Facebook Google+ Twitter

"Czy masz prawo umrzeć?" czyli australijskie skrupuły

Australijskie "ABC" zabrało głos w sprawie prawa do pomocy w popełnieniu samobójstwa. Jak się mają rodzime emocje w kwestii kary śmierci, do problemów na Antypodach?

Platon - "Prawa" / Fot. Hans/domena publicznaOdrobina obcych emocji i odrobina niezdrowego podniecenia zakradły się pod strzechy za sprawą dyskusji nad karą śmierci. Kwestia zdawać by się mogło uregulowana po wsze czasy. Z racji europejskich standardów, norm etycznych, estetycznych, teleologicznych i jakichkolwiek jeszcze, by poprzestać na najzwyklejszym człowieczeństwie. Człowieczeństwo modelowe, reformowane, niekiedy ułomne ale nie popełniające błędów, z którymi już się ponoć uporało.

Odbieranie życia w majestacie prawa to temat bliski śmierci na własne życzenie. Być może jest to temat wywołujący najwięcej sporów i emocji o godność, rozsądek, właściwe interpretowanie przepisów, norm zwyczajowych czy wskazówek na przyszłość.

Australia jest świetnym przykładem. Kraj daleki, trochę egzotyczny i tajemniczy, a do tego skontrastowany "razem" pomieszkującymi tubylcami i kolonizatorami. Kraj federalny, w którym władza decydująca o wprowadzeniu eutanazji postanowiła przyzwolić na to zamieszkującym Terytorium Północne. Prawo Rights of the Terminally III Act 1995 stosunkowo szybko zostało jednak uchylone przez rząd federalny.

Wiele się mówi w Australii o "wspomaganym samobójstwie" (takie dosłowne tłumaczenie można znaleźć na stronach Watykanu). Obecnie jest to przestępstwo kryminalne. Quentin Dempster (dziennikarz, autor programu telewizyjnego i artykułu pt. "Czy masz prawo umrzeć?" (oryg. "Do you have the right to die?") przedstawił kilka postaci; ludzi, którzy pomagali w spełnieniu prośby osoby cierpiącej, wyczekujących w nadziei na zmianę w australijskim prawie i możliwość skorzystania z eutanazji oraz specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem od strony prawnej i medycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Masz prawo do wszystkiego co potrafisz uczynić a inne osoby mają prawo przeszkodzić tobie uczynić to co uznają za szkodliwe dla nich; np. autor tego tekstu uważa, że szkodliwym dla niego jest popieranie uśmiercania kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu dlatego ewentualnym samobójcom proponuje współprace przy ukonstytuowaniu Konstytucji Mieszkańców Planety Ziemia zapewniającej każdej osobie środki do życia w tym pracę pozostałych osób nad uzdrowieniem ich za darmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Długo myślałem nad pytaniem zawartym w tytule artykułu: "czy masz prawo umrzeć?"
Nie jestem prawnikiem, ale nie wydaje mi się, aby w kodeksach karnych było coś takiego, jak karanie za samobójstwo...
Natomiast, czym innym jest pomoc w samobójstwie, nawet w "szlachetnych" celach i z najbardziej "uzasadnionych" pobudek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.