Facebook Google+ Twitter

Czy muszę lubić Żydów?

Sprawa kradzieży napisu z muzeum w Auschwitz, wywołała burzę medialną i groźne pomruki w Izraelu. Temat pasował jak ulał do tamtejszej antypolskiej propagandy.

Szybkie znalezienie bezpośrednich sprawców wywołało zrozumiałą ulgę i zadowolenie. Władze odetchnęły, światowa żydowska społeczność okazała zadowolenie. A reszta Europy i świata? Przeszła obojętnie, zajęta własnymi problemami.

Zastanawiałem się, jak potoczyły by się sprawy, gdyby ów napis nie został jednak odnaleziony. Zapewne media izraelskie - głośno krzycząc - całą winą obarczyłyby naród polski, czyli wszystkich z nas, bo jak wiadomo Polacy są tam traktowani jako czołowi antysemici. Wiemy, że szybka akcja policji doprowadziła jednak do schwytania sprawców. A więc sukces? Taki na niby, bo nastawienie Izraelczyków do Polaków nie zmieniło się w najmniejszym stopniu.

Osobiście nigdy nie byłem uprzedzony do Żydów, obywatele naszego kraju narodowości żydowskiej nigdy mi nie przeszkadzali. Ich roszczenia majątkowe przyjmowałem ze zrozumieniem, a ich religię i zwyczaje traktowałem jako ich osobistą sprawę. Nie byłem jednak
specjalnym sympatykiem klimatów żydowskich, nie lubię śledzia po żydowsku i pieśni żydowskich, nie zachwycam się quasi żydowskim klimatem krakowskiego Kazimierza. Mam do tego prawo. Nie dzielę ludzi według narodowości, lecz osobowości i charakteru.

Tymczasem, w moim życiu wydarzyło się coś, co otworzyło mi oczy na żydowski, a raczej izraelski sposób widzenia świata i obywateli polskich. Polecam drogą kurację wstrząsową dla wszystkich nie-Żydów rozkochanych w klimatach żydowskich. Wystarczy pojechać na wycieczkę do Ziemi Świętej i zobaczyć jak wygląda przekraczanie granicy izraelskiej, jak traktowany jest turysta polski. Usłyszeć wredne uwagi lokalnej przewodniczki, w rodzaju "Polacy to sami antysemici", zobaczyć jawną wrogość w wielu oczach. Być może gdzieś tam egzystuje starsze pokolenie, pełne sentymentu do kraju nad Wisłą, ale ja niestety spotkałem owo młodsze, pełne wrogości i pogardy, nie tylko dla Arabów, ale również naszych obywateli. Natomiast potomkowie prawdziwych sprawców Holocaustu traktowani są tam z dziwnym pobłażaniem. Wygląda mi to na efekt celowej propagandy, być może sposobu nauczania historii w tamtejszych szkołach. Atmosfera powszechnego zmilitaryzowania dopełnia reszty.

Zanim więc ktokolwiek zacznie biadolić nad problemami współczesnych Żydów lub będzie chciał naiwnie piętnować jakiekolwiek głosy krytykujące Żydów lub Izrael, niech najpierw doświadczy w praktyce relacji między obywatelami obydwu krajów. Przestańmy żyć w irracjonalnym poczuciu winy, bo prawdziwą wrogość wobec drugiego narodu można zobaczyć nie u nas, lecz właśnie w Izraelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (67):

Sortuj komentarze:

http://www.bibula.com/?p=10603 , http://www.sw.gov.pl/index.php/aktualnosci/more/3792

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiedzenie "kochajmy się jak bracia, liczmy jak żydzi", zapewne wzięło się z owej cytowanej wcześniej przeze mnie kulturowej "bezinteresowności", może jednak ktoś zna powody, dla których warto ich kochać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę wrócić i jeszcze raz przeczytać komentarz Macieja Michalskiego i podaje link. W linku, który Pani zamieściła występują Żydzi a nie żydzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się czuję tak samo żydem jak i Polakiem. Żyd to wyznanie, a nie narodowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2010 11:25

