Facebook Google+ Twitter

Czy na Marsie możliwe jest życie? Sprawdzi to sonda "Fobos-Grunt"

Jeden z rosyjskich bezzałogowych statków, o nazwie „Fobos-Grunt” wystartował z terenu Kazachstanu. Sonda spędzi w kosmosie trzy lata, a jej celem będzie pobranie próbek ziemi z księżyca Marsa - Fobosa.

Ciekawostką jest to, że Ziemia i Mars w identycznej skali / Fot. NASA/http://pl.wikipedia.org/wiki/MarsPróbki te być może pomogłyby dotrzeć do informacji na temat genezy planet systemu słonecznego oraz odpowiedzieć na pytanie, czy na Marsie było lub jest życie.

Misję "Fobos-Grunt" przygotowywano od końca lat 90., ale z powodu problemów finansowych jej start, niestety stale się opóźniał. Poprzednia sonda wysłana w 1996 r. w okolice Marsa już pierwszego dnia zakończyła misję na dnie Pacyfiku po awarii rakiety nośnej.

Tym razem, jak poinformowało kierownictwo agencji kosmicznej, też nie obyło się bez problemów. "Silnik sondy kosmicznej nie włączył się i statek nie objął właściwego kursu w kierunku Marsa". Naukowcy mają 3 dni na umieszczenie sondy na odpowiednim kursie; później wyczerpią się baterie. Niepowodzenie misji byłoby niezwykle kosztowne, także finansowo, bo zainwestowano w nią aż 163 milionów dolarów.

Źródła:
wiadomosci.wp.pl


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dodam, że napisanie go, zajęło mi kilka dni, nie będąc "fachowcem" musiałam najpierw "wgryźć " się w temat, zrozumieć o czym piszę i co chcę przekazać, a następnie dać mojemu konsultantowi do przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To pozwolę sobie dodać, w celu uzupełnienia tematu, artykuł n/t, który kiedyś popełniłam. link

Komentarz został ukrytyrozwiń
koniecświata
  • koniecświata
  • 13.11.2011 18:36

autorka newsa pisze : "nie wiem, sadzę, że raczej nie"
rany boskie.....koniec świata

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeglądnęłam blog. Gratuluje wiedzy:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sonda już wystartowała 8 XI na orbitę okołoziemską i do dziś nie udało się jej skierować w kierunku Marsa. Prawdopodobnie nic z tego nie będzie. A szkoda, zwłaszcza, że jak pisałem w artykule "Pole magnetyczne i wnętrze Marsa", na pokładzie jest m.in. polski penetrator geologiczny, który miał pobrać próbki gruntu jednego z dwóch księżyców Marsa:

"Warto dodać, że hipoteza, iż Fobos tak jak ziemski Księżyc powstał z materii wyrzuconej ze swej macierzystej planety ma być sprawdzana w ramach misji rosyjskiej sondy Fobos - Grunt, której jednym z celów jest pobór próbek marsjańskiego księżyca przez zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN penetrator geologiczny CHOMIK. Start odbył się z kosmodromu Bajkonur 8 XI 2011 r., ale pojawiły się problemy z opuszczeniem orbity okołoziemskiej, których dotychczas nie udało się rozwiązać i misja jest zagrożona. Według dotychczasowych planów w połowie 2014 r. próbki gruntu Fobosa miałyby wrócić na Ziemię, lądując w specjalnej kapsule na terenie Kazachstanu i część z nich miałaby zostać zbadana w Warszawie. Lądownik pozostałby na Fobosie, kontynuując badania marsjańskiego pola magnetycznego oraz topografii i okresowych zmian klimatycznych Czerwonej Planety."

więcej: http://supermozg.gazeta.pl/blogi/astrokk/2011/11/pole_magnetyczne_i_wnetrze_marsa

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jest w końcu to życie na Ma
  • Jest w końcu to życie na Ma
  • 13.11.2011 13:33

Poszukiwanie życia we wszechświecie już od dziesięcioleci jest jedną z głównych aktywności, na której skupiają się naukowcy. Bo czy rzeczywiście mogłoby być tak, że w przepotężnym wszechświecie, Ziemia stanowiłaby jedyną strefę możliwą do "zamieszkania"? Wśród naukowców zdania są podzielone. Nie brakuje głosów ze strony autorytetów świata wiedzy, sugerujących, że nasza planeta istotnie może być jedynym miejscem, na którym istnieją warunki do życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Znawca
  • Znawca
  • 13.11.2011 12:46

Cóż za retoryczne pytanie. W przeszłości istniało to już zbadane, przy odpowiednim oddziaływaniu powstanie atmosfera i życie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również jestem sceptykiem, ale nauka wciąż coś chce udowodnić. Fascynują podróże, ale czy istnieje jakakolwiek namiastka życia? nie wiem, sadzę, że raczej nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe są te kosmiczne wyprawy. Nie chce mi się wierzyć, że na Marsie istnieje nawet jakakolwiek namiastka życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.