Facebook Google+ Twitter

Czy na Bródnie powstanie raj dla dzieci?

Nauka przez zabawę, oko w oko kołyską Newtona, obserwatorium astronomiczne i domki na drzewach. To wszystko dla dzieci na Bródnie.

 / Fot. Sławomir BochutaJeden z najbardziej niezwykłych, oryginalnych, ba, nawet rewolucyjnych projektów złożony w ramach budżetu partycypacyjnego w Warszawie to niewątpliwie Bródnowski Raj Dzieci, projekt zakładający powstanie plenerowego parku nauki i rozrywki na Bródnie, w parku przy ul. Wysockiego 11.
Bródno staje się w ogóle trochę rajską krainą. Kilka lat temu powstał w Parku Bródnowskim „Raj” Pawła Althamera, kawałek zieleni zaaranżowany przez artystę z Bródna, który mieszkańcom bloków ma dawać wytchnienie od pośpiechu życia, ciasnoty, szarzyzny. Teraz złożony został projekt stworzenia raju dla dzieci, czyli miejsca nieskrępowanej zabawy i poznawania świata. Zabawę mają zapewnić domki na drzewach, marzenie chyba wszystkich dzieci, domki mają stać się miejscem spotkań i zabaw oraz dać dzieciom możliwość na swobodną grę wyobraźni w ich wykorzystywaniu.
Po szaleństwa zabawy przyjdzie jednak czas na poznawania świata nauki, ale nie bójmy się, nie przez suche plansze czy wykresy. Dzieci dostaną do dyspozycji interaktywne zabawki naukowe, poprzez które zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami z fizyki, akustyki, magnetyzmu, hydrostatyki. Inspiracją dla Bródnowskiego Raju Dzieci był krakowski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema.
Po trudach nauki przyjdzie czas na spokojniejszą zabawę, czyli szachy i gry planszowe na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Miejsca te służyć też mogą do integracji międzypokoleniowej i sąsiedzkiej. Gry planszowe przeżywają obecnie prawdziwy boom, więc można spodziewać się, że miejsca, w których będzie można w zacienionym miejscu pograć z rodziną i znajomymi będą cieszyć się wielkim powodzeniem. Ławki zapewnią zaś miejsce do spokojnej lektury i wypoczynku na łonie natury.
Park nie zostanie bowiem w sposób gruntowny podporządkowany nowym inwestycjom, ale powinien zachować swój zaciszny charakter, w który mają wkomponować się zabawki, domki czy stoliki do gier. Zachowanie bez ingerencji dużych terenów zielonych w parku pozwoli na organizowanie tam spotkań rodzinnych i sąsiedzkich, organizację pikników czy zabawę z piłką.
Jedyną trwalszą inwestycją, wyróżniającą się w parku będzie mała kopuła astronomiczna, która będzie umożliwiała dzieciom oglądanie planet Układu Słonecznego. Nie trzeba podkreślać, jak obecność takiego obserwatorium może wpłynąć na rozwój wyobraźni i zainteresowań dzieci.
W ogóle zaś cały park może stać się miejscem częstych wycieczek grup przedszkolnych, szkolnych i gimnazjalnych, które będą odbywać tam interesujące lekcje przyrody. W lato w parku odbywać się będą bezpłatne warsztaty naukowe dla dzieci.
W parku pojawić ma się jeszcze jedna niecodzienna rzecz, a mianowicie mała kolejka parkowa, która oprócz frajdy ma być ukłonem w stronę kolejarskich początków Bródna. W 2016 r. obchodzić bowiem będziemy stulecie włączenia Bródna do Warszawy, a dokładnie mówiąc Nowego Bródna, którego początki ściśle są związane z budową w 1877 r. Kolei Nadwiślańskiej.
Czy Bródno wystawi sobie wspaniały, interaktywny „pomnik” swej przeszłości, pokazując jednocześnie, że dzieci są jego przyszłością? To pokaże głosowanie w budżecie partycypacyjnym. Projekt odnaleźć można pod nr 38 w dzielnicy Targówek, obszar Bródno.
Link do głosowania: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/taskList?regionId=44
Projekt nie jest tani, pochłonie 500 tys. złotych, ale nadal zostanie 215 tys. na mniejsze projekty złożone przez mieszkańców. Warto chyba jednak na niego zagłosować, bo w sumie brak jest na Bródnie przestrzeni do zabaw, spotkań i integracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.