Facebook Google+ Twitter

Czy LOT kupią Turcy? Polski narodowy przewoźnik będzie sprzedany

Polski rząd chce się pozbyć przynoszącego straty LOT-u od kilku lat. Zainteresowanie polskim przewoźnikiem wyraziły ostatnio tureckie linie lotnicze Turkish Airlines, a ich prezes potwierdził rozpoczęcie negocjacji.

 / Fot. Brian/wikimedia/CC-BY-2.0PLL LOT w 2010 r. przyniosły 17,2 mln dolarów straty netto. Przewiozły w tym czasie 4,5 mln pasażerów. Szacowana strata za 2011 r. sięgnąć ma kwoty 50 mln zł. W spółce trwa restrukturyzacja. Ostatnio LOT sprzedał za 230 mln zł swoje spółki - córki LOT Services i LOT Catering. Polskie linie lotnicze dysponują obecnie 38 samolotami, a na 9 maszyn złożone są zamówienia.

O zainteresowaniu nabyciem LOT-u przez Turkish Airlines doniósł turecki dziennik "Hurriyet" - informuje interia.pl. W porównaniu z LOT-em turecki przewoźnik to prawdziwy potentat. Dysponuje 177. samolotami, a w 2010 r. miał 189,3 mln dolarów zysku. LOT i Turkish Airlines latają w ramach tego samego sojuszu - Star Alliance., co może ułatwić porozumienie o transakcji.

Prezes zarządu Turkish Airlines Hamdi Topcu przyznał na łamach "Air Transport Intelligence", że rozpoczęły się negocjacje dotyczace zakupu LOT-u - informuje pasazer.com. Turcy chcą nabyć kontrolny większościowy pakiet akcji LOT-u, których 68 proc. jest w rękach Skarbu Państwa. Turkish Airlines jest też zainteresowany utworzeniem z LOT-em spółki, która z portu lotniczego w Warszawie uczyniłaby największy węzeł w Europie Środkowo - Wschodniej.

Według szacunków Airbusa tempo wzrostu ruchu lotniczego w tej części globu wyniesie średnio 5,7 proc. rocznie i będzie większe od średniej światowej i wyższe od prognoz dla Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Airbus szacuje też trzykrotny wzrost liczby samolotów u przewoźników działających na polskim rynku, w ciągu najbliższych 8 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Wink G.
 • Wink G.
 • 24.01.2012 19:34

@ Wink G- Balcerowicz już kilka lat nie funkcjonuje w polityce! Teraz PO przewodzi nam miłościwie ... A TY nie zciemniaj!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
adsenior
 • adsenior
 • 24.01.2012 14:21

Jak to jest, wstrętne komuchy pomnażały nasz wspólny majątek, zapewniły mieszkania dla ogromnej rzeszy Polaków, natomiast nierządy po 1989 roku, nie dość ze rozkradają nasz wspólny dom to do tego za bezcen wyprzedają dobra które wypracowaliśmy my i nasi przodkowie! Co nam zostanie- ulice???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stoigniew
 • Stoigniew
 • 23.01.2012 21:42

Popieram ofertę turecką . Szlachetny naród turecki NIGDY NIE UZNAŁ ROZBIORÓW POLSKI !!! Austryjacy ,których broniliśmy przed Nimi pod Wiedniem w 1683 roku ,jak niewdzięczne szakale wzięli udział w I rozbiorze w 1772 roku !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Jurek Malicki - to nie jest efekt wyboru PO. To są efekty planu Balcerowicza. Wszystko wygląda tak jak miało wyglądać. Mieliśmy mieć parę procent bogatych ludzi i resztę żyjącą w takiej biedzie żeby nie marudzili że pensje są za niskie. I wszystko niemal potoczyło się zgodnie z planem. Najbardziej idiotyczne jest, że kreator tej destrukcji nadal uważany jest za wizjonera i bohatera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech zgadnę - jak tylko trafi w prywatne ręce natychmiast albo LOT zlikwidują albo zacznie momentalnie przynosić zyski?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 23.01.2012 21:29

Sprzedali prawie wszystko co możliwe ,a w kraju nędza - gdzie te pieniądze ?? Przechlali i przetańczyli je??

Oto skutki wyboru Platformy?? No ktoś dych durni wybrał!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Barbara Romer Kukulska: Przez pewien okres właścicielem LOT-U był Swissair, ale po jego bankructwie, właściecielem pakietu większościowego jest Skarb Państwa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
JUREK
 • JUREK
 • 23.01.2012 18:26

TO BANDA ZLODZEJ PO-TO MAFIA JARUZELSKIEGO I KISZCZAKA // CI BANDYCI WYKANCZAJACY POLSKI NAROD I POLSKE OD 70 LAT DO DZIS /I NIE MA NIKOGO ODWAZNEGO ABY HYDRZE URWAC LEB!!!! TO CO PODAJA TO SAME KLAMSTWA JAK KTO GLUPI W PRLu. TO LYKA TEZ FALSZYWKE A ONI-TO ZNACZY TERORYSCI Z WARSZAWY I MOSKWY I Z BERLINA ROBIA POLAKOW W PRZYSLOWIONEGO BALONA!!!!!!!!! NIC SIE NIE ZMIENI DOPUKI POLACY NIE ZMADRZEJA ZE SA INFORMATYCZNEJ PULAPCE!!! CZYLI SA OSZUKIWANI NA KAZDYM KROKU PRZEZ BANDZIOROW Z WARSZAWY// A TEN Z GDANSKA Z RADOSCI AZ SKACZE ZE UDALO MU SIE WYPROWADZIC W POLE CALA POLSKE !!!!! tO WSTYD DLA NAS ZA TAKA GLUPOTE NARODOWA !!!! MOZE SIE CI MATOLY CZEGOS NAUCZA !!! OBY NIE ZA POZNO !!!!JAK TO ZAWSZE BYWALO U NAS!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
aga kos
 • aga kos
 • 23.01.2012 16:28

TURCJI BĘDZIE SIĘ OPŁACAŁO,A POLSCE NIE OPŁACA SIĘ - WIĘC O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI?MOŻE TE STRATY SĄ ZAWYŻANE ŻEBY OGOŁOCIĆ POLSKĘ ZE WSZYSTKIEGO.U NAS W POLSCE ODKĄD PO DOSZŁA DO WŁADZY WSZYSTKO SIĘ SPRZEDAJE LUB ZAMYKA.NIC NAM NIE POTRZEBA.CZYŻBYM COŚ PRZEOCZYŁA?-CHYBA NIE JESTEŚMY JUŻ ZIELONĄ WYSPĄ PREMIERA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 jan bezpartyjny
 • jan bezpartyjny
 • 23.01.2012 16:22

A ja bym sprzedał wszystkich naszych ministrów za symboliczną 1 zł. za nieudolność w zarządzaniu w myśl zasady .. jak gospodarz do d..py ,to gospodarstwo pada!! Mądrego. z sprawdzoną zdolbością we własnym biznesie dać na stołek dyrektora to i firma będzie dochodowa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.