Facebook Google+ Twitter

Czy Moskwa ukrywa mózg marszałka Piłsudskiego?

Kto odebrał Polakom mózg Józefa Piłsudskiego, twórcy niepodległości, obrońcy przed bolszewicką agresją 1920 r.? Czy Moskwa ukrywa mózg Marszałka?

Polskie władze nie wyjaśniają okoliczności zaginięcia mózgu Józefa Piłsudskiego, który po śmierci przekazał go nauce polskiej. Bohater narodowy, którego ciało spoczywa wśród królów na Wawelu w Krakowie, a serce złożono w urnie obok matki w grobie na cmentarzu Rossa w Wilnie, zapisał mózg Polskiemu Instytutowi Badań Mózgu kierowanemu przez prof. Maksymiliana Rose.

Ta niezwykła historia ma swój początek w ogarniętej żałobą Warszawie w dniu 14 maja 1935 roku.

W sali konferencyjnej Pałacu Belwederskiego, ok. godziny 9, lekarze pod kierunkiem dr majora Kalicińskiego otwarli czaszkę zmarłego 12 maja marszałka Piłsudskiego i wyjęli mózg. 21 maja do Belwederu przyjechał z Wilna prof. Maksymilian Rose i z rąk rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza odebrał szkatułkę z zabezpieczonym mózgiem. W towarzystwie pułkownika Stefana Mozołowskiego Rose zawiózł samochodem bezcenny preparat do Wilna i umieścił w specjalnym pawilonie Instytutu Badań Mózgu przy ulicy Letniej 5.

Prof. Rose był europejskiej sławy neurologiem, twórcą cytoarchitektoniki - metody badań kory mózgowej. Jako pierwszy w Polsce zastosował terapię insulinową w leczeniu schizofrenii. Rose rozpoczął badania mózgu: stworzył materiały analityczne, segregował preparaty, wykonał odlewy, sfotografował mózg i wraz z zespołem naukowym zgromadził dokumentację. W listopadzie 1937 roku ten 54-letni badacz nagle zmarł na zawał serca. Dorobek naukowy został opublikowany w pierwszej części pracy "Mózg Józefa Piłsudskiego" wydanej w 1938 roku w Wilnie. Głównie były to tablice z fotografiami i opisami mózgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zetem
  • Zetem
  • 13.09.2012 20:21

Mózg jest przechowywany w Instytucie Piłsudskiego w Londynie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.