Facebook Google+ Twitter

Czy muszą nas "wychowywać" mamona i politycy?

Postawy ludzi kształtują cztery elementy: rodzina, szkoła, kościół oraz tzw. ulica. Efekt wychowawczy jest pozytywny, jeśli dominującą rolę odgrywają trzy pierwsze elementy. Niestety, dzisiaj decydującą rolę odgrywa medialna "ulica".

Uczymy się sztuki życia poprzez kontakty z innymi ludźmi lub ich obserwację. Dawniej nasze kontakty były bliższe, nasz świat był mały i nauka życia zamykała się w kręgu naszych najbliższych, naszej wioski bądź ulicy. Dzisiaj naszą „wioską" stał się cały świat. Naszym „oknem" są media. Problem w tym, że współczesne media stwarzają poważne zagrożenie dla naszej cywilizacji. Ich priorytetowym celem nie jest prezentacja budujących postaw, przedstawianie przykładów pozytywnych zachowań, spełnianie misji wychowawczej jak to czyniła wcześniej literatura. Ich podstawowym celem jest maksymalizacja zysku lub „robienie wody z mózgów" wyborcom. Powinniśmy to zmienić.

O powadze zagrożenia wynikającego ze stawiania „oglądalności" przed „moralnością" może świadczyć historia jaka miała miejsce we wrocławskim zoo. W XIX wieku, w czasie wielkich odkryć geograficznych i kolonizacji, było duże zainteresowanie życiem egzotycznych plemion. Dla zaspokojenia tej ciekawości w 1874 roku zorganizowano pokazy dzikich ludzi. Piszą o tym N. Davies i R. Moorhose w "Mikrokosmosie". Jako pierwszy prezentowano nubijski szczep z Sudanu. Murzynów trzymano w zagrodach, nosili swe zwykłe stroje, mieli zachowywać się naturalnie oraz dawać pokazy plemiennych tańców i obrzędów. Reality show okazał się sukcesem: pokazy trwały do 1914 r. Pokazywano Aborygenów, sudańskich Dinków, Kałmuków, Asuanów z Gwinei, Futa z Senegalu oraz Beduinów z szejkiem i haremem. Zaszczepienie i utrwalenie w świadomości przeciętnego mieszkańca Breslau informacji o naturalnym podziale ludzi na ucywilizowanych bywalców zoo i dzikich trzymanych w zagrodach, było niewątpliwie dobrym gruntem dla nazistowskiej teorii ras ludzkich. W demokratycznych wyborach, jesienią 1932 r., NSDAP w Breslau zdobyła rekordowo wysokie poparcie aż 43,5 procent głosów zwyczajnych Übermenschen. Rekordowy „sukces wychowawczy" odnosiły media w rękach ministra J. Goebbelsa. Jak wiemy przytłaczająca większość Niemców akceptowała system „wartości" który propagowały.

Oglądalność = skuteczność reklam i propagandy

Współczesne media biorą przykład z wrocławskiego zoo i dla przyciągnięcia klientów nagminnie serwują pokazy „dzikich ludzi". Najważniejsza dla nich jest
oglądalność czy poczytność. Wpływ emisji oraz publikacji na kształtowanie postaw odbiorców ma znaczenie drugorzędne. W informacjach, dla przyciągnięcia ludzi ciekawych niecodziennych wydarzeń, podaje się tragiczne zdarzenia, ekstremalne zachowania ludzi skrajnie zdemoralizowanych lub chorych. Szczególnie demoralizująca jest telewizja. Wynika to z następujących okoliczności:
- telewizji udało się to, czego nigdy nie udało się książkom: trafiła pod wszystkie strzechy; przemawia do ludzkiej wyobraźni dwoma drogami - słuchem i wzrokiem; potrafi przenikać do wyobraźni odbiorcy nie wymagając od niego angażowania szarych komórek;
- nadawcy TV, w konkurencyjnej walce o widzów, prześcigają się w emisji „ciekawych" audycji. Jest w nich dużo za dużo przemocy, gwałtów, seksu, pochwały konsumpcyjnego stylu życia. Królują w nich audycje niemoralne typu reality show. Jak na lekarstwo emitowane są ambitne filmy i programy zmuszające widzów do zastanowienia się nad swoim postępowaniem, wymagające od nas oceniania przedstawianych postaw życiowych.

