Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy kolejne ASY dostaną szansę?

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
W Pracowni Rzeczy Różnych powstają produkty unikatowe, ręcznie wytwarzane z naturalnych materiałów.
W Pracowni Rzeczy Różnych powstają produkty unikatowe, ręcznie wytwarzane z naturalnych materiałów. Jerzy Kirzyński
Osoby z autyzmem zdobywają wyższe wykształcenie, znają kilka języków. Czy ich potencjał zostanie zauważony i doceniony przez pracodawców?

Problem autyzmu staje się coraz bardziej powszechny, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Z każdym rokiem przybywa osób ze spektrum autyzmu, które po ukończeniu edukacji nie zawsze otrzymują wsparcie ze strony administracji centralnej, samorządowej czy pracodawców.

- Doświadczenia organizacji partnerskich w projekcie National Autistic Society z Wielkiej Brytanii oraz Specialist People Foundation z Danii wskazują na to - mówiła Maria Wroniszewska z Fundacji Synapsis podczas warszawskiej konferencji poświęconej aktywizacji zawodowej i społecznej osób z autyzmem i zespołem Aspergera - że wiele z tych osób podejmuje pracę, są w stanie ją utrzymać i osiągać sukcesy zawodowe.

- We Francji funkcjonują - poinformowała Rita Thomassin ze stowarzyszenia zarządzania usługami i placówkami dla osób z autyzmem - ośrodek wsparcia/terapii przez pracę działający w ramach sektora medyczno-społecznego oraz dwa
domy życia, w których pensjonariusze mogą liczyć na pomoc we wszystkich czynnościach dnia codziennego.

Znakomitym przykładem działania na rzecz osób z autyzmem w naszym kraju jest przedsiębiorstwo społeczne, zorganizowane przez Fundację Synapsis i gminę Lesznowola (powiat Piaseczno) - Pracownia Rzeczy Różnych.

Zajęcie tu znalazły 24 osoby, które pod okiem instruktorów, technologa produkcji, specjalisty ds. marketingu i sprzedaży wytwarzają: notesy, ozdoby świąteczne, misy ceramiczne, budki lęgowe dla ptaków oraz biżuterię.

Wnioski wynikające z projektu "Zatrudnij ASA" pokazują, że dzięki treningowi, szkoleniom i wsparciu udzielanemu przez terapeutów i doradców podopieczni Fundacji, dobrze radzili sobie podczas stażu na otwartym rynku pracy.
Podczas konferencji padło wiele pochwał pod adresem osób z zespołem Aspergera. Podkreślano ich cechy, które mogą być przydatne w pracy zawodowej: uczciwość, zaangażowanie, dokładność, staranność, cierpliwość, skrupulatność. A także: świetną pamięć, przestrzeganie procedur, wyjątkowe umiejętności analityczne itp.

Dotychczasowa praktyka wskazuje, że osoby z autyzmem doskonale radzą sobie w sektorze IT, pracy biurowej, archiwum itd.

Szlak został przetarty. Czy inne ASY wyjdą z domu i otrzymają szansę na zmianę sytuacji życiowej?

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto