Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4708 miejsce

Czy największy cygan w Polsce spotka się z "królem" cyganów?

Romowie nie są zachwyceni, gdy się mówi o nich "cyganie",ale mają tak duże poczucie humoru, iż być może już niedługo ich tarnowski "król" i zarazem Rzecznik Praw Romów w Europie wręczy w Tarnowie "Nos Pinokia" największemu cyganowi w Polsce

"Choć są znani jako złodzieje i oszuści, nie wywołali wojny, nie prześladowali innych, nie skonstruowali bomby, nie spowodowali zanieczyszczenia środowiska" (W. Cohn, “The Gypsies”, 1972).

Adam Andrasz z synem w restauracji KE MORO. / Fot. Marek Ciesielczyk i KSRwTGalicyjski Tarnów to wielokulturowość. Miasto czuło to doskonale już za Franciszka Józefa. W okresie międzywojennym żyły tu obok siebie tysiące Polaków i Żydów. Dzisiaj na ulicach Tarnowa często można spotkać wycieczki z Izraela, zwiedzające to, co pozostało z synagogi czy cmentarza żydowskiego. Do Tarnowa czują sentyment także Ukraińcy. To właśnie tutaj zatrzymał się ich bohater narodowy Symon Petlura w okresie, gdy próbował stworzyć niepodległe państwo ukraińskie. W Tarnowie da się wyczuć także zapach wiedeński. Dzięki generałowi Bemowi również Węgrzy chętnie tu goszczą. Gdybyśmy podążyli za którąś z wycieczek izraelskich, natrafilibyśmy na ulicy Żydowskiej na restaurację KE MORO, która reklamuje się jako jedyna w Polsce romska restauracja. Tarnów bowiem to także Romowie. Do dzisiaj nikt nie rozumie dlaczego właściwie festiwal kultury romskiej odbywa się w Ciechocinku, a nie tutaj właśnie.

W restauracji można nie tylko smakować typowe dania romskie, ale także posłuchać romskiej muzyki. Jednym z członków kapeli jest Adam Andrasz, który równocześnie jest Rzecznikiem Praw Romów w Europie oraz Prezesem Centrum Kultury Romów w Polsce. Działa także jako członek Rady Romów w RP. Andrasz używa na swoich wizytówkach tytułu Ombudsman, gdyż często bierze udział w międzynarodowych spotkaniach, na których upomina się o prawa Romów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Prezydent Tarnowa, dr Ryszard Ścigała stawia na eksponowanie wielokulturowości Tarnowa / Fot. fot. z archiwum Ryszarda ŚcigałyCzęść turystów odwiedzających "perłę Renesansu", jak się już zwykło nazywać Tarnów, może trafić na bardzo malowniczą imprezę, współorganizowaną przez Adama Andrasza oraz Adama Bartosza, dyrektora tarnowskiego muzeum - Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Widząc tabor w drodze z Tarnowa do Szczurowej, chciałoby się zaśpiewać "jadą wozy kolorowe taborami". To właśnie tutaj w Tarnowie w roku 1979 zorganizowano pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Tarnowskie Muzeum Etnograficzne posiada dział poświęcony kulturze Romów. Prześladowani w Europie zachodniej Romowie znajdowali już w XVI wieku azyl w naszym kraju. W wydanym w Polsce w roku 1791 uniwersale czytamy o Romach: "tego gatunku ludzie nie są wyjęci spod opieki rządowej". Niemcy w czasie II wojny światowej bezwzględnie mordowali Romów w całej Europie. Polscy Romowie są w większości katolikami.

Być może już niedługo Tarnów będzie konkurował z Ciechocinkiem. Dopiero co wybrany prezydent Tarnowa, dr Ryszard Ścigała doskonale sobie zdaje sprawę, że ze względu na swój specyficzny, galicyjsko-wielokulturowy charakter "perła Renesansu" ma szansę już wkrótce stać się centrum koordynacyjnym ogólnopolskich, a być może nawet międzynarodowych imprez, poświęconych tolerancji i wartości różnych kultur.

Póki co, dzięki poczuciu humoru Romów tarnowskich rodzi się pomysł na imprezę o zabarwieniu humorystycznym. Romski Ombudsman z Tarnowa - Adam Andrasz relacjonował niedawno, co odpowiedział na jakiejś międzynarodowej konferencji poświeconej prawom mniejszości i grup etnicznych, gdy go spytano o to, czy Romowie nie są przypadkiem w Polsce traktowani jak "cyganie" przez małe "c". "Teraz, to nie my Romowie jesteśmy cyganami, tę rolę tak naprawdę odgrywają politycy". Może już niedługo "król" tarnowskich Romów będzie wręczał nagrodę pod nazwą "Nos Pinokia" dla największego cygana w Polsce. Oczywiście cygana przez małe "c". Tego rodzaju impreza, organizowana co roku w Tarnowie, mogłaby spełniać wiele pożytecznych funkcji, jak twierdzą nasi przyjaciele romscy.

Zobacz:
To nieprawda, że prawdziwych Cyganów już nie ma. Są w Tarnowie!Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

L i J
  • L i J
  • 03.08.2011 21:00

Co do festiwalu w Ciechocinku to też tego nie rozumie to jak ni pies ni wydra i kto to tak wo gule wymyślił...z całym szacunkiem powinien odbywać się właśnie w Tarnowie i z wiadomych przyczyn...Pozdrawiamy wszystkich Romów a szczególnie Tarnów i Adama L i J Kołobrzeg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście "król" tarnowskich Romów jest w cudzysłowie, jako że prawdziwy KRÓL ROMÓW jest jeden w Polsce, mam nadzieję, że nikt się nie obrazi w związku z takim określeniem Adama Andrasza, który jest osobą wielce zasłużoną dla środowiska Romów w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2007 18:48

(+) Ciekawy tekst (nie mialem zielonego pojecia o Romach)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.