Facebook Google+ Twitter

Czy na stacjach benzynowych zabraknie paliwa?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-01-09 08:00

Wczoraj kierowców sparaliżowała wiadomość, że do Polski przestała płynąć ze Wschodu ropa. Od razu pojawiły się pytania: czy wkrótce zabraknie paliw na stacjach i czy ceny pójdą w górę.

Fot. PAP- PKN Orlen potwierdza wstrzymanie późnym wieczorem 7 stycznia br. dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń - informuje rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz. - Nie należy się jednak obawiać, że na naszych stacjach zabraknie paliwa. Mamy kilka sposobów na opanowanie sytuacji: posiadamy odpowiednie zapasy operacyjne ropy w swoich rafineriach, możemy poprosić ministra gospodarki o uwolnienie zapasów strategicznych oraz sprowadzić ropę tankowcami, a następnie poprzez Naftoport i rurociąg przetransportować ją do Płocka.

Białoruski odwet

Piekarz dodaje, że prawdopodobnie nie będzie trzeba sięgać do rezerw ani droższego importu drogą morską, bo kryzys zostanie zapewne wkrótce zażegnany, tak jak to się stało w przypadku gazu płynącego do Polski tranzytem przez Białoruś.

Również tym razem problemem jest postawa Białorusi i tamtejszy odcinek rurociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa naftowa płynie do Polski i Niemiec. Z doniesień agencyjnych wynika, że ropa przestała płynąć do Polski dlatego, bo Białoruś zaczęła pobierać surowiec z rurociągu "Przyjaźń" jako "rekompensatę" za niepłacenie przez Rosję cła za ropę. Białoruskie cło pojawiło się w odpowiedzi na wprowadzenie od 1 stycznia br. przez Rosję cła... eksportowego za rosyjską ropę przesyłaną na Białoruś. To kolejny cios w białoruską gospodarkę po podwyżce cen gazu ziemnego - z 47 do 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - importowanego z Rosji na Białoruś.

Nasze Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" nie zostało jednak oficjalnie poinformowane o przyczynach wstrzymania dostaw do Polski - ani przez Rosję ani przez Białoruś.

Pouczający przykład Możejek

Prezes Business Centre Club (BCC) Marek Goliszewski skrytykował politykę poprzednich rządów, które nie zapewniły Polsce innych źródeł zaopatrzenia w surowce strategiczne takie jak ropa czy gaz. Komentując obecną sytuację dodał, że ma nadzieję, że nie będzie paniki w kraju. - Uwolnienie obowiązkowych rezerw ropy naftowej pozwoli na 80 dni niezakłóconej pracy - uspokaja rzecznik PKN Orlen.

Jego zdaniem uruchomienie dostaw ropy naftowej drogą morską nie jest trudne - robi to już z powodzeniem Grupa Lotos, która sprowadza ropę z Kuwejtu - chociaż jest to sposób droższy, niż zaopatrzenie z rurociągu "Przyjaźń". Jednocześnie Piekarz podaje przykład rafinerii w litewskich Możejkach, którą niedawno kupił PKN Orlen. - Mimo tego, że rosyjski ropociąg do Możejek został unieruchomiony i nie płynie nim ani kropla surowca, rafineria i tak produkuje paliwo, bo ropę dostarczają tankowce - mówi Piekarz.

Przekonuje też, że obecne zakłócenia w dostawach ropy nie będą miały wpływu na ceny detaliczne paliw. Opinię tę potwierdza ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak. Jego zdaniem mamy na razie wystarczające zapasy. Dopiero, gdyby trzeba było importować ropę drogą morską, pojawiłyby się z tego powodu kilkugroszowe podwyżki na stacjach. Przypomnijmy, że z powodu podniesienia akcyzy na benzynę od 1 stycznia br., paliwo to już znacznie podrożało.


Ekspert wyjaśnia

Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen

Mimo zakłóceń w dostawach, rafineria w Płocku wykorzystuje w pełni swoje moce przerobowe. Jesteśmy przygotowani na zapewnienie ciągłości zaopatrzenia zakładu w ropę. Dysponujemy własnymi zapasami operacyjnymi ropy zgromadzonymi zarówno w Zakładzie w Płocku jak i kawernach Inowrocławskich Kopalń Soli Solino. Ponadto Koncern ma zamiar zwrócić się do Ministerstwa Gospodarki o możliwość skorzystania - w razie wystąpienia takiej konieczności - z obowiązkowych rezerw ropy naftowej, co pozwoli na 80 dni niezakłóconej pracy. Istnieje też możliwość pełnego zaopatrzenia polskich rafinerii za pośrednictwem Naftoportu. Koncern podejmuje także działania zmierzające do ewentualnego uruchomienia dostaw ropy naftowej drogą morską.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.