Facebook Google+ Twitter

Czy nadaję się na szefa?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-07-06 16:43

Pewnie wielu z nas zadało sobie to pytanie chociaż raz w życiu. Wiele osób marzy o stanowisku kierowniczym, ale nie każdy nadaje się na szefa, bo nie każdy potrafi unieść ciężar kierowniczych obowiązków.

Stanowiska kierownicze są dla ludzi, którzy charakteryzują się twardym charakterem. Ostatnio przeprowadzone w czterdziestu dwóch krajach świata badanie (opisane we francuskim „L’Express”), w którym wzięło udział 4500 menedżerów oraz 900 kierowników kadr, wykazało, że właśnie takie osoby: silne, energiczne, charyzmatyczne najbardziej nadają się na stanowiska kierownicze. Wyniki badania pokazują, że zdobyte już doświadczenie oraz bycie ekspertem
w danej dziedzinie nie liczą się aż tak bardzo jak wyżej wymienione cechy.

Zajmowanie stanowisk dyrektorskich wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentów, czyli zajmowania się typowo papierkową robotą, dlatego osoby, które są ekspertami w swojej dziedzinie i lubią to, co robią, często nie chcą godzić się na zajmowanie stanowisk kierowniczych. Wolą spełniać się w tym, czym aktualnie się zajmują i co sprawia im satysfakcję. Na stanowiska kierownicze wybijają się ludzie energiczni, którzy niekoniecznie są znawcami tematu, ale potrafią odpowiednio zorganizować pracę innych osób. Muszą mieć dobre zdolności organizacyjne, bo to podstawa.

Szef powinien bowiem ogarniać bardzo wiele tematów i pamiętać o wielu sprawach jednocześnie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia umiejętności dogadania się ze swoimi podwładnymi. Przede wszystkim nie można przesadzać – dawanie zbyt dużej swobody pracownikom nie jest dobre, podobnie jak stwarzanie atmosfery strachu i skrępowania. Najlepszy szef to taki szef, który potrafi wszystko odpowiednio wyważyć.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się przyjąć stanowisko kierownicze. Lepiej zajmować niższe stanowisko i się spełniać, niż być kiepskim szefem.

Roman Cieciuch (Zielona Linia)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.