"W Białymstoku znów pobili obcokrajowca" http://afryka.org/index.php?showNewsPlus=4011, "Pobili obcokrajowca" link "Warszawscy policjancji brutalnie pobili i zaaresztowali norweskich artystów" http://www.mojanorwegia.pl/czytelnia/norwescy_artysci_pobici_przez_polska_policje.html
Mogłabym zamieścić jeszcze kilkanaście linków.
Dowodzi tylko, że w naszym ojczystym kraju jest tak samo albo gorzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja :Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p. Tadeuszu, uważam, że powinniśmy zawsze reagować, gdy naszych obywateli źle się traktuje.Niezależnie od kraju gdzie to się dzieje. Bo oczywiście takich krajów jest dużo więcej, że wspomnę tylko postępowanie Immigration w USA czy policji na lotnisku w Kanadzie, gdzie zabito naszego rodaka.
Tylko, że akurat krytyka Izraela wzbudza najwięcej sprzeciwu, a ci którym mój artykuł się nie spodobał, zaraz wyciągneli sprawdzone działo propagandowe, czyli "polski antysemityzm" .
Jeszcze raz pytam się żydofilów:
Czy jeżeli ktoś zwyczajnie nie lubi Żydów (nie czyniąc im żadnej krzywdy) jest wg Was antysemitą ? A jego samego trzeba atakować i oskarżać o podsycanie waśni między obu narodami ?
Czy aż tak trudno przyznać, że antypolonizm jest realnym zjawiskiem, a nie czczym wymysłem ? ( do dyskusji jest oczywiście jego skala ). Czy Polacy - ramach wspomnianej przeze mnie już wcześniej poprawności politycznej - mają z pokorą znosić upokorzenia ze strony środowisk żydowskich ( podczas gdy druga strona zupełnie nie poczuwa się do winy) ?
Zauważmy, że i tak nasz arsenał medialny jest niewspółmiernie mały w stosunku do światowych żydowskich tub propagandowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się spodobał komentarz M.Michalskiego.
I Anna mądrze prawi. Należy zawsze reagować na wszelkie nieprawidłowości i nieprawości. Nie można nie reagować. Szkodę się wielką czyni wtenczas. Po obu stronach szkodę.
Po stronie litewskiej też.
A jak się czują Polacy nad Wilią - zapomniani i oszwabieni przez Litwinów jak i Macierz. Brrr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy z nas ma ukształtowane zdane na temat Żydów.Nasze spojrzenie uzależnione jest od "punktu siedzenia",czyli własnych doświadczeń.Jedni tolerują ten naród,inni są szczególnie źle nastawieni.Nie sądzę aby ktoś kogoś przekonał do swoich racji.
Dotyczy to nie tylko Żydów,ale również innych narodowości i wyznań.
My Polacy zawsze musimy być poprawni politycznie,tolerancyjni itd,itd,itd...., ale nie daj Boże , wypowiadamy się"głośno" zwłaszcza negatywnie w danym temacie.Możemy zostać ubiczowani,a w najgorszym wypadku spaleni na stosie.
W Polsce jest wiele świątyni innych wyznań.Planowana jest budowa meczetu sięgającego chmur(a może już rozpoczęto budowę?).
Ale pojedźmy do krajów arabskich i wybudujmy olbrzymi Kościół?Spróbujmy to zrobić???
Spróbujmy oszukać Żyda? .Piętno padnie na cały naród Polski-będziemy oszustami,bandytami,lichwiarzami.Ale jak Żyd nas oszuka ,padnie stwierdzenie-"mądry Polak po szkodzie",i po sprawie.
Dziś czytałam opinię Litwinów(internautów) na temat Polaków(ostatnia Angora),aż nie mogę uwierzyć co wypisują.
To są tylko przykłady naszej poprawności i tolerancji.................;););).
Nasze uprzedzenia,nie biorą się z nieba,ale wynikają z własnych doświadczeń i przeżyć.Przestańmy żyć w poczuciu winy jako- "gorsi",mamy prawo mieć swoje zdanie,nauczmy się chodzić z głową podniesioną ku górze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Żydzi zamieszkujący Izrael są nazywani Izraelczykami; określenie to jednak oznacza także wszystkich obywateli tego kraju (łącznie z Arabami), a czasem także wszystkich mieszkańców Izraela.
Zgodnie z zasadami języka polskiego, w którym nazwy narodowości zapisywane są dużą literą, a nazwy wyznawców poszczególnych religii - małą, członków narodu żydowskiego, niezależnie od ich wyznania, nazywa się Żydami, natomiast wyznawców judaizmu – żydami[4].
Istnieją zatem Żydzi niebędący żydami ze względów religijnych. Sytuacja odwrotna nie zachodzi nigdy, gdyż przyjęcie i praktykowanie judaizmu czyni każdego pełnoprawnym członkiem społeczności żydowskiej[5], zatem każdy żyd jest z definicji Żydem." (http://pl.wikipedia.org/)
A zatem czyż żydzi z przedwojennej jak i powojennej Polski nie byli Polakami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.