Facebook Google+ Twitter

Czy kryzys jest już za nami? Debata PE w Warszawie

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Warszawie zorganizowało debatę pt. „I po kryzysie? Czy Polsce nie grozi już recesja?". Zaproszenie specjaliści dyskutowali nad polską gospodarka w czasach kryzysu oraz zapobieganiem kolejnych.

Od kilku lat słyszymy o tym, że świat ogarnięty jest kryzysem. Wiele firm musiało zamknąć lub zawiesić swoją działalność, ludzie Na debatę zostali zaproszeni specjaliści / Fot. Paweł Kiliańskistracili pracę, wpadając tym samym w olbrzymie zadłużenie spowodowane licznymi kredytami. Próbując się ratować, sprzedawali wszystko to, na co pracowali całe życie - mieszkania, samochody itp. Czy grozi nam jeszcze powtórka z kryzysu?

- Kryzys nie uderzył w Polskę z taką siłą, jak to było np. w Stanach Zjednoczonych. Pamiętajmy jednak, że nasz kraj nie jest osamotnioną wyspą - mówiła prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. - Musimy wyciągnąć odpowiednie wnioski, odrobić lekcje ze współczesnego kryzysu. Nie możemy dopuścić w przyszłości do podobnego zjawiska. Debata w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie była bardzo emocjonująca. / Fot. Paweł KiliańskiSytuacja obecnie się poprawia, nie sądzę, żeby groziła nam recesja - uspokajała prof. Zalewska.

Wiele osób za miniony kryzys obarczają banki, które udzielały pożyczki osobom, bez wiarygodności kredytowej.

- Mamy siedem płyt tektonicznych, które trzęsą światem. Kryzys się jeszcze nie skończył, obecnie mamy do czynienia z kryzysem zadłużenia. Przywódcy krajów stają się niewolnikami - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej. - Gospodarka powinna mieć swój dekalog. PKB jest fundamentalną miarą, ale niedoskonałą. Nową gospodarkę powinny opisywać także wskaźniki związane z jakością życia - zakończyła prof. Mączyńska.

Padają również głosy, że nadchodzą ciężkie czasy dla naszego kraju. Ekonomista i analityk, szef Rady Nadzorczej Domu Debata przyciągnęła wiele osób. / Fot. Paweł KiliańskiMaklerskiego NWAI, Janusz Jankowiak uważa, że sytuacja na Ukrainie może negatywnie odbić się na Polsce. Inwestorzy, którzy chętnie rozwijali swoje firmy na rynkach wschodzących, mogą zacząć się z nich wycofywać, w tym także z Polski.

Debata zorganizowana przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Warszawie była bardzo emocjonująca. Padały różne opinie i teorie na temat kryzysu, sposobie zapobiegania oraz przyszłości naszego kraju. Była to ostatnia z cyklu debat poświęconych najważniejszym wyzwaniom i problemom w UE, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.