Facebook Google+ Twitter

Czy Kościół grzeszy chciwością?

Czy bardziej wiarygodna jest duchowość buddyjskiego mnicha, czekającego z miseczką na garść ryżu, czy katolickiego księdza, wyciągającego od wiernych pieniądze na wystawne życie? Od wieków Kościół trzyma się władzy i pieniądza. Ponad miarę.

Wiernych jakoś nie kłuje to w oczy. Wydaje im się, że opłacając księdza to jakby płacić Panu Bogu. Za wszelkie łaski doznane i nie doznane. Nie kojarzą opowieści o wypędzeniu przez Jezusa kupców ze świątyni ze świątyniami, które stały się miejscem zarobkowania i intratnych usług (skarbonka, taca, płatne msze, chrzciny, śluby, pogrzeby itp.) To nie jest tylko kwestia zdobycia środków utrzymania, ale często pęd do życia w luksusie za "wdowi grosz".

Powołana przez Rząd i Episkopat Komisja Majątkowa, rozpatrująca w latach 1989-2011 roszczenia Kościoła katolickiego w sprawie mienia utraconego w PRL-u, zrobiła wszystko, żeby Kościół zyskał jak najwięcej. I rzecz nie w tym, czy się ta rekompensata słusznie Kościołowi należała. Niesmak i sprzeciw budzi sposób, w jaki członkowie komisji szafowali społecznym majątkiem. Rządowy raport o zlikwidowanej już komisji (mocno spóźniony) to opis strat skarbu państwa i niesłychanego oszustwa i bałaganu w dokumentach. Komisja rządowo-kościelna przyznała zakonom i parafiom (często wbrew samorządom) o kilkaset rekompensat więcej, niż one same złożyły wniosków ! Niebywała hojność nadzorowana przez przedstawicieli Kościoła, która cuchnie korupcją.

Rzeczoznawcy Kościoła zaniżali wycenę gruntów i nieruchomości. Zabrać tanio, sprzedać drogo. Dokumenty Komisji to obraz celowego bałaganu, tworzonego przez nierejestrowanie dat złożenia wniosków, przez brak informacji o jakie roszczenia chodzi, przez nie wykazywanie wartości przekazywanych gruntów. Zdarzały się wnioski rozpatrywane pozytywnie kilkakrotnie. Zniknęły akta 57 spraw! Teraz nie da się już ustalić, komu skarb państwa dał więcej, niż należało...

Na szczęście ta afera, kompromitująca polski Kościół, znalazła swoje miejsce w prokuraturze i CBA. Trwają śledztwa. Oskarżono zaledwie 9 osób (osoby świeckie), chociaż cała komisja liczyła ich 54. Nie syty jeszcze Kościół grozi pozwami w sądach, bo wyrwał za mało. I dopnie swego w kraju, gdzie rządzący przymilają się do hierarchów, spełniają ich zachcianki, latają bez przerwy po błogosławieństwo do obcego państwa...Władza najwyraźniej boi się gniewu "ludu bożego" z miast i wsi. I tak żyjemy w państwie poddanym "państwu niebieskiemu", mając gębę pełną frazesów o utracie niepodległości. Jakiej ?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Co nie odbiera KICI prawa do krytyki, IMHO:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
KICIA
 • KICIA
 • 23.02.2012 10:29

Pani Marto, kicia JEST ateistką :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy
Co ma wzbogacanie się księży do naszej wiary w Boga?? Cholernie mi przykro kiedy widzę jak takie naprawdę poczciwe babuleńki wysupłują ostatnie pieniążki z portmonetki na tacę...do tego obraz księdza kupującego zaraz za te pieniądze paczkę fajek... Jemu nie jest przykro, "Bóg zapłać" i sumienie czyste. Można wierzyć w Boga, ale wiara w księży dawno już została w naszym społeczeństwie zachwiana.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
 • konio
 • 23.02.2012 09:58

