Facebook Google+ Twitter

Czy Kościół zwróci nadwyżkę, którą otrzymał od Komisji Majątkowej?

Efektów działania Komisji Majątkowej ciąg dalszy. Wycenione na 40 mln grunty, które zostały przekazane duchownym, ci sprzedali za kwotę 111 mln zł. Mimo to Kościół dalej twierdzi, że nie zwrócono mu nawet połowy zagrabionego przez komunistów majątku.

Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Józef Kloch. Zdjęcie poglądowe. / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiProkuratura apelacyjna umorzyła śledztwo w sprawie „doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem” przy przekazaniu bonifratrom i Zgromadzeniu Sióstr Dominikanek gruntów po zajezdni trolejbusowej w Piasecznie w 2007 roku. Tereny te oddała Komisja Majątkowa - podaje TVP Info.

Powody umorzenia są zawsze takie same: Nie dopatrzono się znamion przestępstwa. Komisja majątkowa działała, tak jak działała, urzędnicy zwracali majątki wg wycen z sufitu, których realność weryfikują jedynie transakcje duchownych sprzedających szybko przejęty majątek za rynkową, znacznie wyższą kwotę.
 / Fot. W24
Tak więc mechanizm po raz kolejny okazał się podobny – komisja majątkowa zwraca coś, co rzekomo zostało zabrane (choć to przecież często i tak była własność całego narodu ofiarnie składającego się na wspólnotę Kościoła), wyceniając w sposób oderwany od realiów rynkowych przez niekompetentnego lub skorumpowanego urzędnika, po czym Kościół natychmiast sprzedaje nieruchomość za cenę rynkową z przebitką dwu- lub trzykrotną.

Prawo jest bezsilne. Ale czy rzeczywiście, jako naród, jesteśmy bezsilni wobec takiego bezprawia w kontekście ciągłych roszczeń strony kościelnej? Sam fakt, że głośno się o tym mówi jest dość kłopotliwe dla instytucji, która sama siebie lokuje w roli autorytetu moralnego - ostoi uczciwości i praworządności.
Jeśli do Urzędu Skarbowego zgłosimy transakcję nieruchomości, a Urząd zakwestionuje wysokość tej transakcji, sami z własnej kieszeni musimy pokryć podatek za kwotę, którą urealni US. Nie ma od tego praktycznie odwołania. Próbowaliśmy dom sprzedać za 100 tys. zł? Urząd uzna, że dom jest wart 500 tys. i powinniśmy podatek płacić od wyższej kwoty. Nikt z tym nie dyskutuje.

Dlaczego nikt nie protestuje przeciwko tak ewidentnemu łamaniu zwyczajnej przyzwoitości, gdy z ust kolejnych dostojników kościelnych po raz kolejny słyszymy narzekania, jaka to mała część zagrabionego majątku została do tej pory zwrócona i ile to milionów państwo jeszcze powinno rocznie do Kościoła dopłacać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Robert Andrus
  • Robert Andrus
  • 05.04.2012 09:25

Górnik - ekwiwalent węgla, bo go fedruje, cukrownik - cukier bo go wytwarza a klecha ekwiwalent w forsie bo ją ciągle grabi, z biednego Narodu !!!! - Czyż by, dostojnicy kościelni stali się BANKIERAMI ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Ramark Przecież podane są suche fakty: KK dostał 111 mln, odliczył od długu 40 mln. To jest fakt. Podobnie w podanym w komentarzach przykładzie zwrotu 1500 ha za odebrane 50 ha. Umówmy się od razu - ile jeszcze takich faktów mam podać aby uznał Pan, że w kwestiach majątkowych Kościół nie postępuje właściwie. Proszę najpierw się ustosunkować do tego jednego konkretnego przykładu i porozmawiamy o pozostałych, bo nie mam żadnego powodu sądzić, że jak podam Panu 10 następnych przykładów to Pan znowu ich nie zignoruje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, to właśnie fakty, które dawniej nie widziały światła dziennego, rodzą niechęć - nie tyle do Kościoła, bo to przecież wszyscy wierni, ile do instytucji i jej "urzędników".
W moim mieście zrobiło się ostatnio dość głośno o opactwie Benedyktynów. Niestety, nie jest to rozgłos, jakiego należałoby sobie życzyć:
link
link
http://franchising.pl/forum/2668/strona/0/produkty-benedyktynskie-warto/
Uważna lektura forum dowodzi, że cała sprawa zaczęła się dużo wcześniej, trudno więc ją potraktować jako sztucznie spreparowany element nagonki.
Z jednej strony mamy wspaniałego ojca Leona, z drugiej - jego zakonnych braci firmujących wyzysk. W jakim świetle postawili go konfratrzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Łukasz Brzezicki- Pan kpi czy o drogę pyta? Znam Pana wybitną niechęć do Kościoła ale do tego mam Pan niezbywalne prawo. Do faktów też ma Pan prawo tylko proszę poszukać. Nie moją rolą jest uzupełnianie artykułu. Wskazałem czego moim zdaniem brak. Ale żeby już sie Pan nie męczył proszę-http://www.rp.pl/artykul/653618_Jak_ograbiono_Kosciol_.html.

