Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6505 miejsce

Czy krety to grubasy?

Łąki pokryte kretowiskami. Jest ich tak dużo, że zastanawiam się, czy to całe krecie rodziny wyruszyły na łowy? Kretowiska są ogromne, mniejsze i maluśkie całkiem. Co to znaczy? Czy te ogromne wykopał tata kret, a mniejsze krecia mama?

Kret europejski. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:European_mole_animal.jpg&filetimestamp=20041116100606Ostatnio dużo jeżdżę i widzę, że krety wznowiły działalność. Wszystkie łąki pokryte są kretowiskami. Jest ich tak dużo, że zastanawiam się, czy to całe krecie rodziny wyruszyły na łowy? Kretowiska są ogromne, mniejsze i maluśkie całkiem. Czy te ogromne wykopał tata kret? Mniejsze mama krecia a maluśkie, krecie dziecko? A może cała rodzinka idzie sznurkiem za głową kreciej rodziny? I po kolei wszyscy wynurzają się z kretowiska? A może odpowiedź jest jeszcze inna, może po prostu kret jest jeden, ale za to grubas? Może i krety dosięgła plaga nadwagi? W końcu i one żyją w naszym cywilizowanym, niestety, świecie. Może tak jak i my, ludzie, zatraciły instynkt samozachowawczy i objadają się dżdżownicami w nadmiarze?

I takie oto dywagacje na temat kreciej tuszy, ewentualnej, zapędziły mnie do googlowania kreciego. No i proszę, jakich ciekawych rzeczy się można dowiedzieć korzystając z profesjonalnych portali, jak np. Przyroda polska.

Czyżby jednak był tu kret ..puszysty?:) / Fot. Małgorzata MałkińskaKret to zwierzę tak sympatyczne przecież a jednocześnie bardzo tajemnicze. Jego ostrożność, czujność i podziemny tryb życia sprawiają, że nie wiadomo wiele o jego życiu i zwyczajach. Kret europejski (Talpa europaea), zamieszkuje sobie łąki i pola Azji Środkowej i Europy. W Polsce występuje nieomal wszędzie. Wyjątkiem jest wybrzeże morskie i tereny wysokogórskie. Co ważne: w Polsce jest pod ochroną!

Niewielkie, czarne zwierzątko, pokryte futerkiem mięciutkim jak aksamit. Mały, bo waży do 120 g, a mierzy do 17 - 20 cm. Ma czuły słuch i aż 44 zęby. Oczy uwstecznione, zakryte sierścią, podobnie jak i uszy, cofnięte w tył głowy, bez małżowin usznych. Ma silne i łopatkowate łapy, którymi łatwo kopie mu się korytarze. A mogą te korytarze mieć długość nawet do 100 metrów, o głębokości do 60 cm zimą. Wyposażone są w swoistą klimatyzację – część z korytarzy, latem, pozostaje otwarta.

No zupełnie jakby maluśki krecik tu był / Fot. Małgorzata MałkińskaW miarę zdobywania wiedzy… kreciej, padały moje rodzinne domysły, na temat kreta rzecz jasna. Okazało się, że krety to samotniki. Jedyny raz w roku, kiedy się spotykają, a dzieje się tak wiosną kochają się krecią miłością. W okresie rui zdarzają się walki samców o samicę, niejednokrotnie kończące się śmiercią jednego z walczących. Przez resztę czasu są wobec siebie agresywne. Krecia miłość owocuje 2-7 krecimi noworodkami, urodzonymi przez krecią mamę po 28-dniowej ciąży. Maluchy opuszczają gniazdo po 4-5 tygodniach, by żyć już samodzielnie, a po roku mają własne dzieci.

Krety nie zasypiają na zimę, są aktywne przez cały rok. I bardzo ruchliwe. Kopią tunele i polują przez 4,5 godziny a potem przez ok. 3 godziny odpoczywają. Gniazda budują pod ziemią, z mchu i trawy. Zaraz obok gniazda znajduje się "spiżarnia", w której gromadzą żywe dżdżownice. Aby mieć świeże pożywienie, nadgryzają je paraliżując, by nie mogły umknąć. Jednak po miesiącu dżdżownice regenerują się i te, którym udało się nie zostać zjedzonymi, wracają do życia na wolności.

No zupełnie jakby krecie kopanie rodzinne:) / Fot. Małgorzata MałkinskaKrety gdy zasypiają… głośno chrapią. Ich sen jest wtedy tak głęboki, że można niekiedy odnaleźć gniazdo ze śpiącym w środku gospodarzem i unieść je do góry. Wymęczony polowaniem, nie obudzi się. Jak widać, krecie zwyczaje przypominają czasem ludzkie. Kret ma wielu wrogów naturalnych, a największym z nich jest… człowiek. I całkiem niesłusznie, bo to nie kret jest winien usychaniu upraw i zrytej ziemi w ogródkach. To karczownik, to on podgryza rośliny i robi podobne do krecich kopce. Nadal więc nierozwiązany został jeszcze jeden mój „kreci” dylemat. Czy krety mają nadwagę?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Z dorwania takiego dużego link to sporo pań by się cieszyło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

futro krecie to najcenniejsze futro na świecie
pewna przedwojenna Łodzianka własnie takie sobie sprawiła

wymagało tyle zachodu że już nikt inny nie zadał sobie tyle trudu by je mieć
i dobrze bo na jego uszycie potrzeba było ponad 1000 skórek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój znajomy oznajmił, że wie, jakie to mięciusieńkie futerko ma kret. Wie, bo widział, i dotykal ich wiele. Nie widział jeszcze tylko... żywego kreta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie panikujmy, nikt kretom holocaustu nie funduje, jeden ukatrupiony w ogródku krecik nie przesądza o zagrożeniu dla gatunku, bo ogródki są małe a krety buszują w milionach hektarów na polach i łąkach, gdzie nikt ich nie prześalduje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę mało istotne są ludzkie działania? A mnie się wydawało,ze groźne, bo ludzie coraz to nowe rodzaje pułapek kupują. Coraz więcej ludzi ma trawniki i chcą by były nieskazitelne więc...tępią krety i to dość bezlitośnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nasze działania w kwesti zwalczania kretów dla gatunku są mało istotne
ich wewnętrzna rywalizacja o pokarm pozwala przetrwać najsilniejszym osobnikom, które w konsekwencji utrzymują właściwy stan populacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

XYZ1 słusznie zauważyła, że pani kretowa w pułapce to dla kreciątek po prostu śmierć. bo pani kretowa wychowuje dzieci całkiem sama. Pan kret znika z jej życia zaraz po miłosnej nocy. Jakieś skojarzenia??;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.03.2009 17:56

najlepiej to takiego krecika gdy ryje złapac w nie szkodliwa płapkę (którą mozna kupic w sklepie ogrodniczym) z tej płapki do wiaderka z ziemią w samochód lub na rower:-) i wywieź na takie tereny gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać a będzie mógł żyć w spokoju. ja tak sama robię.... trzeba chronik każdego zwierzaka... nawet takiego krecika małego:-*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezależnie od gatunku:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)))) Niebezpieczne jest zakochanie się w ogóle. Tak ogólnie rzecz biorąc....;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.