Facebook Google+ Twitter

Czy ktoś mataczy smoleńskim śledztwem?

"Jeśli ktoś spodziewa się szybkich efektów śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, powinien się uzbroić w cierpliwość. W prokuraturze wszyscy są raczej zadowoleni, że prace posuwają się do przodu, i to ich zdaniem, dość szybko" piszą Michał Majewski i Paweł Reszka w "Rzeczpospolitej".

 / Fot. Dawid SobolewskiOd dłuższego czasu słychać zarzuty pod adresem polskiej prokuratury za opieszałość i nierzetelność w sprawie ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Zarzuca się jej, jak i polskim władzom całkowitą uległość stronie rosyjskiej.

Michał Majewski i Paweł Reszka w artykule pt: "Smoleńsk- śledztwo nieco skandaliczne" opisują zawiłość procedur prawnych, zwracając też uwagę na pewne zachowania polskich i rosyjskich śledczych.

Współpraca z rosyjskimi śledczymi oparta jest na konwencji o pomocy prawnej z 1959 roku. Procedury prawne oparte na tym dokumencie są zawiłe, fatalne i skomplikowane. Jeżeli jeszcze brakuje dobrej woli... to czekamy. "Rosjanie pierwszy wniosek z Polski, skierowany jeszcze 10 kwietnia, zrealizowali w sierpniu, ale tylko częściowo. Polacy wniosek skierowany w maju zrealizowali dopiero teraz, ale Rosjanie jeszcze go nie dostali" - piszą autorzy artykułu.

Współpraca obu prokuratur jest raczej beznadziejna. Dlaczego ukrywano tę prawdę?

Nie narzekajmy jednak na pracę rosyjskich śledczych, skoro sami nie wywiązujemy się ze zobowiązań. Przecież to nam Polakom, powinno zależeć na szybkim zakończeniu śledztwa. 19 sierpnia prokurator Parulski został zganiony przez stronę rosyjską za nadmierną opieszałość. Informacje obu stron na temat przekazania dokumentów, diametralnie się różnią. Strona rosyjska twierdzi , że odpowiedzi na większość naszych wniosków zostały stronie polskiej przekazane, polscy śledczy przedstawiają inną wersję - dokumenty nie dotarły.

Co się zatem z nimi stało? Zaginęły? A może to wina procedur? Płk. Rzepa uważał, że wszystko jest w porządku. Ale dzisiaj wiemy, że w porządku nie jest. Wynajęty przez prokuraturę tłumacz tłumaczył średnio dziennie 3 strony dokumentów. Polska strona zwleka z odpowiedzią na rosyjskie wnioski, polscy śledczy od czerwca nie uczestniczyli w prowadzeniu śledztwa w Moskwie. To dziwne, bo zginął przecież Prezydent RP i wielu znakomitych ludzi polskiej polityki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (234):

Sortuj komentarze:

Zapytam czy pan premier Tusk ma zamiar nadal ukrywać prawdę o współodpowiedzialności Rosjan w tej katastrofie, choćby sprawa zeznań kontrolerów na smoleńskim lotnisku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman po co mieli ich przesłuchiwać, przecież MAK wszystko uczciwie i rzeczowo wyjaśnił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj o godzinie 20,00 TV Puls pokaże film pt: "Anatomia upadku". Warto go obejrzeć, chociażby dla skonfrontowania poglądów, myśli, wiedzy autorów obu filmów i również nas samych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na to co Pani Pisze, również wskazywałem.
Dodam jeszcze tylko, że niezależnie od tła całej sprawy, to żadne wyjaśniające śledztwo się nie toczy, a to znaczy, że nie potrafimy nawet dociec i rzetelnie potwierdzić, co wydarzyło się na Siewiernym.
Nie potrafimy też wskazać winnych "katastrofy", do której miało dojść, jak zdarzenie nazywają sami odpowiedzialni za lot 10 kwietnia 2010.
Państwo w tym przypadku nie potrafiło zadbać nawet o los swojego prezydenta, nie wspomniawszy o 95 pozostałych obywatelach.
Nie ma po prostu państwa.
Kraina to jeszcze nie państwo.

Pozdrawiam Panią!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sergiuszu zdaję sobie sprawę z tego, że wyjaśnienie przyczyn każdej katastrofy wymaga czasu. Ale w tym przypadku wątpię czy czas odgrywa jakąś rolę, bo moim zdaniem śledztwo utknęło już dawno. Najbardziej jednak denerwująca jest dezinformacja, mataczenie informacjami.Nie wiem czy ta katastrofa jest wynikiem zamachu czy innej przyczyny, ale wiem , że wiele spraw jest tu do głębokiego wyjaśnienia. Ja tez często zastanawiałam się co by było, gdyby to był zamach a jego sprawcą była Rosja. Co wtedy? Też na kolanach prosilibyśmy o odpowiedź na pyt:dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

...był to zamach, choć wielu na to żadnych więcej dowodów nie potrzebuje.

Pozdrawiam Państwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani i Magda Wieczorek i Pan Roman Koźmiński.