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 29.03.2012 19:45

polemika z przekonanym nie ma sensu,jednakże słowa o "bucie"i "obrażaniu"wymagają odpowiedniej do tych słów reakcji.Czy obrażam kogokolwiek?Katole sami siebie obrażają!Zamiast,jak przystało na członków kościoła powszechnego,pilnować swoich kapłanów,dali im przyzwolenie na to,aby ci doprowadzili do kompletnej degrengolady wiary,której z racji swoich święceń mieli być strażnikami!Mało tego-doprowadzili do tego,że kościół katolicki stał sie ostoją zwyczajnego sekciarstwa,które swoim zasięgiem ogarnęło kościół hierarchiczny.Postawy biskupów ich i słowa nie są świadectwem hołdowania cnotom kardynalnym,a są świadectwem niezaspokojonych ambicji władzy,pieniedzy i zaszczytów dla których gotowi są sprzeniewierzyć wszystko co dla katolików rzekomo jest święte.
Was,katoli,może to nie obraża,bo Wy,poprzez coniedzielne poddawanie się praniu mózgów i masochistycznym klękaniu przed rzymskim narzędziem tortury, jesteście pozbawieni jakiegokolwiek wyczucia,ale innym obywatelom tego kraju,nieuczestniczących w tych auspicjach,może to przeszkadzać.Tym bardziej,że wynosicie zakłamanie,hipokryzje i kłamstwa poza teren swoich świątyń i epatujecie swoja arogancją każdego bez względu na to,jakie ma poglądy i jaki ma stosunek do waszej wiary.Pora przyjąć do wiadomości,że nie wszyscy w tym kraju egzaltują się opowieściami z historii żydów i nie mają-póki co- obowiązku podzielać Waszych wierzeń,których sami nie potraficie upilnować i zadbać o to,aby być spostrzeganymi jako ludzie godni szacunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adam Borowy: No to pięknie. Tu znalazłem źródło:
"Oprócz Świerklańca Komisja Majątkowa przekazała Towarzystwu łącznie 1455 hektarów ziemi jako rekompensatę za 69 hektarów, które Kościół utracił w podkrakowskiej Rząsce."

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kraj/280384,1,kosciol-przejmuje-grunty-od-panstwa.read#ixzz1qW7VlNw6

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Barowy
  • Adam Barowy
  • 29.03.2012 16:17

Jak donosila swego czasu jedna z gazet dla Tow. Im Brata ....... za połozone w podkrakowskiej Rząsce ok 69 ha warte ok 300mln zł komisja zwróciła ok 1500 ha o wartości ok 60 mln zl. Majatek NIEZWRÓCONY wynosi więc 240 mln zł. Decyzję zapewne zatwierdzili wysocy ministerialni funkcjonariusze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Ramak To nie ma znaczenia. Istotne jest, że w opisywanym przypadku Kościół dostał 111 mln a rozliczył 40 mln i nie chce słyszeć o zwrocie/uwzgędnieniu tego w kolejnych roszczeniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.03.2012 14:55

"Artykuł tendencyjny. Żeby go uwiarygodnić proszę podać dokładne i faktyczne dane dotyczące zwróconych majątków kościołowi i przede wszystkim NIEZWRÓCONYCH. Są to dane ogólnie dostępne."

A pan posiada taką wiedzę? Zazdroszczę panu tej wiedzy, bo kościół katol. usilnie tych danych pilnuje. Proszę je podać, skoro pan zaprzecza ("artykuł tendencyjny"), że jak chcemy chcemy "dom sprzedać za 100 tys. zł, urząd uzna, że dom jest wart 500 tys. i powinniśmy podatek płacić od wyższej kwoty".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Kowalski
  • Marek Kowalski
  • 29.03.2012 14:40

Kościół to jesteśmy my ochrzczeni , NIE HIERARCHIZOWAĆ w Kościele rzymskokatolickim .
Niech hierarchowie Kościoła katolickiego nie będą tacy jak są od wieków .Są ; hipokrytami , cynikami , przewrotnymi, zakłamanymi ludzi .
Niech dobrowolnie zrezygnują z dotacji , kto-re płyn do nich z naszego polskiego budżetu.
Polska jest na dorobku po złodziejskich powszednich czasach :II wojna światowa - wepchniecie nas na siłę przez aliantów pod dominację sowietów , późniejszy okres PRL i obecny stan rzeczy w Rzeczpospolitej polskiej - po zdradzieckim porozumieniu przy Okragłym Stole pomiędzy :PZPR owcami , Solidarnościowcami i aktywnym współudziale Kościoła katolickiego .
Niech hierarchowie spróbują naśladować np. Jezusa Chrystusa albo chociaż by Franciszka z Asyżu , to wówczas katolicy,i nie tylko, będą ich cenić i szanować .
Na dzień dzisiejszy tak nie jest.
KOŚCIÓŁ KATOLICKI na dzień dzisiejszy jest niczym pijawka (te są lecznicze ) , JEST TRUTNIEM W Rzeczpospolitej Polskiej .Polacy powinni brać przykład ze świata przyrody i zrobić to samo co robią ( w swoim kraju , domu) pszczoły .Przyroda potrafi sama regulować (gdy jest taki stan rzeczy) i wyrzuca TRUTNI poza swój dom .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.