Facebook Google+ Twitter

Czy media w Polsce są apolityczne?

Zastanawiam się czy media w Polsce są naprawdę obiektywne, czy to tylko złudzenie?

W dzisiejszych czasach możemy zauważyć, że media w Polsce, w pewnym sensie, są upolitycznione. Uważam tak, ponieważ moim zdaniem, w Wiadomościach w TVP w pozytywnym świetle przedstawiana jest partia Prawa i Sprawiedliwości. Możemy domniemywać, że jest to spowodowane tym, że w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, która kontroluje telewizję publiczną, zasiadają osoby związane z tą partią. Wiele razy można usłyszeć następującą kwestię "Czyja władza, tego Telewizja". Oznacza to, że osoby z danej partii politycznej podporządkowują sobie telewizję publiczną.

Teoretycznie telewizje prywatne, przynajmniej z założenia, powinny być obiektywne. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest. W mediach często pojawiają się zarzuty pod adresem stacji komercyjnych tj. TVN i TVN24. Według opinii części słuchaczy, sprzyjają one ekipie rządzącej, czyli Platformie Obywatelskiej.

Według mnie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Uważam, że media powinny rzetelnie informować społeczeństwo na temat wydarzeń politycznych w naszym kraju. Przerzucając kanały telewizyjne można zauważyć takie zjawisko, że ta sama sytuacja została przedstawiona w różnym świetle w zależności od stacji telewizyjnej.

Rozumiem, że każdy może mieć własne zdanie na dany temat, ale treści przekazywane społeczeństwu powinny być obiektywne i pozbawione nadmiernej dozy stronniczości. Prawda nie powinna być przekręcana i pokazywana od drugiej strony. Niestety, w rzeczywistości okazuje się, że takie praktyki są nadal często stosowane.

Doskonałym przykładem, potwierdzającym moją tezę, są media utworzone przez ojca Tadeusza Rydzyka (TV Trwam, Radio Maryja). Duchowny ten sprzyja partiom prawicowym, których elektorat w głównej mierze stanowią ludzie wywodzący się ze ścisłych formacji religijnych. Należy postawić sobie pytanie: czy osoba, wykorzystująca autorytet Kościoła katolickiego powinna posuwać się do tak daleko idących kroków, mających na celu osiągnięcie wymiernych korzyści materialnych, kosztem mniej zamożnych emerytów? Według mnie to właśnie ludzie w podeszłym wieku są manipulowani tylko po to, aby pozyskać od nich jak najwięcej środków finansowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Każdy uznaje z prawdę to, co według niego jest prawdą. Ostatnim wolnym medium pozostaje internet. Tu bardzo szybko można zweryfikować prawdziwość danej informacji. Ale niestety mają skończyć się szczęśliwe czasy dla blogerów i dziennikarzy obywatelskich w wyniku wynegocjowanym przez Unię Europejskiej tajnego międzynarodowego porozumienia ACTA. Zostaniemy uznani za dostawców "treści nie kwalifikowanych", a więc będących nie na rękę wielkim koncernom, polityków i tradycyjnych mediów działających też w internecie. Co pozostaje nam zrobić? Patrzeć na ręce sprawującym władzę z szczególnym uwzględnieniu procesu stanowienia prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.02.2010 20:57

Odnośnie mediów mam tylko tyle: Przekraczają wszystkie możliwe do przekroczenia granice przyzwoitości i obiektywizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jak powiedział Napoleon"cztery nieprzychylne gazety są niebezpieczniejsze od tysiąca bagnetów"-wnioski nasuwają się same.....Co mogą media? ,co może prasa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Media popełniają 7"grzechów głównych"w dobie społeczeństwa demokratycznego.Czyli; przekraczają granice oddziaływania na odbiorcę,fałszują niezależność medialną i "wojny medialne",deformują komunikację,kreują konkurencyjny dla rzeczywistości obraz świata,cenzurują rzeczywistość,ukazują świat jako zbiór zdjęć,animują destruktywne wzorce.
Na podstawie "grzechów"głównych możemy wysuną wnioski;
-media manipulują faktami,co zniekształca krytyczną refleksję nad życiem społecznym;
-media są uzależnione od państwa i prywatnych kapitałów,co osłabia rzetelność i fachowość informacji;
-media przedstawiają świat w częściach,osłabiając tym samym jego postrzeganie jako zwartej całości;
-prowadzą swój własny obraz świata prowadząc do "skrzywienia"ludzkich poglądów na temat rzeczywistości społecznej;
-upowszechniają negatywne wzorce godzące w wartości społeczeństwa obywatelskiego;
-określają obszary tematów tabu,które stanowią barierę dla dialogu społecznego;
Łukaszu wspomniałeś również o prasie,która w naszym kraju ma ogromny wpływ na na postrzeganie rzeczywistości.Która podobnie jak media popełnia grzechy......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strasznie ogólnikowo, bardzo uprościłeś powiązania mediów z polityką. Takie połączenie jest bardzo złożone i aby wysnuwać takie wnioski trzeba mieć na ten temat dużą wiedzę.
Rozbawiłeś mnie stwierdzeniem, że ksiądz Rydzyk popiera partie prawicowe. Czy popiera on Twoim zdaniem PO?
Nasuwa się pytanie, czy PO jest partią prawicową, a na to pytanie niewielu potrafi odpowiedzieć...
Jaką tytuły masz na myśli pisząc: "Tytuły katolickie oczerniają rząd Platformy Obywatelskiej twierdząc, że ześwieccza państwo." - Tu też trochę zbyt uogólniłeś.
"Dzieje się tak dlatego, że poszczególne gazety skierowane są do różnych odbiorców." - A nie dzieje się tak dlatego, że dziennikarze mają różne poglądy, prasa ma swoją historię i tendencje i wreszcie dlatego, że szefostwo jest powiązane partyjnie? A może z wielu innych powodów?
"Możemy stwierdzić, że polski system medialny nie jest przystosowany do ustroju demokratycznego. Moim zdaniem, bliżej nam do Rosji i krajów byłego ZSRR niż do Europy Zachodniej." - Trochę przesadziłeś chyba, ale to Twoje zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.