Facebook Google+ Twitter

Czy londyński Big Ben może się zawalić?

Wysoka na 96 metrów wieża ze słynnym zegarem Big Benem stopniowo się przechyla, natomiast Pałac Westminsterski, gdzie mieści się siedziba parlamentu, niebezpiecznie osiada w Tamizie, informuje Polskie Radio.

 / Fot. Andrew Dunn/CC BY-SA 2.0Jak podaje Polskie Radio, słynna wieża z zegarem Big Benem odchyliła się już od pionu w lewo o 46 cm. Jeszcze większy problem stanowi budynek Pałacu Westminsterskiego, który bardzo niebezpiecznie osiada i zagłębia się w Tamizie.

Według Komisji Izby Gmin, która opiekuje się XIX-wiecznym budynkiem, jej członkowie muszą spotkać się, aby przedyskutować raport, który zaleca opuszczenie przez posłów Pałacu Westminsterskiego na czas remontu. Szacuje się, ze remont może pochłonąć około miliarda funtów.

Na okres remontu parlamentarzyści musieliby przeprowadzić się do innych pomieszczeń. Komisja twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudować nowe budynki. Wskazuje się jednak, że budowa szkockiego parlamentu w Edynburgu pochłonęła ponad 414 mln funtów.

 / Fot. Diliff/CC-BY-SA 3.0Niektórzy eksperci twierdzą, że przyczyną powodującą przechylanie się wieży Big Bena i pęknięcia w ścianach parlamentu, może być podziemny parking oraz nowa linia metra oddana do użytkowania w latach 90.

Według innych specjalistów, jeżeli obwiniać o taki stan rzeczy parking i metro, to potrzeba by około 10 tys. lat żeby można było im właśnie przypisać przechylanie się wieży. Ci eksperci sugerują, że przekrzywienie się Big Bena istniało już od roku 1859 r., czyli od momentu jego powstania i zauważono je dopiero wtedy, gdy współcześnie dokonano pomiarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy może być coś trwającego wiecznie? Czas wszystko strawi, a ziemia pochłonie. Nawet najtrwalsze dzieła, nawet najbogatsi obywatele świata, nawet najwięksi mafiozi mafijni - umierają własną śmiercią, albo giną od kuli zamachowca, albo od aktu terrorystycznego, albo są bestialsko mordowani. Zawsze powinniśmy pamiętać o PRZEMIJANIU.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.