Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16677 miejsce

Czy miłość wszystko przetrzyma? "Fonsito i księżyc" - recenzja

O tym, jak wyrazić miłość ukochanej osobie, sięgać po marzenia i podarować komuś - dosłownie! - księżyc z nieba, mówi w swojej najnowszej książce pt. "Fonsito i księżyc" Mario Vargas Llosa. Czy miłość naprawdę wszystko przetrzyma?

Fascynująca lektura. Książka, którą można czytać bez końca, a w głowie jak echo odbija się każde zdanie nakreślone genialnym piórem ubiegłorocznego laureata nagrody Nobla - Mario Vargasa Llosy. Lecz tym razem to nie powieść napisana dojrzałym językiem, lecz bajka. Bajka dla dzieci i dla dorosłych. O tym, co zrobić, by wyznać komuś miłość. Bajka o szczerości, o walce o ukochaną osobę i o tym, jak podarować komuś - dosłownie! - księżyc z nieba.

Fonsito i księżyc to niewielkich rozmiarów urzekając historia małego chłopca zakochanego w swojej koleżance z klasy. Pewnego dnia Fonsito nieśmiało podchodzi do Nereidy i pyta, czy pozwoliłaby, aby ją pocałował. Dziewczynka stawia jeden warunek: zgodzi się, jeśli podaruje jej księżyc z nieba. Fonsito posmutniał. Wiedział bowiem, że spełnienie warunku Nereidy jest niemożliwe. Od tego dnia każdego wieczoru wpatruje się w lśniącą powłokę okrągłego jak ser księżyca. Aż wreszcie znajduje sprytny sposób, by podarować go Nereidzie...

Utwór pisany jest bardzo prostymi, krótkimi zdaniami, które z powodzeniem może zrozumieć dziecko. Jednak oprócz niedużych rozmiarów i krótkiej treści, książka niesie ponadczasowe przesłania, o których najczęściej zapominają dorośli. Jakich bowiem wielkich słów można użyć, by przekazać komuś, że nie ma dla nas nikogo ważniejszego na świecie, jak właśnie ta osoba? Metaforycznie, ale zwięźle, Llosa przekazuje za pomocą tej krótkiej opowiastki to, co tak naprawdę często chcemy powiedzieć ukochanej osobie, lecz milcząc szukamy odpowiednich słów, grzebiemy gdzieś głęboko, by odnaleźć te właściwe. Autor pokazuje, że najprostsze słowa są najpiękniejsze, bo dzięki nim odkrywamy to, co wydaje nam się tak odległe i nieznane.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Gabrysiu .? Moja ocena jest oczywiscie na 6-tke . Widze,ze wie,kszosc rozumie i chwali twoja, prace, . Z serca dzie,kuje, .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, dojrzałość recenzenta w pełnej krasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agnieszka Maciejewska
  • Agnieszka Maciejewska
  • 24.11.2011 21:58

Świetna recenzja. Książka musi być fascynująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książkę kupiłam dla ...5 letniej córki i dla mnie samej...warto przeczytać...warto też czytać synom! niech się uczą od małego jak warto walczyć o miłość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Gabrysiu piękna recenzja...aż chce się czytać tą książkę! I myślę, że jak ją spotkam to oddam się lekturze.
Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.