O przewidywanym efekcie zaspokajania takiej ciekawości trafnie mówi ludowe powiedzenie: „Ciekawość to pierwszy stopień do piekła". Więcej na ten temat pisze Owsianko w felietonie pt. Niezależność gazet i innych mediów?

Czy tak być powinno? Czy tak być musi?

Postawy ludzi kształtują cztery elementy: rodzina, szkoła, kościół oraz tzw. ulica. Efekt wychowawczy jest pozytywny, jeśli dominującą rolę odgrywają trzy pierwsze elementy. Niestety, dzięki wynalazkowi TV i korzystaniu z niego w warunkach dyktatu oglądalności tj. mamony czy reklamy politycznej trzy filary dobrego wychowania spychane są na margines. Współczesne media serwują nam uliczne wychowanie.

Kilka lat temu grupa poczciwych obywatelek i obywateli z Przemyśla wystąpiła z inicjatywą „ucywilizowania" telewizji. Zawiązali „Stowarzyszenie Dobre Media" . Uzyskali poparcie dla swojej inicjatywy ponad 200 tys. obywateli, również wielu znaczących. Złożyli w Sejmie stosowny projekt ustawy sejmowej. I co? Zgadłeś - od trzech kadencji projekt leży w szufladzie. Jeśli suweren czyli my, poczciwi obywatele, nie będziemy mieć realnego prawa inicjatywy ustawodawczej takiej jaką mają Szwajcarzy to nie mamy szans na ucywilizowanie mediów. Ordynacja większościowa z JOW-ami nic w tej sprawie nie pomoże.

Pewien złodziejaszek został przyłapany i postawiony przed sąd. Sędzia pyta: Dlaczego kradłeś? Odpowiedź: W moim otoczeniu wszyscy kradli. Sędzia: Ja się ciebie nie pytam o wszystkich. To nie jest dla mnie żadne usprawiedliwienie. Jeśli za kilkanaście lat połowa naszych wnuków/następców będzie wychowywana przez samotne matki. Jeśli podstawowym językiem będzie łacina. Jeśli najważniejsza w ich świecie będzie wyłącznie mamona i wszelkiego rodzaju uciechy. To na ich pytanie dlaczego zbudowaliście nam taki świat co im odpowiemy? Że Internet, że cały świat tak postępował, że nic nie mogliśmy zrobić?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

No i co się okazało? Dyskusja bardziej interesująca od artykułu. :))

Jadziu, Agnieszko, salladynie; dla Was + !

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no, Salladynie, ostroś pojechał:)
Uważaj jednakowoż, bo taki Darski z Behemotu powiedział w zasadzie to samo co Ty i procesik mu się szykuje:)
Nie masz w rękach żadnej książki, którą drzesz machinalnie?
;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Postawy ludzi kształtują cztery elementy: rodzina, szkoła, KOŚCIÓŁ oraz tzw. ulica. Efekt wychowawczy jest pozytywny, jeśli dominującą rolę odgrywają trzy pierwsze elementy. Niestety, dzisiaj decydującą rolę odgrywa medialna "ulica"."

Podsumujmy "pozytywny efekt wychowawczy kościoła":
- zakaz antykoncepcji = niechciane ciąże
- niechciane ciąże = aborcje = dramaty matek
- wychowywanie w przekonaniu, że seks to grzech i w ogóle wychowywanie w nieustannym strachu przed grzechem
- nachalna, butna, jawna, agitacja dla konkretnych partii politycznych
- popieranie organizacji skrajnych, antysemickich, ksenofobicznych, homofobicznych,antyniemieckich, antyeuropejskich, nacjonalistycznych etc.
- podważanie autorytetu nauki i kwestionowanie jej fundamentalnych i oczywistych osiągnięć (przypominam skandaliczną wypowiedź papieża na temat procesu Galileusza, stwierdził on, że uwaga tu cytat: był zasadny i sprawiedliwy (dla niewtajemniczonych gdyby Galileusz się nie wycofał ze swojej teorii to by go wrzucili na rożno))
- zamykanie ust tym, którzy mają inną wizję kościoła

