Facebook Google+ Twitter

Czy marka Saab będzie istniała w 2010 roku?

Po obchodzonym niedawno 60-leciu istnienia istnienia firmy, może nastąpić smutny koniec szwedzkiej marki. Brak jest chętnych na przejęcie szwedzkiej marki samochodowej.

Logo marki Saab / Fot. www.wikipedia.orgPracę stracić może ponad 7 tys. osób pracujących dla Saaba i w spółkach z nim kooperujących. Szwedzka firma Saab - Svenska Aeroplan Aktie Bolag została założona w 1937 roku w Linköping (Szwecja). Początkowo zajmowała się produkcją samolotów.

Po II wojnie światowej skończyły się zamówienia wojskowe. Stworzono dział zajmujący się produkcja samochodów Saab Automobile AB. Pierwszy samochód (oznaczony symbolem 92) firma Saab wyprodukowała w 1947 roku.

Od 1965 roku do 1995 tworzył Saab razem ze Scanią koncern samochodowy Saab-Scania. Pojazdy obu marek miały jednakowy symbol firmowy. Drugim ważnym wydarzeniem w powojennej historii Saaba było w 1990 roku nabycie przez koncern General Motor 50 proc. akcji. W 2000 roku GM dokupił pozostałe 50 proc. akcji stając się jedynym właścicielem marki Saab.

Logo marki Geely / Fot. www.geely.com17 lutego 2009 r. firma Saab złożyła wniosek do sądu o restrukturyzację. Wcześniej podejmowane były przez General Motors inne kroki mające na celu utrzymanie produkcji (prośba do szwedzkiego rządu o pomoc w wysokości 5 mld koron szwedzkich w celu utrzymania produkcji do 2010 roku).

Przez cały 2009 rok prowadzone były rozmowy o sprzedaży Saaba innym firmom motoryzacyjnym m.in. z firmą Koenigsegg (szwedzkim producentem luksusowych samochodów sportowych), Spyker Cars (holenderskim producent samochodów sportowych). General Motors, z powodu braku nowego inwestora zawiesił produkcję samochodów w fabryce w Trollhättan, a jej pracownicy od stycznia 2010 roku będą zwalniani.

Logo Volvo / Fot. strona internetowa Volvo PolskaSmutny koniec marki która przez lata wyrobiła sobie pozycję na rynku i stała się marką samochodów luksusowych. Volvo jest szwedzką marką która też zmieni właściciela. Ford Motor Company zamierza sprzedać Volvo chińskiej firmie Zhejiang Geely Holding.

Źródła:
1.www.wikipedia.pl
2.http://moteo.pl/news/Saab-historia-810
3.http://www.saabklub.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=1
4.http://lajt.onet.pl/moto/6159229,forum.html
5. http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Aktualnosci/Saab_jeszcze_moze_przetrwac,a,155646.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.