Facebook Google+ Twitter

Czy można mieszkać z operetką za ścianą?

Dyskusja wokół poznańskiego Teatru Muzycznego trwa. Władze miasta mówią jasno: operetka ma się przenieść do budynku po kinie Olimpia. Przyszli sąsiedzi teatru protestują i twierdzą, że nowa siedziba nie spełnia norm prawnych. Czy na pewno?

Oto główny element sporu: budynek Olimpii (po prawej) ma dwie wspólne ściany z kamienicą przy ul. Skrytej (po lewej) / Fot. Seweryn LipońskiMieszkańcy kamienicy przylegającej do budynku Olimpii chcą ekspertyzy uciążliwości akustycznej. – Dopiero wtedy możemy dyskutować czy przeniesienie tu teatru jest możliwe. Tego typu instytucje powinny mieścić się w budynkach wolnostojących – twierdzi Grażyna Przepierska, lokatorka kamienicy i inicjatorka protestu. Jej zdaniem Olimpia nie nadaje się na siedzibę operetki. Ale władze miasta są odmiennego zdania. – Nie widzę celowości przeprowadzania takiej ekspertyzy – mówi nam wiceprezydent Poznania, Maciej Frankiewicz.

Czy ekspertyza jest konieczna?


O Teatrze Muzycznym i jego planowanej przeprowadzce do Olimpii stało się głośno po publikacji Wiadomości24.pl. Ujawniliśmy, że mieszkańcy kamienicy przy ul. Skrytej nie chcą mieć operetki tuż za ścianą własnych mieszkań. Obawiają się hałasu i innych niedogodności. – Teatr to ciągłe próby od rana do wieczora – martwi się pan Krzysztof, jeden z lokatorów. Zaniepokojeni mieszkańcy przekazali pismo protestacyjne wiceprezydentowi miasta Mirosławowi Kruszyńskiemu, ale nie doczekali się odpowiedzi.

Obecnie domagają się niezależnej ekspertyzy uciążliwości akustycznej. Pozwoliłaby ona sprawdzić, czy działalność teatru nie będzie zbyt hałaśliwa dla mieszkańców. Wiadomości24.pl postanowiły ustalić, czy prawo tego wymaga. Okazuje się, że nie, bo w budynku już wcześniej znajdowało się m.in. kino i teatr rewiowy, nie zmienia się więc jego forma przeznaczenia. - W celu sprawdzenia akustyki budynku przed dokonaniem remontu, wskazanym jest przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej uciążliwości akustycznej. Należy jednak pamiętać, iż działanie to jest dobrą wolą właściciela budynku – podkreśla Joanna Borczyk z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy. Dodaje, że konieczne będzie wyciszenie wnętrz pomieszczeń teatru, tak aby spełniał normy prawa budowlanego.

Kwestia etyki, a nie prawa


Miasto może więc przenieść teatr do Olimpii bez dokonywania ekspertyz. Tyle że takie ekspertyzy, choć prawo ich nie wymaga, to niemal standard. - Formalnie nie ma takiego wymogu, ale nie wyobrażam sobie teatru z salą widowiskową, dla której nie byłby robiony projekt akustyczny – mówi nam Mikołaj Kirpluk, właściciel firmy zajmującej się tego typu analizami. – Według mnie to kwestia zasad, etyki, przestrzegania poprawności procesu funkcjonowania obiektu – dodaje Jacek Danielewski, specjalista ds. akustyki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.