Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22675 miejsce

Czy mural może być sztuką? Ależ tak!

Murale znanego artysty Jerzego Rojkowskiego są najlepszym dowodem na to, że mural może być sztuką i to sztuką na wysokim poziomie. Oto kilka z nich: portrety JPII, mural Silva Rerum, mural Izby Historii Prokocimia. Galeria pozakonkursowa.

1 z 19 Następne zdjęcie
Zdjęcie: W 1999 r.  na murze u zbiegu ulic Nawojki i Kijowskiej w Krakowie pojawił się pierwszy obraz z wizerunkiem Jana Pawła II. Autor tego graffiti to Jerzy Rojkowski (Imp2k, Impas).Fot. Maria Majcher
W 1999 r. na murze u zbiegu ulic Nawojki i Kijowskiej w Krakowie pojawił się pierwszy obraz z wizerunkiem Jana Pawła II. Autor tego graffiti to Jerzy Rojkowski (Imp2k, Impas).
Fot. Maria Majcher

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

I dodam jeszcze p. Justyno, że mimo wielu aktów wandalizmu, jakie obserwujemy na co dzień w przestrzeni publicznej, jakoś przez te kilkanaście lat nikt nie odważył się zniszczyć tych portretów. Jest to dla mnie budujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Justyno, wszystkie te obrazy powstawały w jednym miejscu i co naturalne ulegały zniszczeniu przez warunki atmosferyczne. Pierwszy powstał za życia Jana Pawła II w 1999 roku. Po śmierci JPII został zastąpiony przez kolejny obraz i każde następne graffiti zastępowało poprzednie. Po tych niezwykłych muralach zostały już tylko zdjęcia.
Obecnie w tym miejscu jest obraz prezentowany na zdjęciach nr 5 i 6, który też już jest trochę zniszczony przez warunki pogodowe. Przyzwyczailiśmy się już do wizerunków JPII w tym miejscu i do tego, że są one zmieniane mniej więcej co 2 lata. Podświadomie wielu z nas czeka więc z niecierpliwością na kolejne graffiti, na to jakie ono będzie, co tym razem wymyśli Jerzy Rojkowski
JPII zawsze był wśród ludzi, pod tymi muralami są kwiaty i znicze.

Na zdjęciu 18, które przedstawia fragment muralu prezentującego najważniejsze wydarzenia w historii Krakowa mamy również portret Jana Pawła II.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech ocenią znawcy. Dowiedziałam się o ich istnieniu od pani Marysiu. Piękne- Jan Paweł II cieszyłby się i cieszy, ale zapytam :Zależy czy są tworzone w miejscach godnych tych prac i czy przetrwają bez ochrony?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam ciekawy wywiad z Jerzym Rojkowskim
http://www.tuchow.pl/wywiad-z-artysta-jerzym-rojkowskim/

(Moje komentarze trafiają do moderacji i przepadają)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.