Mógłbym wymieniać długo, ale po co ? Kościół po mafii jest chyba najbardziej szkodliwą instytucją jaką stworzył świat, więc Twój lead wprowadził mnie w osłupienie. (-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

TYLKO poczciwy obywatelu - agitka na rzecz Szwajcarii chybiona. Czekoladę oni wykonują mecząc nadmiernymi wstrząsami ostatnie alpejskie misie, a finansową rozpustę uprawiaja przy pomocy cudzej forsy w sejfach bankowych.
Zaś my, Polacy, wolne ptacy. Jedyne ustepstwo na rzecz "Dobrych Mediów" moznaby zrobic, ubierając ewentualnie panienkę reklamujacą telefonie komorkowa wg. najnowszej mody zakonnej, prezentowanej udatnie kilka dni temu.
Na tle przebrzmiałego bikini, napis od przodu "zadzwoń za 10 groszy", a z tyłu "załaduj za 100 zł" nie prezentuje sie zbyt czytelnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to ja proponujeę panu autorowi, aby napisał drugą część żywota człowieka poczciwego:-D
będzie jak znalazł;]

Jadzia
:)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogie(-dzy) dyskutantki (-ci) Jestem TYLKO poczciwym obywatelem. Od 9 lat funkcjonuje Stowarzyszenie "Dobre Media". Z udziałem fachowców od mediów oracowali propozycję niezbędnych zmian w naszym prawie by współczesne media tu i teraz mniej demoralizowały odbiorców. Niestety, mimo poparcia 200 tysięcy obywateli nasi przedstawiciele nie mają czasu czy też nie chcą zająć się tym. Propozycja leży u marszałków w szufladzie od trzech kadencji!!! My www.pelnademokracja.pl proponujemy by wzorem Szwajcarów takie inicjatywy, podpisane przez 100 tysięcy obywateli były OBOWIĄZKOWO i NIEZWŁOCZNIE poddane referendum ogólokrajowemu i.... jego wynik, BEZ LIMITU FREKWENCJI był od zaraz OBOWIĄZUJĄCY.
Zapraszam do przyłączenia się do nas i wsparcia naszej idei demokracji bezpośredniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, widzę, że praktycznie aplikuje Pani także i moje idee.

Zabrakło jednakże gehenny dla zgniłych wolnomyślicieli.

Czyli punkt 11. Obozy koncentracyjne dla opornych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam niezły pomysł.
Policyjne państwo wyznaniowe.
Albowiem jest to lepsze od tego iluzorycznego poczucia szatańskiej wolności.

Można też zmodyfikować czlowieka genetycznie, żeby cholera dobry wreszcie był.
Choć tu napotykamy barierę etycznbą. Moze zatem chów wsobny?
Tylko Bracia z Siostrami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Wprowadzic jedno pasmo, dla jednego radia oraz Ursusa/Zetora na chodzie, zagłuszającego Wolną Europę i takie tam...
2. Nieposłuszne potomstwo prac ociec, prać
3. Na wszystkich kanałach TV nadawać czytane przez najlepszych aktorów encykliki
4. Trasmitowac dyskusje w kruchcie zamiast Ewy Drzyzgi ,bo pokazuje niemoralne osobniki, niektore w ciązy
5. 4 razy dziennie, z teepatycznym zaliczeniem obecnosci nadawać "ręce które leczą"
6. Dla nie wierzących i heretyków - otworzyć stare, poczciwe magle jako miejsce spotkań
7. Odebrac wszystkie dzieci samotnym matkom i zalożyć obozy wychowawcze z programem Makarenki
8. Samotne matki pogonic do roboty w kopalniach pod czujnym okiem św. Barbary
9. Zamnkac szkoly - nie będą bachory czytac - nie przeczytają żadnego swiństwa
10. A poza tym na zdrowie nie narzekam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.04.2008 16:41

Ja to wiem AgnieszkoW. Miałem po prostu nadzieję, że w tekście oprócz utyskiwania na media dostanę jakiś pomysł na ich naprawę. Czyli dalej podtrzymuje pytania:Jak autor wyobraża sobie rewolucję na antenie? Jak chce ucywilizować media?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.