Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19658 miejsce

Czy miejska infrastruktura sprzyja osobom niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne każdego dnia muszą zmagać się z licznymi przeszkodami, które pojawiają się na ich drodze. Własny dom można dostosować do indywidualnych potrzeb, ale zlikwidowanie barier w przestrzeni miejskiej już jest trudniejsze.

Czy miejska infrastruktura sprzyja osobom niepełnosprawnym / Fot. MalwinaZdecydowana większość populacji zamieszkującej terytorium Unii Europejskiej, bo aż cztery na pięć osób to ludzie zamieszkujący tereny miejskie. Około 80 milionów obywateli wspólnoty posiada jakiś rodzaj niepełnosprawności i normalne funkcjonowanie w tętniących życiem miastach stanowi dla tych osób nie lada wyzwanie. Czytając dowolny portal dla niepełnosprawnych można z łatwością przekonać się, że osoby mające problem z samodzielnym poruszaniem się ze względu na swoją niepełnosprawność bez wątpienia chciałyby być bardziej samodzielne i niezależne, ale nie w każdym miejscu mają na to szanse. Choć istnieje wiele miejsc, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poruszanie się w nich osobom niepełnosprawnym nie przysparzało trudności, to wciąż jednak infrastruktura miejska nie jest w pełni dostosowana do szczególnych potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na jakie bariery napotykają niepełnosprawni?


Osoby zdrowe i sprawne często nie zdają sobie sprawy, jakie przeszkody każdego dnia muszą pokonywać osoby poruszające się na wózkach czy niewidome. Wystarczy zaglądnąć na forum dla niepełnosprawnych aby dowiedzieć się, co stanowi przeszkody dla osób niepełnosprawnych. Nie mając przy sobie nikogo bliskiego do pomocy, dostanie się z domu do określonego miejsca stanowi czasem prawdziwy tor przeszkód, którego pokonanie jest bardzo uciążliwe. Już samo wyjście z mieszkania bywa problematyczne, jeśli mieszkamy w bloku bez windy czy podjazdu dla wózków. Podróżowanie po mieście środkami transportu publicznego także nie jest prostą sprawą. Choć miasta wprowadzają autobusy niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach, to wciąż jeszcze można trafić na starsze modele pojazdów, do których należy dostać się wspinając się po schodach. Dla osoby poruszającej się na wózku, podróż takim autobusem jest praktycznie niemożliwa. Choć budynki, w których działają różnego rodzaju urzędy, instytucje, placówki medyczne i wiele innych starają się dostosować do potrzeb niepełnosprawnych, wciąż jeszcze niestety można znaleźć miejsca, w których brakuje wind, podjazdów czy innych udogodnień.

Gdzie szukać informacji o miejscach przyjaznych niepełnosprawnym?


Mając dostęp do Internetu z łatwością możemy dowiedzieć się, czy miejsce, do którego się wybieramy jest dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Internauci chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i informują innych, gdzie można spotkać przeszkody. Dla tych, którzy są niepełnosprawni portal poświęcony wyszukiwaniu miejsc z udogodnieniami będzie niezwykle pomocny. Zarówno podczas codziennego funkcjonowania w swoim mieście, jak również w czasie planowania podróży do innej miejscowości, w której nieznane nam są miejsca dostępne dla niepełnosprawnych, korzystając z praktycznych map miejsc, można dowiedzieć się, czy w danym obiekcie występują bariery, czy można się po nim swobodnie poruszać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.