Facebook Google+ Twitter

Czy należy się spodziewać podwyżek cen LPG?

Na kierowców czekają kolejne podwyżki cen LPG na sta­cjach - alarmował 27 września br "Dziennik Gazeta Prawna". Oto co w tej sprawie powiedział mi ekspert Grzegorz Maziak z analityczno-doradczej firmy Information Market S.A.

Ceny paliw na jednej z łódzkich stacji benzynowych / Fot. Adam SęczkowskiPodwyżka ceł sięgnęła niemal 130 proc. Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew kilka dni temu podpisał dekret, w którym zmienił obowiązującą stawkę, wynoszącą 76,2 dol. za tonę LPG. Od 1 października za eksport gazu płynnego z Rosji trzeba płacić już 172,5 dol./t. Importerzy i dystrybutorzy LPG w Polsce byli zaskoczeni i zszokowani decyzją Kremla. Dla polskich konsumentów oznacza to znaczącą podwyżkę ceny tego paliwa.

"Podwyżka rosyjskiego cła eksportowego na LPG będzie z pewnością czynnikiem wywierającym presję na wzrost cen na rynku polskim, bo około 40 proc. polskiego importu gazu płynnego pochodzi z Rosji. Podwyżki mogą być wyraźne na rynku hurtowym. W odniesieniu do detalicznych cen autogazu trudno jednak oszacować skalę ewentualnych wzrostów, bo ceny tego paliwa na stacjach zachowują się stabilnie i w odróżnieniu od benzyny i oleju napędowego, nie zawsze bezpośrednio podążają w ślad za notowaniami na rynku hurtowym." - analizuje możliwe skutki podwyżki zapytany przeze mnie kierownik Grzegorz Maziak z analityczno-doradczej firmy Information Market S.A.

LPG to z założenia tanie paliwo i jeśli zbytnio zdrożeje, popyt mocno spadnie. Cztery dni po wprowadzeniu podwyżki kierowcy nie odczuli drastycznego wzrostu cen tego paliwa na stacjach. Co się stanie w najbliższych tygodniach? Miejmy nadzieję, że cena LPG nie przełoży się na drastyczne podwyżki na rynku detalicznym.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.