Facebook Google+ Twitter

Czy Łódź doczeka się wreszcie nowego stadionu?

W poniedziałek umowa na budowę stadionu miejskiego zawarta pomiędzy miastem Łódź, a Mostostalem Zabrze została rozwiązana. Wiele wskazuje więc na to, że całe przedsięwzięcie trzeba będzie zaczynać od początku.

 / Fot. skyscrapercity.comW grudniu 2011 roku władze miasta Łodzi ogłosiły, że przetarg na budowę stadionu miejskiego wygrało konsorcjum Budus Katowice/Mostostal Zabrze. Nowy stadion, na którym swoje mecze rozgrywałby ŁKS, miał mieć pojemność na 16,5 widzów i być w pełni zadaszony. Zlecenie obejmowało również postawienie hali do gier zespołowych na 3000 miejsc. W lipcu 2012 na teren obecnego obiektu ŁKS został wprowadzony sprzęt i zaczęła się powolna rozbiórka północnego łuku.
Kibice w Łodzi oszaleli z radości! Liczyli, że po wielu latach starań, zmieniających się koncepcji i projektów, wreszcie w ich mieście powstanie obiekt, na którym będą mogli dopingować i oglądać swoich piłkarzy w iście europejskim stylu.

Jednak tak bardzo jak się cieszyli, tak mocno musieli się rozczarować. Problemy zaczęły się już na początku października 2012 roku, kiedy to Budus Katowice złożył w sądzie wniosek o upadłość. W prawdzie na początku firma zapewniała, iż pomimo problemów finansowych, nie odstępuje od budowy stadionu miejskiego, szybko się jednak okazało, że rzeczywistość jest zupełnie inna.

Konsorcjum wystąpiło do sądu, z prośbą o zmianę sposobu płatności. Umowa zawarta z łódzkim magistratem zakładała bowiem, że firmy z Katowic i Zabrza otrzymają główną część wynagrodzenia (97%) dopiero po zakończeniu inwestycji. W obliczu zaistniałych kłopotów finansowych, wykonawca domagał się, aby wynagrodzenie wypłacano w trybie miesięcznym. Sąd jednak wniosek ten odrzucił i nakazał, aby inwestycja była realizowana na warunkach przyjętych pierwotnie. Werdykt ten sprawił, że budowa stanęła w martwym punkcie.

Dziś (25 lutego) władze Łodzi i Mostostal Zabrze zakończyli współpracę. Łódzki sąd okręgowy orzekł, iż zabrzańska firma musi zapłacić miastu 10 mln zł kary. Wszystko wskazuje więc na to, że cała procedura dotycząca powstania łódzkiego stadionu miejskiego rozpocznie się na nowo. Niebawem ma być rozpisany kolejny przetarg, który wyłoni nowego wykonawcę piłkarskiej areny w Łodzi.

Wypada mieć tylko nadzieję, że nowopowstały projekt tym razem zostanie w pełni zrealizowany i za kilkanaście miesięcy Łodzianie będą mogli poszczycić się przepięknym, nowoczesnym stadionem, który będzie miał oczywiście… 4 trybuny.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: sport stadion


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.