Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

826 miejsce

Czy można zapamiętać wszystko?

Czy można pamiętać wszystko? Pamiętać każdy szczegół ze swojego życia?

Są ludzie, którzy potrafią wywołać w sobie hipermnezję (określa się ją
mianem pamięci autobiograficznej lub syndromem HSAMS).

Mózg człowieka. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3zgowie_cz%C5%82owiekaCzym jest hipermnezja? Według Wikipedii, jest to zdolność do nieograniczonego odtwarzania utrwalonych przeżyć psychicznych, która pozwala zapamiętać każdy szczegół. Mózg człowieka jest bazą wspomnień, które pod wpływem nagłego wstrząsu są w stanie wprost eksplodować, np. w wyniku groźnego wypadku, gdy nagle całe życie przelatuje przed oczami w parę sekund.

Każdy z nas zapewne wie, czym jest hipnoza - sztucznie można wywołać to, co koduje nasz mózg w pamięci przeżyć. Taką pamięć nauka nazywa pamięcią autobiograficzną i jednorazową.

"Istnieją jednak ludzie, którzy w pełni świadomy sposób potrafią wywołać u siebie hipermnezję. Do dzisiaj wiadomo o około 20 takich przypadkach. Zdolności tych osób zostały przebadane i potwierdzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego" - czytamy na odkrywcy.pl.

Jedynie 20 osób posiada tę zdolność od urodzenia! Pamięć absolutną posiada Brad Williams (u którego wykryto syndrom HSAMS). Nie ma jej od urodzenia, odkrył ten dar dopiero w wieku 4 lat.

Jak informuje nauka.wiara.pl, Brad Williams np. wyobraża sobie kartkę z kalendarza i w myślach "przelatuje" notatki zakodowane w pamięci od czasu swoich 4. urodzin aż do daty, która wzbudza w nim zainteresowanie zdarzeniem, jakie chce sobie przypomnieć.

Następnie opowiada wszystko ze szczegółami. Dodatkowo we wspomnieniach
Brada powracają także wszelkie uczucia oraz zapachy związane z danym wspomnieniem.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.