Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24483 miejsce

Czy Księżyc spadnie nam na głowy?

Dużo się pisze o zagrożeniach czyhających na nas z kosmosu. Wszechświat jest w nieustannym procesie narodzin i śmierci - jak wszystko, co żywe. Przestrzeń kosmiczna jest jak eliptyczna autostrada; nie trudno o kolizję. A poczciwy Księżyc?

 / Fot. Andrzej Prauziński / W24Jakie zagrożenie może nas spotkać ze strony ziemskiego satelity, na którym bezpiecznie wylądowali kosmonauci? Może. Okazuje się, że sonda kosmiczna LRO zrobiła zdjęcia dziwnych struktur na księżycowej powierzchni, które wskazują na postępujący proces silnego "rozciągania się" tej planety. Czy Księżyc może rozerwać się na gigantyczne kawałki?

Naturalny ziemski satelita powstał ok. 4,5 mld lat temu, kiedy to uderzył w Ziemię obiekt wielkości Marsa. Jego skorupa wydawała się stabilna i zwarta; nie wykazująca aktywności geologicznej.

Zdjęcia satelitarne pokazują rowy tektoniczne; nowe zagłębienia, które powstały "zaledwie" 50 mln lat temu. Mają one 20 metrów głębokości i ok. 500 metrów szerokości. A to znaczy, że Księżyc jest aktywny geologicznie i może się rozszerzać. Jeśli jest to proces rozpadu planety, to jesteśmy zagrożeni. Nadlatujące z kosmosu skały wręcz "zbombardowałyby" naszą Ziemię. Naukowcy pocieszają, że siły rozsadzające Księżyc są zbyt słabe, żeby go pokawałkować i wyrzucić w przestrzeń.

Poczciwy staruszek Księżyc! Kto by pomyślał?

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zagadnienie tytułowe jest ciekawe. Trzeba by zmienić położenie orbity Księżyca o 90 stopni (tak, by była prostopadła do płaszczyzny orbity Ziemi). Już kilkadziesiąt lat temu sowieccy, radzieccy czy rosyjscy uczeni wiedli spór w oparciu o dokładne obliczenia czy naturalny satelita spadnie w takich warunkach po 52 obiegach czy dopiero w 55 "kolejce."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.