Ja chciałbym zwrócić uwagę przy okazji tego artykułu, że żadnego śledztwa w sprawie zdarzeń na Siewiernym nie ma i nie było.
Wszystko to, co poczynili w sprawie polscy tzw. "prokuratorzy", można określić mianem anty śledztwa.
Nie ma co liczyć drodzy Państwo na to, że sprawę uda się komukolwiek i kiedykolwiek wyjaśnić.
Pisząc "całą sprawę", to mam na myśli udowodnienie, że pod Smoleńskiem doszło do zamachu i wskazanie sprawców tego zamachu.
Może i uda się kiedyś komuś udowodnić, że to był zamach, ale nigdy nikomu się nie uda wykryć sprawców.
Czas, który upłynie do momentu stwierdzenia, że mieliśmy do czynienia z zamachem, rozmyje całe znaczenie tej sprawy, a wiem, że w tym stuleciu nikomu się nie uda obalić łgarstw zawartych w raporcie MAK, jak również w raportach polskich tzw. komisji".
Siły zaprzęgnięte do dezinformacji i do dezorganizacji wszystkich poczynań w zakresie wyjaśnienia sprawy są potężne. Nawet wówczas, gdyby Polska dysponowała we wspomnianych "komisjach" i w prokuraturach ludźmi, którym faktycznie zależałoby na wyjaśnieniu tej tragedii, to i wówczas trudności byłyby praktycznie nie do pokonania.
Proszę sobie wyobrazić, co by się stało gdyby się okazało, ze sprawcą zamachu jest Rosja?
I co wówczas?
Czy serwilizm polskich władz wobec Rosji skłoniłby je do wypowiedzenia wojny?
Tusk i Komorowski są zdolni li tylko do wypowiedzenia wojny Staruchowi, no i może swojemu społeczeństwu na modlę Jaruzelskiego, ale nikomu więcej, a to z tej prostej przyczyny, że Polska nie posiada nawet zdolności obronnych, a co tu mówić o ataku.
A może pan Obama miałby wypowiedzieć wojnę Rosji, z uwagi na nasz udział w NATO?
Wolne żarty. Pan Obama także jest silny jedynie wobec słabszych i tu wymieńmy Irak, Libię np.
Wojna z Rosją na dzień dzisiejszy nie wchodzi w rachubę.
Komu więc może zależeć na tym, ażeby wyjaśnić sprawę i wskazać winnych?
Garstce Polaków? To za mało.
Komu dało się wskazać winnych zamachu na prezydenta JFK?
Amerykańskie śledztwo w tej sprawie niczym się nie różniło od tego polskiego.
U nas nastąpiła plaga samobójstw po tragedii, a w USA ludzie najzwyczajniej w świecie znikali, tak jak zniknął nawet mózg JFK i pocisk, który zabił prezydenta, bo dziś nawet głupek wie, że nie był to pocisk wystrzelony przez Oswalda.
Komu się udał wyjaśnić, kto zlecił Agcy zamach na Jana Pawła II?
Tak to przebiega, kiedy mamy do czynienia z kimś potężnym, ale nie wiemy do końca z kim.
W sprawie Siewiernego, to podstawowym dowodem jest amatorski film Miediereja, o którym nawet nasi "prokuratorzy" powiedzieli, że nie jest on zmanipulowany.
Tyle mogli powiedzieć.
Czy specjalistyczne laboratorium filmowe nie potrafiłoby odczytać, co widać i słychać na tym filmie?
Myślę, że gdyby ktoś zechciał, to nawet insekty byłyby na nim widoczne.
Na filmie wyraźnie słychać ludzkie głosy, nakazujące zabijać.
Wyraźnie słychać wystrzały z broni krótkiej. Najprawdopodobniej były to wystrzały naszych borowców próbujących się bronić. Służby rosyjskie w takich przypadkach używają broni cichej.
Słychać też wyraźnie złowieszczą syrenę.
Czy któryś z naszych tzw. "prokuratorów" wysilił się, ażeby sprawdzić, czy tego typu urządzenie jest na wyposażeniu lotniska?
Dźwięk nie pochodził ze zwykłej syreny alarmowej.
Po wtóre, to należałoby przeprowadzić ekshumację wszystkich zwłok. Wszystkich bez wyjątku i przy pomocy najlepszych światowych specjalistów przeprowadzić ich sekcje, ukierunkowaną na stwierdzenie przyczyn zgonów.
To są dwie podstawowe kwestie w sprawie.
Jak robiono sekcje, ze w głowie ś.p. Anny Walentynowicz były niedopałki papierosów, to jest powszechnie wiadomo. Wiadomo też na jaka głębokość przekopano ziemie na podsmoleńskim lotnisku.
Pani Magda poleca uzbrojenie się w cierpliwość.
Owszem, ale nie wiemy, które to pokolenie zdoła dowiedzieć się, co wydarzyło się na Siewiernym 10 kwietnia 2010 r. i kto za tym stoi.
Jedynym, co może osiągnąć zespół pana Macierewicza, to to, że

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman dla mnie ciekawe są wypowiedzi prokuratora Rzepy. Wyraźnie podkreśla, że nasi prokuratorzy nic w tym śledztwie nie znaczyli. Jego wypowiedź nie jest chyba manipulacją, tylko głupcy tak mogą mówić. Ponadto obrzydliwe matactwa pani Kopacz, tego wszystkiego nie da sie już cofnąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak - PiS .
5 miesięcy po katastrofie można wiedzieć ,że ktoś mataczy ?
Film pani Gargas to zwykła komercja przelatana fikcją . Dobrze ,że komisja będzie naukowo tłumaczyła kłamstwa kreowane przez prawicę i media z nią związane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wiesław Ziemioniecki - gdyby głupota mogła fruwać odleciał byś do ciepłych krajów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.