Facebook Google+ Twitter

Czy Monsanto stanie przed sądem?

31 marca br. to ważna data zarówno dla zwolenników, jak i przeciwników GMO. Tego dnia bowiem zapadnie decyzja o postawieniu (lub też nie) przed sądem korporacji Monsanto. Najbardziej znanego biotechnologicznego giganta na świecie.

Warzywa / Fot. Organic BasketGMO to organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji - wg art. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Decyzję mają podjąć sędziowie w Nowym Jorku na wniosek 300 tysięcy rolników, którzy uważają, że ucierpieli z powodu działalności tej korporacji.

Monsanto, które tylko w trzecim kwartale 2011 roku wydało przeszło 2 miliony dolarów na lobbing w amerykańskich władzach, należy do najbardziej znienawidzonych korporacji zajmujących się GMO na świecie. W tym samym roku pozwy w amerykańskich sądach złożyło przeciwko nim 270 tysięcy rolników. Oskarżenia odnosiły się do skażenia upraw ekologicznych nasionami Warzywa / Fot. Organic Basketmodyfikowanymi genetycznie przez co wielu rolników straciło certyfikaty ekologiczne i bioróżnorodność genetyczną nasion.

Niestety, korporacja odpowiada atakiem na atak, przez co ci sami rolnicy często zostają oskarżeni o kradzież własności intelektualnej (ACTA się "kłania"), bo tym jest używanie bez pozwolenia opatentowanych nasion genetycznie modyfikowanych sprzedawanych przez Monsanto.

Z jednej strony "skażenie", z drugiej "kradzież". Jak widać, ciężkie działa są wytaczane zarówno przez rolników, jak i przez Monsanto. Trudno się dziwić tym drugim. Ten, kto kontroluje jedzenie, ma realną władzę nad światem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zorro
  • zorro
  • 20.02.2012 15:51

brawo!!! również w polsce skopmy tyłek tym z monsanto, zacznijmy od polityków, którzy lobbują na rzecz GMO

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.