Facebook Google+ Twitter

Czy można odmówić szefowi wykonania polecenia?

Wiążąc się umową z pracodawcą, zgadzamy się na warunki, jakie postawił oraz decydujemy słuchać poleceń służbowych nawet jeśli wydają nam się nielogiczne. Może jednak się zdarzyć, że będziemy zmuszeni odmówić wykonania polecenia.

Pracownik. Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Katarzyna Prokuska, "Gazeta Krakowska"Kodeks pracy (art. 100) wyraźnie traktuje o naszej zgodzie na standardy ustalone przez pracodawcę wraz z zawarciem umowy o pracę. Decydujemy się na sumienne wykonywanie wszelkich poleceń służbowych. Czy zatem należy robić wszystko, czego szef zażąda?

Zdarzają się przypadki, że pracownik może, a nawet powinien odmówić wykonania zadania. Jeśli żądanie szefa jest niezgodne z prawem karnym, pracownik staje przed dylematem. Jeśli zgodzi się na wykonanie zadania (np. fałszowanie dokumentów) powinien liczyć się z sankcjami karnymi. Może to również być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Na podstawie wiedzy i doświadczenia pracownika ocenia się czy powinien
wiedzieć, iż dane polecenie jest niezgodne z prawem. Pracownik może również poprosić o wydanie polecenia na piśmie.

W sytuacji, gdy polecenie było niezgodne z prawem, pracownik jest zobowiązany odmówić wykonania. W każdym przypadku, gdy nie zgodzi się na wykonanie, powinien podać uzasadnioną przyczynę. Gdy tego nie zrobi, pracodawca ma podstawę do natychmiastowego wypowiedzenia pracy z winy pracownika. Postawienie podwładnemu zarzutu odmowy wykonania polecenia wymaga jednak ustaleń co do treści, zakresu i okoliczności wydania tego polecenia.

Sąd ma obowiązek zbadać czy przyczyna odmowy wykonania polecenia była słuszna.

Polecenie służbowe musi być zgodne z rodzajem umówionej pracy. Istnieje jednak wyjątek od tego. Zgodnie z uzasadnioną potrzebą pracodawca może powierzyć podwładnemu inną pracę niż było to zawarte w umowie, jeśli nie wiąże się ona z obniżeniem pensji i odpowiada jego kwalifikacyjnym. Taka praca nie może jednak przekroczyć okresu trzech miesięcy (art. 42 § 4 K.p).

Polecenia szefa muszą dotyczyć pracy. Szef nie może zażądać odwiezienia jego dziecka do przedszkola lub umycia auta jeśli nie było to zawarte w umowie o pracę. Nie może również narażać ciężarne kobiety na obecność szkodliwych substancji chemicznych.

Znajomość prawa jest ważna. Może zdarzyć się, iż staniemy przed dylematem: posłuchać szefa czy nie? Zawsze należy znać swoje prawa i obowiązki. Unikniemy wtedy kłopotów i być może zyskamy szacunek przełożonego...

Źródło: egospodarka.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 20:58

Odmówienie wykonania polecenia jest może i zgodne z prawem tylko czy aby na pewno szefa to będzie obchodziło i mimo że teraz nic nam nie zrobi poszuka odpowiedniej chwili by nas ... oddelegować do urzędu pracy. Taką ewentualność również trzeba brać pod uwagę. Jeden szef będzie nas szanował a drugi dopilnuje byśmy za długo miejsca innym nie zabierali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.