Facebook Google+ Twitter

Czy mogę podawać w tekście anonimowe opinie?

Tak i nie. W dziennikarstwie stosuję się tę formę, ale tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy ujawnienie nazwiska czy innych danych identyfikujących Twojego rozmówcę mogłoby go narazić na bardzo poważne konsekwencje.

Generalna zasada mówi, że powinny być co najmniej dwa potwierdzające się źródła informacji i to zarówno jawnych jak i anonimowych.

W przypadku wypowiedzi anonimowych ta zasada musi być absolutnie przestrzegana. W wielu redakcjach dziennikarz ujawnia redaktorowi (i  tylko jemu!!!) lub wyznaczonej przez niego osobie prawdziwe dane informatora. Jeśli osoba ta zastrzegła sobie anonimowość, to zarówno dziennikarz jak i redaktor zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy.

Jej ujawnienie uważane jest za jedno z największych przestępstw dziennikarza. Traci ona nie tylko szacunek koleżanek i kolegów, ale również może stracić pracę.

Z tego powodu, dziennikarze, nawet w sądzie, gdy grożą im poważne sankcje, odmawiają podania anonimowego źródła. Tajemnica dziennikarska nie obowiązuje i dziennikarz jest z niej zwolniony w przypadku poważnych przestępstw np. morderstwa.

Jeszcze raz przypominam, my, dziennikarze, źródło anonimowe podajemy tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy absolutnie wyczerpaliśmy wszystkie inne możliwości dotarcia do jawnego źródła.

Są też przypadki, gdy piszemy tekst np. o czyjejś walce z chorobą, trudnej sytuacji życiowej, dramatycznych przeżyciach itp. Wówczas możemy zaznaczyć, że imiona bohaterów zostały zmienione bądź są do wiadomości redakcji. Jednak w takiej sytuacji tekst traci na wiarygodności.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.