posiadanie władzy i pieniędzy jest naturalną konsekwencją ustanowienia dyktatury wyznania,a to było celem chrześcijaństwa.Zanim ta początkowo niedorzeczna idea okrzepła,musiała zamordować,ograbić i zdyskredytować wszystko,co zagrażałoby jej pozycji.Dzisiaj "czerwone kapturki" żyją z wciskania ciemnemu ludowi zakłamanej historii biednego,uciskanego i udręczonego kościoła.Przez cierpienie do świętości,a jak ktoś cierpi,to należy mu współczuć-najlepiej oddając "wdowi grosz"w postaci kilkudziesięciu milionów złotych.Katole bez cierpienia się nie obejdą.Z cierpienia żyją;Z cierpienia innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 22.02.2012 19:12

Upokarzające jest zbieranie kopert na kolędzie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po drodze jak się jedzie do Warszawy stoi kapliczka. Na niej znajduje się napis: "ufundowana i wybudowana przez (tu personalia) w takim a takim roku". - To żeby bóg się nie pomylił i łaską nie obdzielił kogoś innego? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@P.Jerzy
Skąd ma Pan pewność, że KICIA jest ateistką? Kościół katolicki nie jest jedyną chrześcijańską wspólnotą wyznaniową w Polsce, nie mówiąc już o niechrześcijańskich.
Fakt, że ktoś nie widzi zależności między zbawieniem, a dawaniem na tacę również nie jest dowodem na brak wiary, wręcz przeciwnie, bo trudno zakładać, że zbawienie można kupić za pieniądze. Choć bywały i takie kuriozalne przypadki, jak opisany tutaj:
http://www.ekumenizm.pl/article.php?story=20030801210317770
Ja również pokładam ufność w Bogu, ale to zaufanie niekoniecznie przekłada się na jego ziemskich przedstawicieli - jak wszyscy inni ludzie muszą na nie zapracować. I jak wszyscy podlegają krytyce, szczególnie że przymykanie oczu na cudze grzechy również jest występkiem:
"Ciebie, o synu człowieczy, wyznaczyłem na stróża domu Izraela po to, byś słysząc z mych ust napomnienia przestrzegał ich w moim imieniu. Jeśli do występnego powiem: Występny musi umrzeć - a ty nic nie mówisz, by występnego sprowadzić z jego drogi - to on umrze z powodu swej przewiny, ale odpowiedzialnością za jego śmierć obarczę ciebie. Jeśli jednak ostrzegłeś występnego, by odstąpił od swojej drogi i zawrócił, on jednak nie odstępuje od swojej drogi, to on umrze z własnej winy, ty zaś ocaliłeś swoją duszę. (Ez 33,7-9)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy
 • Jerzy
 • 22.02.2012 14:34

@KICIA
No jak się jest Ateista to może dziwić , że emeryci dają na tacę. A komu innemu mają w Polsce wierzyć? Rząd ich oszukuje, to jedynie Bóg daje im nadzieję. Jak do tej pory nie zawiódł. W kążdym badź razie mają nadzieję, bo wszystkie innen stracili. Jak KICIA będzie miała 80 lat to zobaczymy.
Naród Polski jest zawistny, zazdroszczą ksiedzu tego tamtego, a innym Oligarchom pozwalają rabować kraj. Oj kochany narodzie, czepiacie się szczegółów. Kościół upadnie to już nikt was nie będzie bronił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
KICIA
 • KICIA
 • 21.02.2012 21:42

Nigdy nie pojmę, czym kierują się emeryci dając ostatnie grosze na tacę. Nie mogę też uwierzyć, że liczą na jakieś szczególne względy po śmierci dając na tę tacę. Dla mnie to brzmi jak science fiction. Jak trzeba mieć wyprany móżdżek....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edmund Gończ
 • Edmund Gończ
 • 21.02.2012 19:51

Kiedyś była dzięsięcina a teraz jest tylko gorzej pod czujnym okiem Państwa.Szlag by to trafił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.