ręcznie wytwarzane z naturalnych materiałów. / Fot. Jerzy KirzyńskiProblem autyzmu staje się coraz bardziej powszechny, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Z każdym rokiem przybywa osób ze spektrum autyzmu, które po ukończeniu edukacji nie zawsze otrzymują wsparcie ze strony administracji centralnej, samorządowej czy pracodawców.

- Doświadczenia organizacji partnerskich w projekcie National Autistic Society z Wielkiej Brytanii oraz Specialist People Foundation z Danii wskazują na to - mówiła Maria Wroniszewska z Fundacji Synapsis podczas warszawskiej konferencji poświęconej aktywizacji zawodowej i społecznej osób z autyzmem i zespołem Aspergera - że wiele z tych osób podejmuje pracę, są w stanie ją utrzymać i osiągać sukcesy zawodowe.

- We Francji funkcjonują - poinformowała Rita Thomassin ze stowarzyszenia zarządzania usługami i placówkami dla osób z autyzmem - ośrodek wsparcia/terapii przez pracę działający w ramach sektora medyczno-społecznego oraz dwa
domy życia, w których pensjonariusze mogą liczyć na pomoc we wszystkich czynnościach dnia codziennego.

Znakomitym przykładem działania na rzecz osób z autyzmem w naszym kraju jest przedsiębiorstwo społeczne, zorganizowane przez Fundację Synapsis i gminę Lesznowola (powiat Piaseczno) - Pracownia Rzeczy Różnych.

Zajęcie tu znalazły 24 osoby, które pod okiem instruktorów, technologa produkcji, specjalisty ds. marketingu i sprzedaży wytwarzają: notesy, ozdoby świąteczne, misy ceramiczne, budki lęgowe dla ptaków oraz biżuterię.

Wnioski wynikające z projektu "Zatrudnij ASA" pokazują, że dzięki treningowi, szkoleniom i wsparciu udzielanemu przez terapeutów i doradców podopieczni Fundacji, dobrze radzili sobie podczas stażu na otwartym rynku pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.