Facebook Google+ Twitter

Czy KPK jest wiarygodnym reprezentantem Polonii kanadyjskiej?

Kongres Polonii Kanadyjskiej istnieje w Kanadzie 75 lat i niewątpliwie odgrywał ważną rolę w reprezentowaniu interesów Polaków, którzy obrali ten kraj za swoją ojczyznę. Początkowe założenia dzisiaj rozumiane są jednak inaczej.

Polonia, / Fot. Michał RadoszewskiAby mieć ogólny punkt odniesienia na przydatność, funkcję i rolę Kongresu popatrzmy w kontekście definicji, statystyki oraz statutu.

Kongres jest przedsięwzięciem ekonomiczno-administracyjnym o charakterze naukowym, politycznym, religijnym czy też społecznym organizacji krajowych lub międzynarodowych, będący środkiem realizacji ich celów i zadań.... Osoba przewodnicząca kongresowi nie może prowadzić własnej polityki, wszelkie działania inicjatywne winny być podejmowane kolektywnie.

Ilość mieszkańców Kanady, którzy zadeklarowali przynależność do polskiej grupy etnicznej - ok. 1 milion, w Kolumbii Brtytyjskiej ok. 60 0000 (wg spisu z 2006r.). Ilość członków organizacji należących do Kongresu - dane ogólnokanadyjskie niedostępne, w Kolumbii Brytyjskiej ok. 500 osób - Polskie Towarzystwo "Zgoda" (ok. 200)*, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów O/BC (80)*, Federacja Polek O/BC (20)*, Stowarzyszenia Polaków Orzeł Biały w Victorii (200)*.

W statucie tej organizacji czytamy między innymi: "ROZDZIAŁ I...p-kt 2) Obrona interesów Polonii Kanadyjskiej.., 4) Wykazywanie głębokiego i czynnego zainteresowania we wszystkich przejawach życia kanadyjskiego oraz dążenie do zapewnienia członkom polskiej grupy pełnego udziału w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym Kanady"...

Niestety te szczytne założenia nie sprawdziły się gdy na lotnisku w Vancouver tragicznie poniósł śmierci Robert Dziekański (14. 10. 2007). Władze KPK nie zajęły w tej kwestii zdecydowanego stanowiska, natomiast Władysław Lizoń, Prezes KPK, spotkał się w tej sprawie z szefem kanadyjskiej policji, Komisarzem RCMP Williamem Elliottem - efektem jest puste oświadczenie i.., pamiątkowa fotka. Natomiast lokalne władze, po zwołaniu konferencji prasowej schowały jak struś głowę w piasek i więcej się nie ujawniały (widocznie nie było to politycznie poprawne).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.