Facebook Google+ Twitter

Czy Kraków udźwignie kolejny projekt Dźwigaja?

Pytanie te okazuje się nie bezzasadne, ponieważ najnowszy pomnik profesora Czesława Dźwigaja, który 21 stycznia wygrał konkurs na projekt pomnika płk Ryszarda Kuklińskiego, otrzymał votum separatum, które zgłosiło sześciu członków jury.

Nagrodzony projekt - widok od strony Galerii Krakowskiej / Fot. Sławomir OstrowskiWśród jurorów zgłaszających votum separatum od werdyktu jury znaleźli się Główny Architekt Miasta Krakowa – prof. Andrzej Wyżykowski oraz Główny Plastyk Miasta Krakowa – Jacek Stokłosa.

Pomnik jeszcze nie powstał, a już zdążył podzielić konkursowe jury, czy tak samo podzieli krakowian? Tego zapewne dowiemy się już niebawem, ponieważ projekt ma duże szanse na realizację.

Artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj znany jest z licznych pomników Jana Pawła II, jego prace można spotkać na całym świecie: od Polski, aż po Australię. Artysta jest również profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekt pomnika przedstawia przerwany łuk zawieszony nad zniszczonym Murem Berlińskim.Nagrodzony projekt - widok od strony Hotelu Europejskiego / Fot. Sławomir Ostrowski

Nagrodzony projekt (nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie, to 15 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki) jest dziełem Czesława Dźwigaja i Krzysztofa Lenartowicza. Koszt powstania pomnika w fazie projektowej oszacowano na 400 tys. zł.

W całej sprawie najbardziej niepokojące jest pytanie, czy fakt, że na placu imienia Jana Nowaka Jeziorańskiego ma powstać pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja nie przesłoni osoby płk. Ryszarda Kuklińskiego?

Zobacz wypowiedź Głównego Architekta Miasta Krakowa i przewodniczącego jury konkursowego udzieloną po ogłoszeniu wyników konkursu:

Przewodniczący jury prof. Andrzej Wyżykowski - Główny Architekt Miasta Krakowa odczytuje werdykt jury / Fot. Sławomir OstrowskiHenryk Pach inicjator budowy pomnika i członek jury oraz reprezentant Stowarzyszenia im. płk. Ryszarda Kuklińskiego prezentuje nagrodzony projekt. / Fot. Sławomir OstrowskiMakieta nagrodzonego projektu / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

czytacz
  • czytacz
  • 23.01.2011 22:26

Zdrajca zawsze pozostanie zdrajcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie "to" nie pytanie "te". Przepraszam za upierdliwość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
logo
  • logo
  • 23.01.2011 14:21

Dwa mocarstwa,dwie ideologie,a pomiędzy nimi Kukliński.Po czyjej stronie stanął pułkownik?Po stronie kasy czy utopijnej idei?Co by nie mówić o pułkowniku-pieniądz ządzi i pieniądz wygrał.To po co idealizować Kuklińskiego i stawiać mu pomnik?Przeciez to wbrew jego wyborowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.