Facebook Google+ Twitter

Czy kolejowe biletomaty ułatwią życie podróżnym?

Chyba każdy podróżujący kolejami w Polsce spotkał się z przerażająco długimi kolejkami przed kasą biletową, na dwie minuty przed odjazdem pociągu. Planowane przez PKP wprowadzenie automatów z biletami, ma ułatwić życie podróżnym.

Czy kolejki znikną z polskich dworców? / Fot. APPNiedawno prezentowaliśmy tekst o wprowadzeniu zautomatyzowanej sprzedaży biletów w Warszawie. Teraz udało się nam uzyskać informacje na temat podobnego pomysłu PKP Przewozy Regionalne. Podobne systemy stosują już przewoźnicy kolejowi w państwach Europy Zachodniej, między innymi w słynącej ze swoich kolei Holandii.

Jak dowiedzieliśmy od Ireneusza Szasta, odpowiedzialnego za wprowadzenie projektu w życie, prace nad modernizacją systemu sprzedaży trwają od 2006 roku. To kolejny, po wprowadzeniu w latach 90. komputeryzacji kas, krok do przyspieszenia i uproszczenia obsługi podróżnego.

Zgodnie z uzyskanymi przez nas informacjami, maszyny mają pojawić się na 15 dużych dworcach w Polsce, a także poza nimi - np. w centrach handlowych. Aby ułatwić podróżnym korzystanie z automatów, ich obsługa będzie przypominała korzystanie z bankomatu.

Dziś na dworcu stoi już biletomat ZTM, kiedy pojawi sie automat PKP? / Fot. Tomasz Kowalczyk- Poważnym utrudnieniem jest konieczność przystosowania automatów do wydawania reszty w najmniejszych nominałach. Ustalenie minimalnego nominału jako np. 50 gr i wydawanie reszty na korzyść klienta, będzie oznaczało, że stosujemy ekstra ulgę handlową i tracimy prawo do dofinansowania z budżetu - powiedział Wiadomościom 24.pl Szast. - Jeżeli postąpimy odwrotnie, pojawi się zarzut, że zawyżamy ceny ze skutkiem takim samym. Dodatkowo sprzeciwi się Urząd Antymonopolowy.

Dzięki wprowadzeniu automatów PKP będzie mogło ograniczyć koszty, poprzez stopniową redukcję zatrudnienia, a także uzyska wizerunek firmy nowoczesnej. Zastosowanie biletomatów może się także okazać szczególnie użyteczne w perspektywie przyjazdu do Polski kibiców w trakcie EURO 2012.

Jak system wpłynie na zatrudnienie w PKP? Automat biletowy pracuje wydajniej niż kasjer. Na Zachodzie praca maszyn częściowo zastąpiła pracę ludzi. - Zachodnie zarządy kolejowe problem zatrudnienia w zespole kasjerów biletowych związane z automatyzacją sprzedaży biletów rozwiązały tak, że nie uzupełniano naturalnych ubytków kadry w przypadku odejścia na emerytury lub renty - odpowiada nasz rozmówca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.