Facebook Google+ Twitter

Czy można dewastować cmentarze?

Pytanie nie jest takie bezzasadne jakim się wydaje. Nie jest też przykładem taniej sensacji, chociaż może za takie uchodzić. Naruszenie porządku w miejscu spoczynku zmarłego winno być ścigane przez policję. Nie zawsze jednak tak jest.

Nieporządek jaki zastaje się na cmentarzu jest zjawiskiem wielce charakterystycznym. Naruszenie spokoju bliskich osób Cmentarz w Kościanie / Fot. fotografia autorskazmarłych wywołuje mnóstwo emocji. Prawnicy mówią w takim wypadku o znieważeniu miejsca spoczynku zmarłego i przewidują kary z pozbawieniem wolności włącznie za tego rodzaju "aktywność". Wydaje się zatem, że zauważając przejaw nagannego zachowania wystarczy powiadomić najbliższą komendę policji lub straży miejskiej. Jako że cmentarz w Kościanie to i właściwa komenda policji w miejscu.

Godzinę niedzielnego popołudnia zarezerwowałem sobie jak zwykle na wyjście na cmentarz. W mojej okolicy to żadna Cmentarz w Kościanie / Fot. fotografia autorskawyprawa wymagająca wspinaczki czy specjalnych instrumentów. Widok jaki ujrzałem będąc na miejscu nie należał do przyjemnych. Potłuczone wazony, porozrzucane i podeptane kwiaty nie przyprawiały o szukanie wyjaśnień w kategoriach działalności siły wyższej. Pogoda od dłuższego czasu nie manifestowała swojej niezależności od ludzkich możliwości poprzez dawanie się we znaki porywistymi wiatrami i wichurami. Poza tym musiałby to być spory huragan. Powiadomiłem miejscową policję jeszcze owego dnia. Poradzono przyjść we wtorek. We wtorek poradzono czekać na telefon. Zainteresowano się czy aby nie mam zamiaru przedstawić straty jako mienia o bardzo pokaźnej wartości. Moje zgłoszenie gdzieś odnotowano. Dla mnie nie przewidziano żadnego dokumentu, który mógłby posłużyć do dochodzenia czegokolwiek i gdziekolwiek. Obyło się bez przesłuchań, zeznań czyli jakiejś najzwyklejszej procedury z powodów, które są równie wielką niewiadomą. Właściwie nie mogę zapewne nawet udowodnić, że w danym czasie przebywałem raz czy drugi w gmachu miejscowej komendy policji. Niektóre dokumenty jakich w takiej sytuacji można oczekiwać bywają potrzebne, choćby celem przedstawienia przed sądem.

Częściowo uporządkowałem teren, gdyż upływ czasu i warunki atmosferyczne jakie zapanowały w poniedziałek wpłynęły Cmentarz w Kościanie / Fot. fotografia autorskaznacząco na obraz miejsca. Ważnym wydaje się być, że nie jest to część cmentarza z miejscami pochówku według prawa żydowskiego ani też groby żołnierzy obcych krajów. Co prawda, sam akt jakiejkolwiek dewastacji cmentarza jest przykry w równym stopniu każdemu zainteresowanemu ale już nie każdy może wiązać się z pewnym rezonansem. Pewne uprzywilejowanie określa i interpretuje zarazem czym można zająć się na tyle aby nie powiększać ciemnej liczby jaka tworzy statystykę przestępstw niewykrytych. Brak dopełnienia pewnych proceduralnych formalności powoduje poczucie krzywdy i wyobcowania, które jak rozumiem nie miałoby miejsca gdybym celowo zawyżył straty szacując je na pokaźną ilość złotych polskich lub euro. Myślę, że jest to precedens stanowiony bez głębszych przemyśleń.

Zdarzenie miało miejsce w Kościanie (wielkopolskie).

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

@Elżbieta Szychlińska
@Ewa Krzysiak
@Katarzyna Bartkowska
+ ponad 250 odsłon

Z tą "dziczą" to chyba niezupełnie tak jak myślę. Mimo, że doradzono bym wycofał skargę to uznano, że zaistniało wykroczenie i jest jakaś szansa, że w przeciągu jednego roku kalendarzowego odnajdzie się sprawca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, dzicz ludzka nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mniej więcej tyle, iż powinno się przejść nad tym do porządku dziennego.

Reprezentanci prężnych ośrodków satanistycznych tam nie bywają. Jakimś poruszeniem są co najwyżej masowe zniknięcia świadectw pamięci o zmarłych w postaci wazonów, kwiatów najróżniejszych i innych ozdobnych przedmiotów. Pijaństw o jakiejkolwiek porze zbyt mało aby można mówić o zagrożeniu, zaś konsumenci specyfików, które nie pozostają w legalnym obrocie towarowo-pieniężnym są dość sprawni i pewnie nie zdarzyło się jeszcze żadne zatrzymanie czy wykrycie tego rodzaju "zjawisk" na terenie owego cmentarza. Przynajmniej w ostatnich latach i w połączeniu z poważniejszym bałaganiarstwem. Nie mogę mówić tego z całym przekonaniem, gdyż zawsze można doczekać się oznajmień, iż od dziesiątek lat miała tam miejsce jakaś praca operacyjna nie zapominając o 1 listopada i innych dniach świątecznych, które odznaczają się natężeniem nie tylko emocjonalnym.

@Ewa Krzysiak

"A co mówi nt temat zarządca cmentarza?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co mówi nt temat zarządca cmentarza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem wstrząśnięta .
Spoczywa tam bliska rodzina mojej Mamy czyli moja też .
Smutne . Myślałam ,że Kościan to spokojne miasto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.