Facebook Google+ Twitter

Czy łamanie praw pracowniczych było normą w sieci handlowej Biedronka?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-02-12 12:04

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zbliża się do odpowiedzi na to pytanie. Zeznawało już ponad 16 tys.osób, docelowo ma ich być 30 tys. To jedno z największych śledztw w kraju.

fot. Paweł Nowak/Dzienni ŁódzkiŚwiadkowie potwierdzają, że w sklepach Biedronki traktowano pracowników karygodnie. Pracowali za darmo po godzinach, byli obrażani przy klientach, zmuszani do dźwigania towaru ponad siły, rozładowywania tirów bez wózków widłowych. Niektórzy myli magazyny szczoteczkami do zębów, innych zamykano w pomieszczeniach na klucz i wypuszczano dopiero wtedy, gdy wykonali zadanie. Wielu z nich przez nadmierny wysiłek straciło zdrowie, częste były zwłaszcza urazy kręgosłupa.

Kobiety miały zgodę lekarza tylko na wykonywanie pracy kasjerek, a w rzeczywistości nosiły ciężary jak tragarze. Kierownicy fałszowali z ewidencję czasu pracy, podrabiali podpisy podwładnych. Tłumaczyli, że tego żądali od nich menażerowie z zarządu.

Śledztwo początkowo prowadziła prokuratura w Poznaniu, ale po skardze Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe, minister Zbigniew Ziobro w ubiegłym roku przeniósł je do Gliwic. Pracownicy poszkodowani przez Biedronkę mogą zgłaszać się do kancelarii prawnej Temida (032 227 59 78), która współpracuje ze Stowarzyszeniem.

– To poważne postępowanie, planujemy przesłuchać około 30 tys. osób – zapowiada prokurator Michał Szułczyński z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. – Przesłuchaliśmy już ponad połowę podejrzanych, w tym wielu kierowników sklepów. Z dotychczasowego materiału możemy wnioskować, że zarzuty pracowników są w znacznym stopniu uzasadnione.

Grażyna Kuźnik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Głośno było o niewolnictwie Polaków w Italii i Hiszpanii? A w Polsce? To dopiero skandal! A wyzysk przez Polaczków ludzi z byłych Sowietów? Proponuje dorzucić parę złotych od każdego Polaka na budowę więzień. I ustalić opłaty za przebywanie więźniów w pudle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.