Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16781 miejsce

Czy ksiądz powinien mieć żonę?

Księża to osoby prawie niczym nieróżniące się od nas. Są to zdrowi mężczyźni o potrzebach równych każdemu innemu człowiekowi. Dlaczego Watykan skazuje ich na celibat?

"Bo są niezdatni do małżeństw, którzy z łona matki takimi się urodzili; są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili ;są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni " - Jezus Chrystus (Mt 19;2)


Bezżeństwo księży wprowadził Sobór Laterański II w 1139 roku. Mimo tego, że apostołowie byli żonaci, a dostojnicy kościelni przez jedenaście wieków zakładali rodziny, celibat stał się normą w Kościele rzymskokatolickim. Został wprowadzony w celu niepodzielności majątków kościelnych.

Parafia fot.Andrzej Czaja

Dobrowolne wyrzeczenie się wchodzenia w związek małżeński rodzi wiele wątpliwości. Ksiądz nieposiadający rodziny nie zna bowiem problemów współczesnych małżonków. Nie przeżył depresji nastoletniej córki, choroby ukochanej żony czy problemu syna z narkotykami. Kapłani często wypowiadając się na temat dylematów rodzin i pouczając wiernych, posługują się teorią i schematami, które często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Żonaci prezbiterzy greckokatoliccy są bliżej swoich parafian. Borykają się z ich problemami oraz zaskarbiają sobie ich sympatię, poprzez szczęście swoich żon i dzieci.

 


Sami współcześni księża pragną posiadać rodziny. Według PAP, która powołała się na włoski dziennik II Giornale, co roku 300 księży zwraca się do papieża z prośbą o zniesienia celibatu. Gazeta podała również informację, iż proceder porzucania kapłaństwa bez informowania o tym władz, staje się coraz częstszy.

Nasuwają się jednak pytania. Czy chcielibyśmy spowiadać się u znajomego z wywiadówki, ojca koleżanki naszego dziecka? Czy ksiądz, który posiadałby rodzinę, byłby całkowicie oddany kościołowi? Jak wyglądałaby kwestia powołania? Czy duchownymi nie zostawaliby mężczyźni, chcący zapewnić prostym sposobem byt sobie i rodzinie? Przychodzi do głowy również kolejna kwestia - odsunięcie się od Kościoła części elektoratu, głownie starszego pokolenia wiernych.

 

Mimo rodzących się kontrowersji wokół tematu małżeństw księży, uważam,że byłby to krok naprzód Watykanu. Kościół katolicki zaskarbiłby sobie wielu zwolenników i mnóstwo powołań. Duchowni prowadzić będą wierny lud drogą, którą sami kroczą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

wiki
  • wiki
  • 25.05.2012 11:38

tylko weźcie pod uwagę,że prawdopodobnie miałby ,mniej czasu dla rodziny albo dla wiernych

Komentarz został ukrytyrozwiń
habosia
  • habosia
  • 14.11.2010 08:51

A mój szwagier Pastor protestancki ma żonę. Parafianie go lubią, fakt że ma dużo pracy bo jest administratorem swojej parafii- remontyitp a do tego odwiedza wiernych, godziny biblijne dla dorosłych, religia dla dzieci a do tego dwoje dzieci. A z kolei mojej kolerzance studia opłaca ksiądz katolicki a jej synowi prywatną szkołę. Spotykają się jeżdzą na wczasyitp.. Ona zadowolona i on też. A takich przypaków jest więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież tak śluby kapłaństwa jak i wstąpienie do zakonu są d o b r o w o l n e.
nie ma co tu żałować kogoś. ich wolny wybór!
WG. mnie najlepszym rozwiązaniem jest dalej posunięta dobrowolność, tak jak w prawosławiu.
Kto się żeni nie sięga hierarchii. Wówczas mamy pełną dobrowolność dla duchownych. a dla wiernych także wyboru spowiednika. albo żonatego albo celibariusza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiem krótko powinien. Przecież to wymysł człowieka nie mający poparcia w Piśmie Świętym. Żal mi ty księży.
Zawsze przed oczami mam księdza który chciał mnie wysłać na nauki przedmałżeńskie. Zrezygnował dopiero jak się dowiedział że przy okazji ślubu chciałem też od razu ochrzcić moją prawie roczną córeczkę. Ciekawe czego by mnie bidula nauczył?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat nie taki łatwy. Wielu z was ma swoje zdanie na ten temat.
Poznać należy też przyczyny wyboru takiej a nie innej drogi.
Proponuję państwu książkę ks. Piotra Dzedzeja "Porzucone sutanny".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem oni powinni mieć żony i dzieci może wtedy by nie dochodziło do gwałtów ze strony duchownych.Nie było by pedofilii.
Albo najlepiej by było żeby Ci, "księża" którzy są pedofilami nie byli dopuszczani do ślubów, które składają przed Bogiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sami się skazują, nikt ich siłą do zakonu nie pcha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to jest kościół na Pogórzu? Zgadzam się z dyskutantami celibat powinien być zniesiony!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem rzymskim katolikiem. Przy wszystkich zastrzeżeniach uważam, że celibat nie powinien być o b o w i ą z k o w y .
Plus dla Autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.