Facebook Google+ Twitter

Czy miłość może przetrwać wojnę? Recenzja powieści Louisy Young

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w książce "Kochanie chcę Ci powiedzieć". To poruszająca opowieść, rozgrywająca się w czasie pierwszej wojny światowej, a dokładnie w latach 1914-1918. Choć nie jest to łatwa lektura, warto po nią sięgnąć.

okładka / Fot. Prószyński i S-kaJednym z głównych bohaterów jest Riley Purefoy. Kiedy wybucha wojna ma on zaledwie 18 lat. Co tak młody chłopak, który do tej pory interesował się sztuką, może o niej wiedzieć? Szczególnie, że zaciągnął się do wojska pod wpływem emocji i nie do końca przemyślanej decyzji. Wkrótce przekonuje się, czym jest wojna. To przymus zabicia drugiego człowieka, nieustanne wybory pomiędzy dobrem a złem, postępowanie wbrew własnemu sumieniu, a zarazem ogromna tęsknota za normalnym życiem. Niestety jest już za późno, żeby się wycofać.

Jego jedyną nadzieją na wyjście z tego piekła jest jego ukochana Nadine. To ona trzyma go przy życiu i dodaje otuchy w przepełnionych miłością listach. Ich miłość wystawiona jest na ogromną próbę. Czy uda im się ją przetrwać? Sprawę komplikuje fakt, że ich związek nie należy do łatwych. I nie chodzi tylko o rozdzielenie przez wojnę. Młodzi pochodzą z dwóch różnych światów - Riley to chłopak z ubogiej rodziny, który przypadkiem trafił do pełnego luksusu świata Nadine.

Wspólnie z Rileyem walczy Peter Locke, jego ekscentryczny dowódca. Peter zostawił swoją piękną żonę Julię pod opieką swojej kuzynki Rose i poszedł walczyć w słusznej sprawie. Nie czekał, że zostanie powołany, bo to by się nie liczyło. Co więcej, nie mógł doczekać się wyjazdu na front. Na miejscu przekonuje się, jak wygląda wojna. Zaczyna coraz częściej sięgać po alkohol i korzystać z usług prostytutek, by zapomnieć o swoich koszmarach. Jego listy do żony są coraz bardziej zdawkowe. I tak by nie zrozumiała, co on przeżywa.

Jak w tych straszliwych czasach radzą sobie kobiety? Julia nie potrafi znaleźć sobie miejsca pod nieobecność męża (została wychowana na przykładną żonę). Z powodu nadmiaru wolnego czasu zaczyna obsesyjnie dbać o swoją urodę. Na początku, aby być zawsze przygotowana na nagły powrót męża, sprząta dom i gotuje. Z biegiem czasu traci nadzieję i jej entuzjazm wygasa. Jej zupełnym przeciwieństwem jest Rose, która wstępuje do VAD-u (organizacji zrzeszającej ludzi do pomocy lekarzom i pielęgniarkom w opiece nad rannymi). Podobnie Nadine, aby nie zwariować i jednocześnie robić coś pożytecznego, zgłasza się do szpitala jako wolontariuszka. Opatrując rannych myśli cały czas o swoim ukochanym.

Świat powieści pokazany jest z różnych perspektyw - Rileya, Petera, Nadine, Julii i Rose. Dzięki temu mamy obraz sytuacji z dwóch stron - mężczyzn walczących na froncie oraz kobiet pozostawionych w domu. W dodatku w powieści obok narracja personalnej, występuje pierwszoosobowa, co jeszcze bardziej zbliża nas do bohaterów - znamy ich myśli, uczucia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Tobą Łukasz :) A może się przekonasz do tego typu literatury, po przeczytaniu tej książki? :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miłość może przetrwać wszystko, nawet wojnę. Choć nie przepadam za tego typu powieściami, doceniam recenzję. Po powyższej lekturze miłośnicy tego gatunku nie powinni mieć już wątpliwości, czy warto sięgnąć po tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wynika to z poprzedniego i następnego zdania (że chodzi o wojnę):
"Kiedy wybucha wojna ma on zaledwie 18 lat. (...) Szczególnie, że zaciągnął się do wojska pod wpływem emocji i nie do końca przemyślanej decyzji". ;)

Dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Co tak młody chłopak, który do tej pory interesował się sztuką, może o niej wiedzieć? " tak jakby nic nie wiedział o sztuce, a jak mniemam miało chodzić o wojnę :) poza tym ciekawa recenzja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.